Gwiazdy skrzyknęły się dla Starszych Panów

Gwiazdy skrzyknęły się dla Starszych Panów

 

Taki zestaw gwiazd w jednym miejscu to rzadkość. A jednak udało się! Kilkadziesiąt znanych aktorek, aktorów, piosenkarek i piosenkarzy zgodziło się bez wahania.

W zaledwie dwa tygodnie na dwóch kartkach papieru swój podpis złożyli m.in.: Grzegorz Turnau, Irena Santor, Hanna Banaszak, Marek Kondrat, Wojciech Młynarski, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Bogdan Łazuka, Zofia Kucówna, Barbara Wrzesińska, Piotr Fronczewski, Magdalena Zawadzka, Joanna Szczepkowska, Edyta Wojtczak, Krystyna Sienkiewicz, Alina Janowska-Zabłocka, Jerzy Kamas, Andrzej Poniedzielski, Barbara Krafftówna, Tadeusz Suchocki, Krzysztof Tyniec, Krystyna Tkacz, Jerzy Derfel, Grzegorz Damięcki.

Na kartkach widnieją też podpisy rodziny: Marii i Grzegorza Wasowskich (żony i syna Grzegorza Wasowskiego), oraz Kota Przybory (syna Jeremiego Przybory). Wstęp wymyśliła Magda Umer.

Wszyscy skrzyknęli się w grudniu 2008 roku. Podpisy składali najczęściej w swoich domach, ale też w kawiarniach, teatrach, centrach handlowych. Z entuzjazmem i z własnej inicjatywy gwiazdy telefonowały do kolejnych gwiazd, spotkały się przy kawie na wspólne podpisywanie, dzieliły się nigdzie nie publikowanymi anegdotami z prywatnego życia Jeremiego i Grzegorza.

Tak powstała lista poparcia (druga, po liście mieszkańców) dla utworzenia Skweru Starszych Panów na starej Sadybie. Kilkaset metrów od tego miejsca na plażę Jeziorka Czerniakowskiego w czasie wojny chodził Jeremi Przybora. To tu, przy Okrężnej mieszkał ze swoją pierwszą żoną i dzieckiem. W swoich wspomnieniach uznawał Sadybę za „zieloną fatamorganę warszawskiej pustyni”. Decyzją Rady Warszawy miejsce to wpisano na mapę stolicy 28 maja 2009 roku. 11 lat temu.

Magda Umer, kiedy w swoim salonie pod Warszawą wymyślała wstęp do listy poparcia, napisała: „miejsce to będzie tętniło piosenkami i światem wymyślonym przez Starszych Panów, przy okazji różnego rodzaju dorocznych działań artystycznych. Jesteśmy pewni, że znakomicie będzie łączyło pokolenia i „powiększało wyobraźnię” coraz młodszych mieszkańców Warszawy.” 

Od 2009 roku na Skwerze Starszych Panów odbywają się coroczne potańcówki w starym stylu, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, organizowane przez mieszkańców Sadyby i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.Gwiazdy skrzyknęły się dla Starszych Panów
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *