Śmieci jednak po staremu (na razie)

Śmieci jednak po staremu (na razie)

Radni m.st. Warszawy nie podjęli dziś decyzji o zmianie opłat za odpady. Uchwała na ten temat została wycofana z porządku obrad.

Powodem wycofania uchwały była decyzja ratusza o rezygnacji z obsługi tzw. nieruchomości niezamieszkałych – czyli posesji zajmowanych przez firmy i sklepy, takie jak centra handlowe i biura. W ich przypadku maksymalna stawka zapisana w ustawie dalece nie pokrywa kosztów obsługi. W praktyce oznacza to, że miasto dopłaca do odbioru odpadów z tych posesji.

– Musimy policzyć skutek wyłączenia tych nieruchomości z systemu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Według szacunków stołecznego ratusza, wyłączenie z obsługi śmieciowej nieruchomości niezamieszkałych (komercyjnych) obniży koszty całego systemu o ok. 200-250 mln zł rocznie. To z kolei może wpłynąć na obniżenie wysokości opłat za odpady wśród mieszkańców. O ile? Na razie nie wiadomo. Urzędnicy zapowiedzieli, że na ponowną analizę wysokości opłat za gospodarkę odpadami (przy uzależnieniu opłat od zużycia wody) potrzebują 2-3 miesiące.

Decyzja stołecznego ratusza oznacza, że zapowiedziane podwyżki za śmieci nie wejdą w życie od lipca 2020.Śmieci jednak po staremu (na razie)
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *