Działaczka opozycji otrzyma skwer na starej Sadybie

Działaczka opozycji otrzyma skwer na starej Sadybie

Bezimienny zieleniak między Nałęczowską, Buską i Żegiestowską ma wkrótce otrzymać nazwę Skwer Anieli Steinsbergowej. Zdecydują o tym stołeczni radni na najbliższej sesji Rady Warszawy.

O upamiętnienie Anieli Steinsbergowej, prawnika i działaczki opozycyjnej, wystąpiła grupa 12 radnych Rady Warszawy. Sprawa jeszcze w lipcu trafiła do odpowiednich gremiów opiniujących. Tu zdania były podzielone. Najpierw Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego na posiedzeniu 4 lipca wydała opinię pozytywną, po czym tydzień później, 11 lipca, Zespół Nazewnictwa Miejskiego – wydał opinię negatywną. Do kompletu opinii brakuje jeszcze uchwały Rady Mokotowa (ta ma być głosowana na sesji we wtorek). Opinie nie są jednak wiążące dla stołecznych radnych. Ci podejmą ostateczną decyzję na najbliższym posiedzeniu Rady Warszawy w czwartek.

Aniela Steinsbergowa to prawnik, która przez większość życia wspierała opozycję demokratyczną. Urodzona w 1896 roku w Wiedniu w domu zamożnych polskich Żydów, przed wojną była obrońcą w procesach politycznych, po wojnie prowadziła sprawy rehabilitacyjne żołnierzy Armii Krajowej. Od 1959 pełniła rolę obrońcy w procesach politycznych, m.in. Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego (1965). W 1975 roku jako jedna z 59 osób podpisała list przeciw projektom zmian w Konstytucji PRL. W 1976 roku weszła do grona 14 członków-założycieli Komitetu Obrony Robotników – obok m.in. Stanisława Barańczaka, Jacka Kuronia, Jana Józefa Lipskiego i Antoniego Macierewicza. Do końca życia uczestniczyła w inicjatywach opozycyjnych. Nie była związana z Sadybą. Zmarła w 1988 roku w Warszawie. 

Za miejsce upamiętnienia działaczki opozycyjnej wybrano bezimienny pas zieleni wzdłuż Nałęczowskiej, między Buską i Żegiestowską. Po ewentualnej pozytywnej decyzji Rady Warszawy w najbliższy czwartek, uchwała o ustanowieniu Skweru Anieli Steinsbergowej wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Tabliczki z nową nazwą powinny więc się pojawić na starej Sadybie na początku października.Działaczka opozycji otrzyma skwer na starej Sadybie
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *