Drugi czujnik smogu na Sadybie już działa

Drugi czujnik smogu na Sadybie już działa

Mieszkańcy starej Sadyby mogą na bieżąco sprawdzać zanieczyszczenie powietrza po zachodniej stronie zabytkowego osiedla. Czujnik smogu przy Cyganeczki ruszył dziś po południu.

To już drugi czujnik smogu, który zdobyli mieszkańcy starej Sadyby w konkursie fundacji Aviva. Pierwszy działa od roku przy kamienicy na Morszyńskiej.

Oba czujniki są wynikiem zmasowanej akcji mieszkańców, zainicjowanej przez portal Sadyba24.pl. Za zainstalowaniem darmowego sensora przy Cyganeczki zagłosowało ostatecznie 329 osób, co przełożyło się na 38. miejsce w Polsce. O ogromnym zaangażowaniu mieszkańców świadczy to, że dzięki ich głosom w ostatnim dniu konkursu, 5 grudnia 2018, sadybiańska lokalizacja wskoczyła z pozycji 100. (ostatniej, która zapewniała sukces) na 38.

Sensor zamontowany na domu jednorodzinnym przy Cyganeczki 1 będzie podawał dane dla zachodniej części osiedla. Wyniki odczytów będzie można śledzić przez 24 godziny na dobę na stronie internetowej aplikacji Airly (https://airly.eu/map/pl/#52.17860,21.06336,i7788) oraz w aplikacji na smartfony. Czujnik pozostanie w tym miejscu co najmniej dwa lata.

Czujnik przy Cyganeczki pojawił się na mapie Airly dziś po południu. Pomiary wykonane w pierwszych godzinach działania sensora nie są optymistyczne. Po godzinie 19.00 pył zawieszony PM10 osiągnął 138% normy, a pył PM2,5 aż 177%. To jednak i tak lepsze wyniki od siostrzanego czujnika z Morszyńskiej. Urządzenie ze wschodniej części zabytkowego osiedla zanotowało odpowiednio 162% i 211% normy.Drugi czujnik smogu na Sadybie już działa
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *