Wszystko gotowe. A mimo to otwarcie kąpieliska niepewne

Wszystko gotowe. A mimo to otwarcie kąpieliska niepewne

Zgodnie z planem w sobotę ma ruszyć kąpielisko na Jeziorku Czerniakowskim. Na dzień przed otwarciem nadal jednak nie wiadomo, czy tak się stanie.

– Kąpielisko jest przygotowane – powiedziała nam w piątek przed godziną 18.00 zastępczyni dyrektora OSiR Mokotów, Agnieszka Macheta. Przedstawicielka organizatora przyznała, że nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. – Nadal czekamy na bieżącą ocenę jakości wody, którą wydaje PSSE, aby potwierdzić, że woda jest przydatna do kąpieli – stwierdziła.

Pozytywna ocena powinna być formalnością. Dokładnie tydzień temu, w wyniku naszej interwencji po domniemanym incydencie śnięcia ryb, Wydział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej zlecił badania poglądowe wody w Jeziorku Czerniakowskim. Jak zapewniła nas Anna Stopińska z Zarządu Zieleni miejskiej, specjalistyczne badania wykonane w trzech różnych miejscach zbiornika nie wykazały żadnych niepokojących sygnałów.

Bez otrzymania oceny od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej kąpielisko nie może jednak zostać dopuszczone do użytku.

Puste zalecenia?

Jeśli ocena wody jednak dojdzie na czas i kąpielisko ruszy w zaplanowanym terminie, pierwsze dni jego funkcjonowania mogą być trudne zarówno dla użytkowników jak i organizatora.

Zgodnie z zaleceniami GIS, użytkownicy kąpieliska muszą stosować się do nowego reżimu sanitarnego. Według regulaminu kąpieliska plażowicze powinni zachować dystans społeczny (co najmniej 2-metrowy odstęp) wobec osób niespokrewnionych ze sobą. Dotyczy to zarówno przebywania na plaży jak i podczas kąpieli w wodzie. Mają również obowiązek zakrywać usta i nos na terenie plaży za pomocą odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy, chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 metrów od innych plażowiczów.

Jak organizator zamierza wyegzekwować te zasady? – Osoby korzystające z kąpieliska Jeziorko Czerniakowskie zostaną poinformowane o zaleceniach i ograniczeniach w postaci stosownego Regulaminu (analogicznie jak miało to miejsce w poprzednich latach), a w szczególności o zachowaniu dystansu społecznego – powiedziała nam dyrektorka OSiR Mokotów. – Na terenie będą odpowiednie piktogramy mówiące o zakazach i nakazach, o tym co wolno, a czego nie wolno – uzupełniła Agnieszka Macheta.

Nie jest jasne, co się stanie, kiedy plażowicze zignorują zalecenia, ani też kto powinien w takiej sytuacji interweniować. Przedstawicielka organizatorów uspokaja: – Kąpielisko działać będzie na podstawie stosownych regulaminów, w których określone będą obowiązki osób korzystających z kąpieliska jak i podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie kąpieliska.

Jeziorko Czerniakowskie jest jednym z trzech na Mazowszu i 17 w kraju kąpielisk, które otworzą się w pierwszym tygodniu po zniesieniu zakazu przez polskie władze. Będzie ono funkcjonowało od 6 czerwca do 13 września tego roku. Jak czytamy w uchwale rady miasta dot. organizacji kąpieliska, długość wykorzystywanej linii brzegu to 30 m, a przewidywana maksymalna liczba osób korzystających z kąpieli to 500 osób dziennie. Na czas funkcjonowania kąpieliska teren będzie wyposażony w toalety przenośne, kosze na śmieci oraz kontenery na odpady.Wszystko gotowe. A mimo to otwarcie kąpieliska niepewne
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *