Sadyba idzie na bal

Sadyba idzie na bal

Stara Sadyba wraca do swoich przedwojennych korzeni i zaprasza na pierwszy po wojnie bal oficerski. Wbrew nazwie, karnawałowa potańcówka w wojskowym forcie ma być otwarta również dla cywilów.

Sadyba to osiedle willowe, zamieszkałe przed wojną w dużej mierze przez wysokich rangą oficerów Sztabu Generalnego. Ci zaś w latach 20. i 30. znani byli powszechnie jako organizatorzy eleganckich balów oficerskich, należących do największych wydarzeń towarzyskich. „Jeśli komuś chodziło o elegancję i wytworność życia naszej stolicy, to miał tego pełny wyraz na balu Sztabu Generalnego. Zakrólował on nad życiem towarzyskim Warszawy i dał obraz wykwintu i poziomu wyższej kultury towarzyskiej” pisał „Kurier Warszawski” w 1922 roku.

Nawiązując do tych tradycji, mieszkańcy osiedla postanowili zorganizować bal, który dumnie nazwali I Oficerskim Balem Sadybiańskim. – Ilu będzie oficerów? Na pewno co najmniej jeden – śmieje się Aleksandra Karkowska, jedna z organizatorek z Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba. – W oryginalnym mundurze oficerskim z lat 40. zapowiedział się kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Erazm Domański – doprecyzowuje. – Ale nieoficerowie też są mile widziani – zachęca Karkowska.

Bal ma mieć elegancki charakter. Jak czytamy w zaproszeniu, obowiązują stroje wieczorowe lub mundury. Wszystko będzie utrzymane w stylu retro z lat 1910-1945. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone. Na gości czekają też nagrody w konkursie wiedzy o Sadybie, konkursie muzycznym oraz konkursie znajomości zabytków fortu, w którym impreza się odbędzie. Jak to na balu, głównym punktem programu będą tańce. Zamiast tradycyjnej orkiestry, oprawę muzyczną zapewni DJ-ej. W cenie wejściówki (70 złotych od osoby) organizatorzy przewidzieli catering – m.in. śledzik, sałatki i bigos (ale bez alkoholu), dj-a oraz przygotowanie i posprzątanie kazamaty, w której odbędzie się zabawa.

– Przewidujemy nie więcej niż 100 gości – zapowiada Aleksandra Karkowska. – Na początek zaprosiliśmy na bal członków naszego Towarzystwa. Oni mają pierwszeństwo. Ale już od jutra otwieramy imprezę dla pozostałych chętnych – zapowiada. Wydarzenie na Facebooku ma być dostępne na profilu Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba w czwartek przed południem.

I Oficerski Bal Sadybiański odbędzie się 23 lutego od 19.30 do północy w Forcie IX przy Powsińskiej 13 – tam, gdzie przed wojną prowadzono składy amunicji dla wojska, a dziś działa Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Muzeum jest też jednym z dwóch organizatorów imprezy – drugim jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.Sadyba idzie na bal
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *