Co obiecał Sadybie nowy prezydent Warszawy? (cz.1)

Co obiecał Sadybie nowy prezydent Warszawy? (cz.1)

Rafał Trzaskowski złożył wiele obietnic w zwycięskiej kampanii wyborczej. Niektóre z nich dotyczą starej Sadyby. Oto najważniejsze.

W połowie listopada planowane jest zaprzesiężenie nowego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Od tego momentu rozpocznie się rozliczanie nowego włodarza stolicy z obietnic, które złożył podczas kampanii wyborczej. Część z nich dotyczy Sadyby. Nie wszystkie elementy programu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej przebiły się poprzez media do wyborców, stąd postanowiliśmy obietnice ważne dla Sadyby zebrać i przedstawić w jednym miejscu. Korzystaliśmy w tym celu z oficjalnego programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego „Warszawa dla wszystkich”.

Metro

Rafał Trzaskowski obiecał z jednej strony wydłużenie dwóch obecnych linii metra, a z drugiej – zbudowanie trzech zupełnie nowych linii. Jedna z nich – nazwana M3 – ma przebiegać przez bliskie okolice Sadyby. Stacja początkowa będzie znajdować się na Stadionie Narodowym. Z tego miejsca podziemna kolejka ma mknąć przez Dworzec Warszawa Wschodnia, Mińską, Rondo Wiatraczną, Ostrobramską, Gocław, Siekierki Sanktuarium i Siekierki aż do stacji przy ulicy Powsińskiej. Dalej metro ma przebiegać przez stacje Stegny i Pod Skocznią do końcowej stacji przy stacji metra Wilanowska – Dworzec Południowy.

Jeśli plany zostaną zrealizowane, Sadyba zyska połączenie z dwoma istniejącymi już liniami metra. Mieszkańcy Sadyby dostaną się wówczas podziemną kolejką do Kabat, Śródmieścia i na Żoliborz, a z drugiej strony na Pragę i Wolę.

Rozpoczęcie budowy trzeciej nitki metra ma rozpocząć się przed końcem obecnej kadencji, czyli do 2023 roku.

Tramwaj

Prezydent-elekt podtrzymał obietnicę swojej poprzedniczki, Hanny Gronkiewicz-Waltz, poprowadzenia linii tramwajowej z Woli na Wilanów. Według planów, które były już poddane konsultacjom społecznym, nowy tramwaj ma przebiegać zachodnią granicą starej Sadyby, wzdłuż Sobieskiego. Dwa przystanki na wysokości Sadyby mają być zlokalizowane przy św. Bonifacego i Nałęczowskiej (z pominięciem Truskawieckiej).

Obietnice dla całej Warszawy (w tym Sadyby)

Buspasy

W programie wyborczym Rafał Trzaskowski stawia na zwiększenie liczby buspasów. Poza buspasem na Puławskiej, nie podaje jednak konkretnych ulic, które zyskają uprzywilejowanie dla autobusów. Nie wiadomo zatem, jakie szanse na realizację ma buspas na Powsińskiej, który postulowało wielu mieszkańców starej Sadyby.

Windy

W części dotyczącej polityki senioralnej, Trzaskowski obiecuje: „Miasto będzie finansować instalację wind w wielopiętrowych – także zabytkowych – budynkach, tak by pomóc seniorom mieszkającym na wyższych piętrach”.

Program wyborczy nie precyzuje, ile pięter musi mieć budynek, by kwalifikował się do dobudowania windy. W przypadku starej Sadyby obietnice prezydenta-elekta mogą mieć zastosowanie w przypadku przedwojennego bloku oficerskiego przy Morszyńskiej oraz ewentualnie bloków powojennych położonych wzdłuż św. Bonifacego.

Reklamy

Rafał Trzaskowski obiecał w swoim programie wyborczym, że będzie walczył z chaosem reklamowym panującym w stolicy. Za oręż przyjął sobie wprowadzenie uchwały krajobrazowej (obecnie w trakcie konsultacji społecznych). Jej wprowadzenie uznał wręcz za priorytet samorządu. Trzaskowski: „Jej wprowadzenie da miastu
narzędzia do walki z wielkimi płachtami reklam na budynkach, banerami wieszanymi nielegalnie w każdym możliwym miejscu, ureguluje także kwestie dotyczące wszystkich reklam, szyldów, małej architektury, płotów, a nawet koszy na śmieci. Nie chcemy likwidować reklam, chcemy je tylko uporządkować.”

Przyjęcie uchwały krajobrazowej przez Radę Warszawy może pomóc zlikwidować szpetotę i chaos reklamowy m.in. na skrzyżowaniu św. Bonifacego i Powsińskiej.

Ulice

Nowy prezydent Warszawy zapowiada obowiązkowe angażowanie architekta krajobrazu do każdego projektu związanego z przebudową ulicy. Chodzi o to, by przy przebudowie ulicy nie zapominać o zieleni i otoczeniu drogi.

Bezpieczeństwo

Pozytywnej zmiany należy się spodziewać po Straży Miejskiej. Rafał Trzaskowski chce, by skupiała się na sprawach – jego zdaniem – najpilniejszych: „patrolowaniu ulic, zwłaszcza w rejonach wskazanych przez obywateli, karaniu piratów drogowych, parkujących na miejscach dla osób niepełnosprawnych albo tamujących ruch”. „Jednym z podstawowych zadań Straży Miejskiej będą patrole w pobliżu szkół” – zapowiedział prezydent-elekt w swoim programie.

Trzaskowski deklaruje także ściślejszą współpracę straży z lokalnymi społecznościami. „W ramach reorganizacji Straży Miejskiej stworzymy instytucję strażnika dzielnicowego, którego podstawowym zadaniem będzie kontakt z lokalną społecznością na każdym z osiedli i zbieranie informacji o tym, jakiej interwencji Straży Miejskiej mieszkańcy oczekują” – obiecuje.

Takie podejście zapowiadałoby dużą zmianę w przypadku np. utrzymania bezpieczeństwa nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Od lat mieszkańcy Sadyby nie mogą doprosić się od straży miejskiej częstych spacerowych patroli wzdłuż linii brzegowej oraz egzekwowania przez strażników zapisów planu ochrony i uchwał Rady Warszawy o zakazie spożywania alkoholu.

Żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, licea

Ten punkt programu został dość mocno nagłośniony przez media i samego prezydenta – elekta. Przypominamy więc tylko krótko, że Rafał Trzaskowski obiecał darmowe żłobki oraz pokrycie prywatnej opieki nad małymi dziećmi w przypadku, gdy dziecko nie dostanie się do żłobka. Obiecał również zapewnienie opieki dla dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych do godziny 18.00 bez dodatkowych opłat. – Inaczej dyskryminuje się pracujące matki – wyjaśnił. Starszym uczniom z liceów obiecał natomiast bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej (takie samo uprawnienie mają już uczniowie podstawówek i gimnazjów). Ponadto nowy prezydent Warszawy zapowiada wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych w szkołach, za którymi pójdzie z ratusza do szkoły po 100 złotych na ucznia. Rafał Trzaskowski chce również, by nauka języków zaczynała się już w przedszkolach. Program wyborczy nie podaje tu jednak szczegółów.

Zmiany dotyczące edukacji wpłyną na sytuację rodziców i uczniów jednego żłobka, jednego przedszkola oraz dwóch szkół podstawowych, które prowadzi miasto na terenie starej Sadyby.Co obiecał Sadybie nowy prezydent Warszawy? (cz.1)
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *