1001 sposobów, by na nowo odkryć Sadybę – w czerwcu mieszkańcy znów robią festiwal

1001 sposobów, by na nowo odkryć Sadybę – w czerwcu mieszkańcy znów robią festiwal

Stara Sadyba po raz trzynasty otworzy ogrody dla sąsiadów i nieznajomych. Obok stałych punktów programu, festiwal Otwarte Ogrody zaskoczy w tym roku zupełnie nowymi wątkami i bohaterami. Nas szczególnie zaskoczyły trzy imprezy.

Początek czerwca przynosi doroczne święto starej Sadyby zwane festiwalem Otwarte Ogrody. Mimo kilkunastu edycji, impreza ta wciąż zaskakuje, pokazując to zabytkowe osiedle z nowej strony. Jak wynika z roboczej wersji programu, do której dotarliśmy, w tym roku organizatorzy – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba – zbadają dwa nowe wątki z historii Sadyby i po raz pierwszy spróbują wciągnąć mieszkańców w dyskusję o przyszłości jednego z zakątków osiedla.

Historia na nowo

Stara Sadyba obfituje w ciekawe wątki historyczne. O niektórych opowiadają tablice edukacyjne na przyulicznych parkanach. O innych wątkach – żydowskiej farmie, tajnych drukarniach, czy zespole domów atrialnych – mówili eksperci na wykładach ze slajdami. Z czasem obie formy opowiadania o historii mocno się zużyły. Tablice przykurzyły się i wytarły, a na długie wykłady z metodycznie podawanymi, suchymi faktami młodsze pokolenie nie ma już cierpliwości.

Tym ciekawiej zapowiada się spacer z przewodnikiem. Spacer nietypowy, bo śladami książki. Chodzi o detektywistyczną historię dla młodzieży „Uwaga! Czarny parasol”. To jedna z niewielu pozycji Adama Bahdaja, która nigdy nie została sfilmowana i nie stała się ekranowym hitem, w przeciwieństwie do Wakacji z duchami, Do przerwy 0:1, Podróży za jeden uśmiech, Stawiam na Tolka Banana, czy Kapelusza za sto tysięcy. Choć niewielu o tym wie, książka z parasolem w tytule precyzyjnie opisuje Sadybę. Problem w tym, że – jak mówi przewodniczka spaceru Olga Brzozowska – rozpoczynamy spacer z książką w ręku i prawie nic się nie zgadza. – Mimo wszystko skonfrontujemy książkę z realiami – zapowiada Brzozowska. Spacer wyobraźni po Sadybie, która nigdy nie powstała, choć czerpie garściami z istniejącego otoczenia, odbędzie się w sobotę, 15 czerwca od 16.00 do 17.00. Zbiórka chętnych przewidziana jest na rogu ulic Klarysewskiej i Solankowej.

Drugi nowy wątek na tegorocznym festiwalu Otwarte Ogrody to historia wczesno-powojennej Sadyby. Opowie o niej nie tyle ekspert-historyk, co znany artysta, który – jak się okazuje – współtworzył tę historię. W rolę przewodnika po Sadybie lat 50., 60. i 70. wcieli się jeden z najwybitniejszych autorów w historii polskiej fotografii, fotoreporter prasowy, fotograf mody, twórca fotografii kreacyjnej – Tadeusz Rolke. O tym, co dokładnie łączy artystę z Sadybą, dowiemy się z rozmowy Tadeusza Rolke z Mariuszem Gajewskim. Spotkanie „Sadyba w obiektywie Tadeusza Rolke” planowane jest w niedzielę, 16 czerwca w godzinach 15.00-16.00. Organizatorki – Aleksandra Karkowska i Urszula Eriksen – zapraszają chętnych do ogrodu państwa Eriksen przy Zacisznej 10.

Młodzi zaprojektują przyszłość

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie zwykle albo przedstawiał korzenie tego miejsca, albo integrował gości wokół współczesnych przyjemnych wątków – tańca, sportu, czy muzyki. W tym roku organizatorzy po raz pierwszy wychodzą w przyszłość. Temu służyć będzie spotkanie studentów architektury z Politechniki Warszawskiej z mieszkańcami Sadyby.

Studenci pod kierunkiem dr inż. arch. Wojciecha Bartoszczuka przedstawią 5 koncepcji nowego zagospodarowania ulicy Zdrojowej w mieście-ogrodzie. Jak zapowiada organizator wydarzenia, mieszkaniec tej ulicy, Sławomir Nałęcz, po prezentacji pomysłów będzie też czas na dyskusję. Przed kilkoma laty o takiej dyskusji nie mogło być mowy. Projektanci planu miejscowego dla Miasta Ogrodu Sadyba wzbudzili bowiem głośny bunt mieszkańców ulicy Zdrojowej, proponując jako jedną z dwóch opcji zmianę przebiegu ulicy Zdrojowej.

Czy pięć lat później mieszkańcy Sadyby będą gotowi na spokojną dyskusję o nowej wizji głównego traktu zachodniej części osiedla, to okaże się w sobotę, 15 czerwca w godzinach 10.00-12.00. Spotkanie pod wdzięcznym tytułem „Ulica Zdrojowa naszych marzeń” odbędzie się w Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy Goraszewskiej 7.

Tegoroczna edycja festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie odbędzie się 14-16 czerwca. Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. Jak poinformowała nas koordynatorka festiwalu, Aleksandra Karkowska, szczegółowy program wraz z lokalizacją wydarzeń zostanie ogłoszony na facebookowym profilu wydarzenia w najbliższych dniach. Jak tylko to się stanie, zamieścimy go również na naszym portalu Sadyba24.pl.1001 sposobów, by na nowo odkryć Sadybę – w czerwcu mieszkańcy znów robią festiwal
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *