Najaktywniejsi Sadybianie 2020: Ubiegłoroczny zwycięzca nokautuje

Najaktywniejsi Sadybianie 2020: Ubiegłoroczny zwycięzca nokautuje

W tegorocznym głosowaniu na najbardziej aktywnych mieszkańców starej Sadyby znów zwyciężył lider sprzed roku. Do tego powiększył jeszcze przewagę nad resztą stawki.

Jak co roku z początkiem wiosny podsumowujemy to, co udało się zrobić na starej Sadybie w minionym roku. A ponieważ zmiany nie dzieją się same i zawsze stoi za nimi ktoś, kto je inicjuje, kto mobilizuje innych, kto dogląda i finalizuje, szukamy osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju starej Sadyby.

W tym celu poprosiliśmy 12 jurorów, aktywnych komentatorów naszego serwisu Sadyba24.pl i ludzi dobrze obeznanych w różnych inicjatywach na tym zabytkowym stołecznym osiedlu, o wskazanie w anonimowej ankiecie, kto ich zdaniem jest najbardziej wart docenienia. Do wyboru mieli 40 kandydatów. Każdy juror mógł wskazać maksymalnie 10 z nich, szeregujących ich w kolejności od 1 do 10. Pierwsza osoba na liście jurora otrzymywała 20 punktów, druga – 18 punktów itd. Po zsumowaniu punktów od wszystkich jurorów powstała lista „Najaktywniejsi Sadybianie 2020”, którą przedstawiamy poniżej.

Zwycięzca może być tylko jeden

Co wynika z tegorocznego zestawienia? Nam rzuca się w oczy przede wszystkim wielka przewaga lidera. Nie dość, że Jerzy Piasecki drugi rok z rzędu zajął pierwsze miejsce, to jeszcze wyprzedził drugiego w kolejności pretendenta aż o 32 punkty. To prawdziwa przepaść, która nie ma precedensu we wcześniejszych czterech wydaniach naszej zabawy.

W pierwszej dziesiątce warto również odnotować powrót płci męskiej. Od inauguracji rankingu w marcu 2016 roku zawsze dominowały w nim kobiety. I to zarówno na długiej liście kandydatów jak i w zwycięskiej czołówce wyróżnionych. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku na dziesięć najwyżej ocenionych osób, aż siedem stanowiły kobiety. W tegorocznej edycji wracamy do równowagi płci – w pierwszej dziesiątce jest aż czterech panów, w tym dwóch po raz pierwszy (Józef Dutkiewicz i Sławomir Nałęcz).

W sumie najbardziej cieszy jednak długa lista kandydatów i pojawianie się na niej wciąż nowych twarzy. W tym roku na liście startowej znalazło się aż 40 osób – o 7 więcej niż rok temu.

Najaktywniejsi 2020 – wyniki

1. miejsce. (1) Jerzy Piasecki (178 punktów)

Absolutny dominator tegorocznego rankingu. 32 punkty przewagi nad drugim w kolejności pretendentem mówią same za siebie. Jerzy Piasecki przeskoczył też samego siebie z roku ubiegłego, zdobywając o 22 punkty więcej niż w poprzedniej edycji, przy tej samej maksymalnej liczbie głosów do zdobycia. Co warto podkreślić, zdobył glosy wszystkich 11 uprawnionych jurorów (zgodnie z zasadami, sam będąc 12. jurorem nie mógł na siebie zagłosować). Aż trzech jurorów dało mu najwyższą z możliwych ocen – pierwsze miejsce, premiowane 20 punktami.

Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba dał się w minionym roku poznać głównie z akcji mobilizacyjnej dotyczącej ratowania Jeziorka Czerniakowskiego. Wykorzystując sprzeciw mieszkańców Warszawy wobec uchwalenia planu miejscowego Czerniakowa Południowego, doprowadził do pikniku protestacyjnego i zawiązania zespołu roboczego w stołecznym ratuszu. Od pół roku przewodniczy stronie społecznej w rozmowach z urzędnikami miasta o przyszłości Jeziorka. Zainicjował również i koordynował akcję zwiększenia bezpieczeństwa i porządku nad Jeziorkiem Czerniakowskim we współpracy z OSiR Mokotów, policją, strażą miejską i decydentami w urzędach dzielnicy i miasta (w szczególności w akcji chodziło o skuteczne egzekwowanie zakazu spożywania alkoholu, opracowanie nowego regulaminu, ograniczenie imprez masowych oraz montaż monitoringu). Monitorował czystość Jeziorka we współpracy z Zarządem Zieleni. Udzielał się również w działaniach kulturalnych – w ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba w czerwcu 2019 współorganizował wystawę malarstwa Hanny Chromińskiej. Wymienione działania to tylko niektóre z długiej listy spraw, którymi się zajmował społecznie w ubiegłym roku.

2. miejsce. (4) Andrzej Łokaj (146 punktów)

Drugie miejsce przypada w udziale wydawcy Sadyba24.pl, jedynego portalu poświęconego starej Sadybie. Andrzej Łokaj odpowiada za codzienne prowadzenie serwisu. W przeciwieństwie do lat poprzednich, poza portalem, nie podejmował dodatkowych inicjatyw. W swojej czołowej dziesiątce umieściło go 11 z 12 jurorów.

3. miejsce. (2) Aleksandra Karkowska (136 punktów)

Od lat w ścisłej czołówce zestawienia, tym razem miejsce 3. 8-krotnie pojawiała się na listach jurorów i aż trzykrotnie zdobyła najwyższe noty (tj. pierwsze miejsce od 3 jurorów) Aleksandra Karkowska znana jest przede wszystkim z animowania wydarzeń i koordynacji trzydniowego festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba. W ubiegłym roku odpowiadała m.in. za organizację potańcówki w stylu retro, koncertu sąsiedzkiego zespołu „Sadyba Śpiewa”, koncertu Michała Przerwy-Tetmajera, oraz spotkań z: fotografem Tadeuszem Rolke, pisarką Agnieszką Taborską i dziennikarką Małgorzatą Piekarską. Zorganizowała również kilka dużych wydarzeń: 2. oficerski bal sadybiański (luty 2020), wykład licealistów o zmianach klimatu (luty 2020), cykl 4 jesiennych spotkań historycznych (w tym spaceru „Sadyba to też bloki”) (listopad 2019), spacer historyczny po Forcie IX i Parku Szczubełka, wykład historyczny Marii Sołtys pt. „Miasto-ogród – sposób na życie. Utracony czy zapomniany?” (listopad 2019). Uff.

4. miejsce. (2) Małgorzata Durska i Maciej Wojas (132 punkty)

Duet, prowadzący na co dzień sąsiedzką restaurację Zegarmistrzowska, znów znalazł się wysoko. W ubiegłym roku 2. miejsce ex equo z Aleksandrą Karkowską, tym razem – mimo bardzo podobnej liczby punktów jak rok temu – 4. lokata. Małgorzatę Durską i Macieja Wojasa wskazało 11 z 12 jurorów, z czego jeden juror umieścił parę na najwyższym miejscu swojego zestawienia. Partnerzy w życiu i biznesie organizują w swoim lokalu wiele bezpłatnych spotkań autorskich z ludźmi kultury. Co roku włączają się też aktywnie w festiwal Otwarte Ogrody Sadyba – w ubiegłym roku w czerwcu zorganizowali wykład zegarmistrza pt. „Miasta i zegary”. Największym echem odbijają się jednak aukcje na Orkiestrę Świątecznej Pomocy, które organizują w swoim lokalu, oraz aukcje internetowe, na których wystawiają cenne zegarki. Dzięki swojej inicjatywie i mobilizacji sąsiadów w styczniu 2020 zebrali na Orkiestrę rekordową kwotę 11.608 złotych), organizacja

5. miejsce. (5) Urszula Eriksen (92 punkty)

Choć uzyskała 14 punktów więcej niż rok temu, Urszula Eriksen znów twardo okupuje miejsce piąte. W swojej czołowej dziesiątce umieściło ją 9 jurorów. Jako współwłaścicielka skandynawskiego NABO, znana jest z wielu inicjatyw kulturalnych, podejmowanych w swoim lokalu, jak i z może nawet liczniejszych inicjatyw charytatywnych i światopoglądowych, realizowanych poprzez swój lokal. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć można zorganizowanie kilkunastu bezpłatnych wieczorów autorskich z ciekawymi ludźmi w NABO (cały rok), czy rotacyjną ekspozycję wyrazistych w formie i przekazie obrazów na ścianach restauracji (wśród nich długo wisiały obrazy sadybiańskiego mistrza Edwarda Dwurnika). W ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2019 (czerwiec 2019)Urszula Eriksen zorganizowała w swoim ogrodzie moderowane spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke, który na Sadybie spędził okupację. Wśród inicjatyw charytatywnych trzeba wspomnieć o niedawnej akcji zbierania słoików, w których seniorzy mieli później otrzymywać bezpłatne zupy z dowozem (akcja Little Chef), czy o trwającej obecnie akcji dostarczania 100 posiłków tygodniowo dla potrzebujących lekarzy w szpitalach zajmujących się pacjentami koronawirusowymi. Co ważne, restauracja NABO podejmuje te działania pomimo tego, że sama jest w trudnym położeniu. Od ponad tygodnia pozostaje zamknięta i nie generując przychodów, powiększa tylko swoje koszty.

6. miejsce. (-) Józef Dutkiewicz (74 punkty)

Nowy człowiek w zestawieniu i od razu na miejscu 6. Jako członek zarządu Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba i stosunkowo nowy mieszkaniec starej Sadyby, Józef Dutkiewicz zajmował się w ubiegłym roku tym, co z racji swojego zawodu potrafi najlepiej – czyli kreatywną komunikacją. Przede wszystkim stworzył nowy system identyfikacji wizualnej Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, w tym projekt nowej strony internetowej. Przy okazji spotkania antysmogowego urzędników ratusza z mieszkańcami Sadyby przygotował kampanię promocyjną w formie serii specjalnych pocztówek i plakatów z przedwojennymi uzdrowiskami (listopad 2019). Jego kreatywnym pomysłom i realizacji zawdzięczamy też posty w mediach społecznościowych, które zachęcały mieszkańców do zaangażowania się w akcję mobilizacyjną dotyczącą Jeziorka Czerniakowskiego. Józef Dutkiewicz został doceniony przez 8 jurorów.

7. miejsce. (-) Sławomir Nałęcz (68 punktów)

Kolejny mieszkaniec starej Sadyby, którego próżno szukać w ubiegłorocznym zestawieniu, a który zameldował się od razu w pierwszej dziesiątce najbardziej aktywnych. Jako członek zarządu Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba od ubiegłego roku Sławomir Nałęcz intensywnie zajmuje się zwiększeniem bezpieczeństwa na ulicach swojego osiedla. Podczas festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba w czerwcu ubiegłego roku zorganizował spotkanie mieszkańców ze studentami architektury, którzy przedstawili kilka projektów na uspokojenie ruchu i nowe zagospodarowanie ulicy Zdrojowej. Po zebraniu kilkuset podpisów mieszkańców za uspokojeniem ruchu na Sadybie,w koalicji z kilkoma organizacjami społecznymi z Mokotowa Nałęcz zorganizował też kilka spotkań z radnymi i urzędnikami, które zmierzały do przekonania ich do wprowadzenia stref zamieszkania na terenie Mokotowa. Poza sprawami bezpieczeństwa, mieszkaniec Sadyby reprezentował swoje osiedle i organizację społeczną na obchodach Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, z okazji 20-lecia pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca (czerwiec 2019). Aktywność Sławka Nałęcza zauważyło 5 jurorów, umieszczając go w pierwszej dziesiątce swoich zestawień. Jeden z nich wskazał go na pierwszej pozycji.

8. miejsce. (13) Izabella Dembińska (64 punkty)

Niemal trzydzieści punktów więcej niż rok temu i awans z miejsca 13. na 8. Izabella Dembińska to prezes sadybiańskiej fundacji Jestem, która zajmuje się osobami z chorobą nowotworową. Od lat w użyczonej salce kościoła przy Goraszewskiej organizuje i wraz z grupą wolonatriuszy prowadzi cotygodniowe spotkania dla ww. osób, w tym zaprasza ciekawych ludzi z różnych dziedzin życia i organizuje ciekawe wydarzenia poza siedzibą fundacji. W ubiegłym roku dokonała nie lada wyczynu, doprowadzając do rozpoczęcia budowy i postawienia w stanie surowym otwartym pierwszego w Polsce domu dziennej opieki osób z chorobą nowotworową (listopad 2019 – luty 2020). Dom mieści się tuż przy Jeziorku Czerniakowskim i ma być ukończony jeszcze w tym roku. Aktywność Izabelli Dembińskiej doceniło czterech jurorów, z czego dwóch dało jej najwyższą możliwą ocenę.

9. miejsce. (10) Małgorzata Terlecka (64 punkty)

10 punktów więcej i jedno miejsce wyżej niż przed rokiem. Małgorzata Terlecka to spiritus movens sąsiedzkiego zespołu wokalnego „Sadyba Śpiewa”. Animuje, dobiera repertuar, prowadzi próby. Efekty jej działań można było w ubiegłym roku usłyszeć na kilku premierowych publicznych koncertach na Sadybie i poza nią, w tym na otwarciu festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2019. Małgorzata Terlecka otrzymała rekomendacje od siedmiu jurorów, którzy umieścili jej nazwisko na swojej liście Top 10 za rok 2019.

10. miejsce. (11) Lunia Bonder (52 punkty)

Aż trudno uwierzyć, że ten debiut przyszedł dopiero teraz. Czwarta nowa twarz w pierwszej dziesiątce awansowała do niej po latach szusowania tuż pod progiem. Lunia Bonder, kobieta renesansu, aktywna jest na wielu polach. W festiwalu Otwarte Ogrody uczestniczy stale od jego najdawniejszych początków 13 lat temu. Już wtedy zainicjowała kultowy dziś pchli targ na Skwerze Starszych Panów i do dziś go współorganizuje. Podobnie jak w poprzednich latach, w ostatniej edycji festiwalu w czerwcu 2019 współorganizowała również konkurs ciast. Poza działalnością społeczną, aktywnie integruje środowisko kobiece ze starej Sadyby i nie tylko, organizując spotkania o modzie i pogadanki o inspirujących kobietach. Lunię Bonder wskazało 7 jurorów, w tym jeden z nich uznał, że jest najaktywniejszą Sadybianką ostatniego roku.

11. Agnieszka Marcinkowska (48 pkt.)

12. Izabela Płatkowska (38)

13. Katarzyna Molska (32)

13. Małgorzata Przybylik-Kucharska (32)

15. Anna Lasocka (20)

16. Katarzyna Derkacz-Gajewska (16)

16. Dorota Łoskot-Cichocka (16)

16. Katarzyna Parafianowicz (16)

19. Marek Maliszewski (14)

19. Agnieszka i Paweł Murakowie (14)

19. Katarzyna Szczepaniak (14)

22. Ida Kożuchowska (12)

23. Olga Brzozowska (10)

24. Hanna Chromińska (8)

25. Marcin Giżycki (6)

26. Kuba Antoszewski (4)

26. Anna Moszyńska (4)

28. Olgierd Siewierski (2)

Skład 12-osobowego jury (w kolejności alfabetycznej): Lunia Bonder, Hubert Brejtfus, Małgorzata Cegielska, Aleksandra Karkowska, Grzegorz Mazurowski, Katarzyna Molska, Jerzy Piasecki, Izabella Płatkowska, Małgorzata Przybylik-Kucharska, Agnieszka Taborska, Anna Tryc-Bromley, Gabriela Wojciechowska.Najaktywniejsi Sadybianie 2020: Ubiegłoroczny zwycięzca nokautuje
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *