Sadyba całym sercem za opozycją

Sadyba całym sercem za opozycją

Stara Sadyba przyćmiła ogólnokrajowy wynik PiS.  W tradycyjnym mateczniku Platformy Obywatelskiej za tzw. totalną opozycją głosowało ponad dwie trzecie wyborców.

Wyniki wyborów na starej Sadybie zupełnie nie odzwierciedlają tego, co zanotowano w skali całego kraju. Na tym zabytkowym stołecznym osiedlu wciąż zdecydowanie dominują Koalicja Obywatelska i partie lewicowe. Tak przynajmniej wynika z głosów, jakie padły w wyborach parlamentarnych w obwodzie nr 143 obejmującym wschodnią część osiedla od Powsińskiej do Jeziorka Czerniakowskiego.

Sejm – większość głosów dla Koalicji

Zdecydowanym zwycięzcą głosowania do Sejmu w obwodzie 143 została Koalicja Obywatelska. Zdobyła ona 543 głosy, co stanowi 51% wszystkich ważnych głosów.  Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z dwukrotnie gorszym wynikiem (254 głosy, tj. 24%). Na najniższym szczeblu podium stanął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zgromadził 177 głosów (16%). Dalsze miejsca zajęli: Konfederacja Wolność i Niepodległość z 53 głosami (5%) i Polskie Stronnictwo Ludowe z 37 głosami (3%). Brakujący 1% to różnice matematyczne.

Pod względem indywidualnych wyników, najwięcej głosów zgarnęli liderzy partii. Nietypowo ułożyły się wyniki dla kandydatów z listy SLD. Kandydatki tego ugrupowania, umieszczone na dalszych miejscach (4 – Magdalena Biejat, 3 – Anna Tarczyńska, 7 – Bożena Przyłuska) okazały się znacznie bardziej popularne od kandydatki wystawionej z numerem 2 (Anny Żukowskiej).  Warto również odnotować dobry wynik, jaki zanotował startujący z trzeciego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rosati.  Przeskoczenie drugiej na liście Katarzyny Lubnauer może częściowo tłumaczyć to, że jeszcze kilka lat temu Rosati sam był mieszkańcem tego obwodu i wciąż jest tu dobrze pamiętany.

  1. Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) – 412 głosów (39% wszystkich ważnych głosów)
  2. Jarosław Kaczyński (PiS) – 170 głosów (16% wszystkich ważnych głosów)
  3. Adrian Zandberg (SLD) – 95 głosów (9% wszystkich ważnych głosów)
  4. Janusz Korwin Mikke (Konfederacja) – 33 głosy
  5. Dariusz Rosati (KO) – 24 głosy
  6. Magdalena Biejat (SLD) – 22 głosy
  7. Władysław Bartoszewski (PSL) – 21 głosów
  8. Mariusz Kamiński (PiS) – 17 głosów
  9.  Katarzyna Lubnauer (KO) – 17 głosów
  10.  Anna Tarczyńska (SLD) – 16 głosów

Senat – Borys-Damięcka nie daje szans konkurentom

Duża przewaga Koalicji Obywatelskiej nad innymi ugrupowaniami w Sejmie przeradza się w przytłaczającą w Senacie. Kandydatka KO, Barbara Borys-Damięcka zdobyła 622 głosy, tj. 59% wszystkich ważnych głosów w tym obwodzie. Lech Jaworski z PiS przekonał do siebie 257 osób, czyli 25% wyborców. Najsłabiej z trójki kandydatów do Senatu wypadła bezpartyjna Monika Jaruzelska, która zdobyła 168 głosów, co przekłada się na 16% wszystkich ważnych głosów.

Frekwencja pobiła rekord

Dane z godziny 17.00 już zapowiadały dobry wynik. Do tego momentu na wschodniej Sadybie przyszło głosować 59% uprawnionych wyborców. Ostateczny wynik okazał się przebić rekord. Na 1300 uprawnionych wyborców do lokalu wyborczego przy Jeziornej 5/7 zgłosiło się 1075 mieszkańców. Tym samym frekwencja wyniosła 83%.Sadyba całym sercem za opozycją
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *