Mimo suszy, Jeziorko Czerniakowskie tętni życiem

Mimo suszy, Jeziorko Czerniakowskie tętni życiem

Jeziorko Czerniakowskie, choć zarasta i cofa się, nadal jest atrakcyjnym terenem do zakładania gniazd dla wielu gatunków ptaków. Tak wynika ze słów eksperta, który obserwował życie tamtejszej fauny przed kilkoma dniami.

Tydzień temu rezerwat przyrody na Sadybie odwiedził były regionalny konserwator przyrody w Warszawie, Marcin Kalbarczyk. Z opisu i zdjęć, które zamieścił na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że w Jeziorku Czerniakowskim dużo się dzieje. I to mimo suszy i dramatycznego wypłycania się zbiornika.

W sprawozdaniu znad wód rezerwatu czytamy:

„Słychać donośne odgłosy kapturek, bogatek, modraszek oraz szpaków. W północnej części Jeziorka zawitały łabędzie nieme – przedstawiciele wagi ciężkiej ptasiego królestwa. Zebrało się tam stado około 15 młodocianych łabędzi, które poszukują partnera i dogodnego miejsca do założenia gniazda. Jeziorko zapewni miejsce prawdopodobnie wyłącznie jednej parze tych majestatycznych ptaków. To jedne z najcięższych ptaków na świecie – ważą nawet kilkanaście kilogramów.

Wiosenny ruch trwa również w przybrzeżnych szuwarach. Tutaj swoją obecność sygnalizują samce brzęczki i łozówki, a bliżej wody polują na ryby czaple siwe i rozpoczynają budowę gniazd łyski. W sąsiedztwie trzcin wylegują się ociężałe o tej porze roku zaskrońce oraz pierwsze jaszczurki zwinki, a na sterczących, nadbrzeżnych gałęziach drzew zasiadają mieniące się szmaragdowo zimorodki. Te pięknie, choć trudne do obserwacji ptaki, sprawnie przemieszczają się pomiędzy swoimi czatowniami, by zdobyć rybi posiłek.

Na tafli wody już z daleka widać pływającą parę perkozów dwuczubych. Niebawem i one rozpoczną budowę pływającej sterty zbutwiałej roślinności, czyli swojego gniazda i otworzą kolejny pracowity okres wychowu młodych. Przybrzeżne wody patrolują stada wzdręg, posilające się po okresie zimowym, kiedy o pokarm nie było łatwo.”

Kalbarczyk kończy swój raport apelem do odwiedzających: – Pamiętajmy, że m.in od nas zależy stan rezerwatów. Korzystajmy z nich mądrze. Obserwujmy z szacunkiem i pozwólmy odradzać się przyrodzie w ciszy i spokoju.Mimo suszy, Jeziorko Czerniakowskie tętni życiem
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *