Stara Sadyba zostanie odcięta od pieniędzy z budżetu partycypacyjnego?

Stara Sadyba zostanie odcięta od pieniędzy z budżetu partycypacyjnego?

Nowe zasady organizacji budżetu partycypacyjnego w Warszawie grożą zmarginalizowaniem słabiej zaludnionych części miasta. Jeśli zostaną przyjęte, stara Sadyba nie dostanie na inicjatywy mieszkańców ani grosza.

Pchli targ, pawilon międzypokoleniowy na Skwerze Ormiańskim i cykl zajęć fitness w plenerze – to trzy inicjatywy mieszkańców starej Sadyby, które zostaną zrealizowane na Sadybie w tym roku. Nie powstałyby gdyby nie budżet partycypacyjny. To on co roku zasila pieniędzmi rozwój tego zabytkowego osiedla i wielu innych osiedli w całej Warszawie.

Z właśnie konsultowanego projektu uchwały rady miasta wynika, że ten kurek z pieniędzmi może zostać wkrótce szczelnie zakręcony. Nie dla wszystkich. Zyskać mogą osiedla o intensywnej zabudowie, wypełnione blokami i kamienicami, a stracić – te z przeważającą zabudową jednorodzinną.

Uchwała rady miasta przewiduje – mówiąc w uproszczeniu – że mieszkańcy będą mogli głosować tylko na projekty ogólnomiejskie i ogólnodzielnicowe. Nie będzie możliwe podzielenie dzielnicy na mniejsze obszary. Zniknie zatem ubiegłoroczny podział Mokotowa m.in. na Stegny i Sadybę, czy Siekierki. Zniknie też osobny obszar głosowania, zwany w ostatnim roku „Miasto Ogród Sadyba”. Według nowych zasad projekty z Sadyby będą wówczas konkurowały o głosy mieszkańców z projektami zgłoszonymi w innych częściach Mokotowa – na Stegnach, na Służewie, na starym Mokotowie itd.

Willowe i rozproszone osiedla na straconej pozycji

Brak podziału dzielnicy na mniejsze obszary z własnymi pod-budżetami, powoduje, że mniej liczne osiedla takie jak willowa stara Sadyba będą stały z góry na straconej pozycji w stosunku do osiedli blokowych, posiadających dużą liczbę mieszkańców. Tak wynika z analiz, jakie portal Sadyba24.pl przeprowadził na wynikach głosowania z poprzedniego roku.

W naszej analizie zestawiliśmy ze sobą wszystkie projekty, które były głosowane w całej dzielnicy Mokotów w ubiegłym roku. Uporządkowaliśmy je pod względem zdobytych głosów.

Jak się okazało, najwięcej głosów w ubiegłym roku zdobyły projekty ze starego Mokotowa. Gdyby zrobić ranking dla całej dzielnicy, obszar ten zająłby dwanaście miejsc w pierwszej trzynastce. Aż siedem projektów ze Starego Mokotowa przekroczyło magiczny próg tysiąca głosów. W sumie na pierwszych 40 najpopularniejszych projektów w całej dzielnicy aż 19 (czyli prawie połowa!) pochodziło z tego właśnie okręgu.

Drugim obszarem, który brylował pod względem liczby głosów, były Stegny i Sadyba. Z tego rejonu pochodziła jedna czwarta z 40 najpopularniejszych projektów w skali dzielnicy (dokładnie 11). Nieźle wypadł także region Wierzbna i Wyględowa. Wprowadził 8 projektów do pierwszej 40-tki. Jeden projekt z 494 głosami przypadł w udziale Siekierkom i Augustówce.

Gdzie w tym rankingu najpopularniejszych zeszłorocznych projektów znalazły się projekty z Miasta Ogrodu Sadyba? Najlepszy z nich, pomysł pchlego targu z 485 głosami, uplasował się na ostatnim, czterdziestym miejscu.

Przepis do zmiany?

Zmiana zasad budżetu partycypacyjnego w Warszawie to konsekwencja przegłosowanej przez Sejm ustawy o samorządzie gminnym, wprowadzającej obowiązek organizowania budżetu we wszystkich miastach na prawach powiatu. Ustawa nie daje radom miast dowolności w podziale puli budżetowej. Nie pozwala im dzielić puli pieniędzy przewidzianej dla jednostek niższego rzędu (w Warszawie są to dzielnice) na mniejsze obszary. Przypomniała ostatnio o tym Regionalna Izba Obrachunkowa, która zakwestionowała poprzednią bardziej liberalną uchwałę radnych stolicy.

Czy można jeszcze zmienić przepis o braku podziału wewnątrz dzielnicy i uratować rzadziej zaludnione osiedla Warszawy przed odcięciem pieniędzy? Pytanie to warto zadać przedstawicielom miasta, którzy prowadzą właśnie konsultacje społeczne projektu uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego w Warszawie. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia o 18.00 w Centrum Komunikacji Społecznej, przy Senatorskiej 27. Uwagi można też wysłać mailem na adres  twojbudzet@um.warszawa.pl. Dokumenty będące przedmiotem konsultacji społecznych:  http://konsultacje.um.warszawa.pl/jaki_bedzie_budzet_obywatelski?fbclid=IwAR078ahaJmFeVDEFS39AOvwVcFCuAYwYQhGolFkgO2BddSra-FOQxpg8PNYStara Sadyba zostanie odcięta od pieniędzy z budżetu partycypacyjnego?
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *