Stara Sadyba znów przegrała swoją szansę na duże pieniądze

Stara Sadyba znów przegrała swoją szansę na duże pieniądze

Wczoraj stołeczny ratusz ogłosił zwycięzców w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego. Wśród wygranych znów znalazł się tylko jeden projekt ze starej Sadyby i to łączony z innymi częściami dzielnicy.

W środę stołeczny ratusz ogłosił wyniki głosowania na projekty budżetu obywatelskiego na rok 2021. Wśród zwycięskich projektów na Mokotowie ponownie nie znalazł się ani jeden projekt, który dotyczyłby ściśle starej Sadyby.

Połowiczny sukces i dwie porażki

Częściowym sukcesem jest wygrana projektu „Zakup nowości wydawniczych dla Bibliotek Publicznych w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy”. Na ten pomysł o wartości 208 tysięcy złotych zagłosowało 2766 osób. Jednym z beneficjentów projektu jest biblioteka publiczna przy św. Bonifacego. Jest to jednak tylko jedna z dziesięciu bibliotek, które skorzysta na dodatkowych środkach z budżetu obywatelskiego.

Przepadły dwa inne projekty, które miały być zrealizowane na starej Sadybie. Za „dalszą modernizacją tzw. „Woprówki” nad Jeziorkiem Czerniakowskim” (wartość: 813.300 zł) zagłosowało 1550 osób. Próg zwycięstwa zawieszony był znacznie wyżej. Ostatni z dwudziestu trzech projektów, które przeszły do realizacji, zebrał 1816 głosów, czyli aż o blisko 300 więcej od projektu z Sadyby.

Jeszcze gorzej od projektu modernizacji Woprówki wypadł trzeci z projektów sadybiańskich o wartości 251 tysięcy – Renowacja Parku Cz. Szczubełka przy ul. Powsińskiej i Morszyńskiej. Głosowało na niego 1280 osób.

Intensywna zabudowa górą

Porażki projektów z Sadyby wpisują się w ogólny trend, który wymusiły nowe zasady budżetu obywatelskiego przyjęte w ubiegłym roku. W wyniku zniesienia rejonizacji w ramach dzielnicy, wszystkie projekty z dzielnicy konkurują o głosy mieszkańców na takich samych prawach. Tym samym największe szanse na wygraną mają te projekty, które dotyczą najsilniej zaludnionych części dzielnicy.

Absolutną dominację wykazują projekty z tzw. starego górnego Mokotowa. Widoczne są również projekty ze Służewa nad Dolinką. Nie wygrał natomiast ani jeden pomysł z Siekierek, starej Sadyby czy innych rejonów o ekstensywnej zabudowie.

Skalę zjawiska najlepiej obrazuje załączona mapka. Kolorem zielonym zaznaczone zostały projekty zwycięskie, skoncentrowane na Górnym Mokotowie i częściowo Służewcu. Na niebiesko widać wszystkie projekty startujące w tegorocznym budżecie obywatelskim.Stara Sadyba znów przegrała swoją szansę na duże pieniądze
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *