Piknik Ekologiczny „Pruszków walczy o czyste powietrze”

Piknik ekologiczny, który odbędzie się 29 września (niedziela) godz. 11:00 – 17:00, organizowany jest w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie ochrony powietrza – „PRUSZKÓW WALCZY O CZYSTE POWIETRZE” współfinansowanej ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.

Piknik będzie miał formę miasteczka ekologicznego podczas którego odbędą się różnego rodzaju warsztaty, konkursy, konkursy multimedialne i zręcznościowe oraz gry. Między innymi w ramach EKOstoiska realizowane będą warsztaty „Kilowaty zabawy” z wykorzystaniem zestawów demonstracyjnych odnawialnych źródeł energii, konkurs z zakresu wiedzy o ochronie powietrza „Wkoło niskiej emisji” z nagrodami oraz warsztat kreatywny REKREACJE tworzenie biżuterii i dekoracji z recyklingu. Podczas pikniku będzie możliwość wzięcia udziału:

– Warsztat ROWEROWE KINO – ekspozycja składająca się z namiotu urządzonego jak kino oraz systemu 3 rowerów, na których pedałują uczestnicy pikniku, tym samym wytwarzając prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny.

EKO-MEMORY – gra przestrzenna kształtująca proekologiczne nawyki w codziennym życiu – domu, pracy, szkole.

UPCYCLINGOWY  TRIATHLON – konkurs zręcznościowy z nagrodami, polegający na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi sposobami (bieg po zużytych oponach, turlając obręcz rowerową, idąc na szczudłach). Na mecie uczestnik będzie miał za zadanie odpowiedzieć na pytanie ekologiczne z zakresu m. in. ochrony powietrza. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

– Warsztat „Herbatka z prądem” – warsztat, który w niekonwencjonalny sposób promuje oszczędzanie energii. W specjalnie przygotowanym namiocie rozstawione są rowery produkujące prąd poprzez system prądnic i akumulatorów, a obok stoliki z samochodowymi czajnikami i grzałkami na wodę. Każdy uczestnik pedałując na rowerze może zagotować wodę i zalać swoją herbatę.

– Warsztat EKO-TORBY – polega na własnoręcznym odbiciu szablonu o tematyce ekologicznej na torbie bawełnianej. Uprzednio przygotowane szablony w kreatywny sposób poruszać będą temat niskiej emisji

– Konkurs multimedialny/ Moduły fotowoltaiczne „Poznaję OZE” – stanowisko na którym prowadzone będą konkursy, uczestnicy rywalizują szukając żubrów w lesie czy łapiąc krople wody. Wszystko odbywa się na tablicy multimedialnej zasilanej energią z modułów fotowoltaicznych.

Dla wszystkich uczestników przewidziane są drobne upominki.

Podczas pikniku będzie okazja obejrzenia wystawy „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”.

W dniu pikniku odbędzie się również Gra miejska „W dobrym klimacie” poświęcona niskiej emisji, skierowana do wszystkich mieszkańców miasta, polegającej na tworzeniu drużyn poruszających się po wyznaczonym obszarze miasta, odwiedzających miejsca z zadaniami. Głównym zadaniem Drużyny jest uzupełnienie brakujących elementów specjalnego hasła, poprzez odnajdywanie kolejnych stanowisk gry oraz wykonywanie poleceń prowadzących. Dla każdego uczestnika przewidziane są nagrody oraz nagroda główna w postaci ROWERU.

Serdecznie zapraszamy do tworzenia drużyn koleżeńskich, rodzinnych i zapisywanie uczestnictwa pod adresem zapisy@miasto.pruszkow.pl do dnia 25 września.

Udział w grze miejskiej daje możliwość przeżycia przygody oraz zdobycia wiedzy z zakresu ochrony powietrza.

REGULAMIN GRY

Regulamin gry miejskiej W dobrym klimacie

Załączniki do Regulaminu gry miejskiej

Artykuł Piknik Ekologiczny „Pruszków walczy o czyste powietrze” pochodzi z serwisu Pruszków.Piknik Ekologiczny „Pruszków walczy o czyste powietrze”
Aktualności Pruszkowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *