Powstała mapa planowanych wycinek drzew

Powstała mapa planowanych wycinek drzew

Od 1 października warszawiacy mogą sprawdzić, co dzieje się z drzewami w ich okolicy.

Na stronie mapa.um.warszawa.pl pojawiła się nowa zakładka „Zieleń”, gdzie zamieszczane są informacje o lokalizacji wycinek prowadzonych przez Zarząd Zieleni. Wszystkie drzewa objęte wnioskami o wycinkę, o które wystąpi ZZW, a które będą widoczne na mapie, będą oznakowane również w przestrzeni publicznej. W terenie będzie na nich powieszona informacja o tym, że są to drzewa objęte wnioskami o wycinkę oraz będą owinięte widoczną taśmą.

– W Warszawie nieustannie pielęgnujemy tereny zieleni. Drzewa, krzewy i inne rośliny mają swój określony cykl życia i podlegają różnym czynnikom zewnętrznym, np. mrozom czy pasożytom – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Wiedząc, jak ważna dla warszawiaków jest zieleń, dajemy im możliwość łatwego sprawdzenia informacji o prowadzonych wycinkach. Co ważne, mieszkańcy przeczytają też, ile nowych drzew zostanie posadzonych w miejscu wyciętych. Jeszcze w tym roku stolica wzbogaci się o 16 tysięcy nowych drzew zasadzonych w parkach, przy ulicach i w miejskich lasach – dodaje Prezydent.

Warszawiacy od lat aktywnie włączają się w tworzenie i urządzanie parków czy skwerów. Teraz mogą na bieżąco obserwować również pracę warszawskich ogrodników. Na stołecznej mapie zaznaczone będą lokalizacje drzew przeznaczonych do wycinki wraz z informacją o powodach ich usunięcia.

Rozwiane wątpliwości

– Mieszkańcy widząc prace związane z usuwaniem drzew wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o wyjaśnienia. Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze jest poinformowanie społeczeństwa o planowanej wycince – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Czasami warszawiacy zwracają się do nas z prośbą o zbadanie drzew w pobliżu ich miejsca zamieszkania, parku bądź pracy. Teraz mogą w łatwy sposób znaleźć wszystkie informacje w miejskim serwisie mapa.um.warszawa.pl oraz na naszej stronie internetowej Zarządu Zieleni (zzw.waw.pl) w zakładce Baza Wiedzy. Podchodzimy odpowiedzialne do miejskiej zieleni. Mamy nadzieję, że ten ruch pomoże warszawiakom zrozumieć, czemu niektóre drzewa muszą zostać wymienione – dodaje dyrektor Piwowarski.

–  To działanie pokazuje, jak istotna dla miasta jest transparentność w kwestii wymiany drzew. Stałe informowanie da rzeczywisty obraz skali pielęgnacji i ochrony drzew ­– mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. Niestety w dyskusji publicznej mamy do czynienia z wieloma przekłamaniami dotyczącymi zasięgu wycinek oraz nasadzeń w mieście. Widoczna dla wszystkich informacja rozwieje wątpliwości – dodaje radna.

Kolejna mapa w drodze

Drzewa są bardzo ważnym elementem miejskiego środowiska – usuwają zanieczyszczenia i mają korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Miasto konsultuje z warszawiakami zmiany w parkach i skwerach, tak by nowe rozwiązania spełniały oczekiwania, były ekonomiczne oraz ekologiczne. Każde drzewo przed usunięciem jest sprawdzane pod kątem wartości przyrodniczej, historycznej i estetycznej.

– Jeżeli infrastruktura miasta na to pozwala, w zamian za usuwane drzewo, sadzimy w pobliżu zastępcze. Obecnie powstaje także mapa takich nasadzeń. Liczymy, że do naszych działań dołączą się też urzędy dzielnic. Jeżeli burmistrzowie wyrażą chęć współpracy, zorganizujemy warszawski serwis informacyjny pokazujący pełny obraz prac – deklaruje dyrektor Piwowarski.Powstała mapa planowanych wycinek drzew
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *