Kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim będzie gotowe do startu w czerwcu

Kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim będzie gotowe do startu w czerwcu

W najbliższy czwartek podczas zdalnej sesji Rady Warszawy będzie omawiany projekt uchwały wniesionej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat otwarcia kąpieliska nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Zgodnie z uchwałą, kąpielisko ma być gotowe na 1 czerwca. Przedstawiciel mokotowskiego ratusza tłumaczy nam, czy i w jakiej formie zostanie uruchomione. 

Projekt uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy, który znalazł się w harmonogramie 29. sesji zakłada, że kąpielisko pod nazwą Jeziorko Czerniakowskie będzie funkcjonowało od 1 czerwca do 13 września tego roku. Długość wykorzystywanej linii brzegu to 30 m, a przewidywana maksymalna liczba osób korzystających z kąpieli to 500 osób dziennie.

Na czas funkcjonowania kąpieliska teren ma być wyposażony w kosze na śmieci, przenośne toalety oraz kontenery na odpady.

Z wnioskiem o umieszczenie w wykazie kąpielisk kąpieliska pod nazwą Jeziorko Czerniakowskie wystąpił do prezydenta w grudniu ubiegłego roku Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów.

Jak podkreśla PAP, w ubiegły czwartek minister Łukasz Szumowski bardzo sceptycznie odniósł się do możliwości zniesienia ograniczeń przeciwdziałających epidemii, informując:

– Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale – jak państwo widzicie – wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś.

Trzaskowski czy Szumowski – która wizja się spełni?

Czy w przypadku uzyskania pozytywnej decyzji radnych, stołeczny ratusz faktycznie planuje otworzyć kąpielisko od 1 czerwca? Dyrektor OSiR Mokotów, Krzysztof Rosiński uspokaja: – Określenie sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk to czynność formalna. (…) Żeby uruchomić kąpielisko wniosek musiał być złożony i został w 2019, czyli przed wybuchem epidemii – mówi Rosiński. Drugim terminem formalnym jest 20 maja roku, w którym ma być otwarte kąpielisko – do tego dnia uchwała Rady Warszawy musi zostać przegłosowana i opublikowana.

Dyrektor mokotowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przestrzega przed zbytnim optymizmem. – Czy będzie można korzystać z plaży i kąpieliska, to odrębna kwestia, która będzie regulowana m.in. rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z obecną sytuacją – mówi.

Jeśli kąpielisko, to tylko w zgodzie z rządem

Jeśli kąpielisko na Jeziorku Czerniakowskim miałoby ruszyć 1 czerwca, a uprawomocnienie decyzji radnych weszłoby w życie przed 20 maja, ratusz powinien jak najszybciej rozpisać przetarg na zabezpieczenie kąpieliska przez ratowników. Czy będzie to standardowy przetarg, taki jak w latach ubiegłych, czy specjalny, który weźmie pod uwagę ewentualne wymogi epidemiologiczne dotyczące na przykład liczby kąpiących się osób albo zachowania między nimi odpowiedniego dystansu?

– Na razie nie będziemy ogłaszać przetargu. Nie ma takiej decyzji. Jeśli będą obostrzenia, to zostaną wpisane w ogłoszeniu przetargowym – wyjaśnia Rosiński.Kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim będzie gotowe do startu w czerwcu
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *