Za dwa lata stara Sadyba będzie całkowicie wolna od tablic reklamowych

Za dwa lata stara Sadyba będzie całkowicie wolna od tablic reklamowych

 

Stołeczny ratusz wprowadza nowe zasady umieszczania tablic reklamowych w przestrzeni publicznej. W ich efekcie stara Sadyba zostanie całkowicie pozbawiona billboardów i tablic. Zmiany mamy odczuć za dwa lata.

Stołeczny ratusz chce ograniczyć chaos przestrzenny w Warszawie. Nie będzie już można stawiać tablic reklamowych tam, gdzie się chce, ale tylko tam, gdzie pozwala na to plan. W dodatku tablice i billboardy będą musiały mieścić się w odpowiednich rozmiarach, w zależności od ulicy.

Dla starej Sadyby jako obszaru objętego opieką konserwatorską przewidziano specjalne zasady. W środku zabytkowego osiedla – nawet na przecinającej ją Wisłostradzie – nie będzie można ustawić żadnego billboardu ani tablicy reklamowej.

Łagodnie na obrzeżach

Na ulicach okalających ten obszar zasady będą już mniej rygorystyczne. Całkowicie pozbawiona tablic reklamowych ma być ulica Nałęczowska na odcinku od Powsińskiej do al. Sobieskiego.  

Stosunkowo łagodnie potraktowano również ulicę św. Bonifacego na odcinku od Powsińskiej do al. Sobieskiego. Tam będą mogły być rozmieszczone tzw. małe tablice reklamowe (kolor żółty na mapie), tj. o rozmiarach do 1,8 m wysokości, do 1,20 szerokości i 40 cm głębokości. Konstrukcja nie będzie mogła być wyższa niż 3 metry.

Tablice o formacie małym (wspominanym wcześniej) i średnim (2,50 m wysokie, 3,60 m szerokie, 60 cm głębokie z konstrukcją do 7 metrów) będą dopuszczone na al. Sobieskiego między Nałęczowską i św. Bonifacego. Odcinek ten, stanowiący zachodnią granicę Miasta Ogrodu Sadyba (zwanego potocznie starą Sadybą), oznaczony jest na mapie kolorem pomarańczowym. Tablice takie będą mogły tu stać tylko po jednej stronie jezdni.

Mimo dużego natężenia ruchu tranzytowego przez al. Sobieskiego i Powsińską, ulice te zostały zamknięte dla wielkoformatowych reklam. Średnie i małe billboardy będą mogły stanąć na tych ulicach – i to po obu stronach jezdni – bezpośrednio za strefą konserwatorską. Pojawią się na przykład, na al. Sobieskiego, już od skrzyżowania al. Sobieskiego ze św. Bonifacego w kierunku centrum (odcinek ten oznaczony jest kolorem czerwonym).

Dwa lata na wejście w życie zmian

Nowe zasady mają wejść w życie za 2 lata od momentu ich uchwalenia. Do tego czasu z przestrzeni publicznej muszą zniknąć tablice reklamowe usytuowane w niepoprawnych miejscach i takie, które są dopuszczone przy danej ulicy, ale są za duże.

Projekt uchwały w sprawie uporządkowania przestrzeni miejskiej (w tym mebli miejskich i ogrodzeń) był poddany szerokim konsultacjom społecznym. Zostanie poddany pod głosowanie na Radzie Warszawy w najbliższy czwartek.Za dwa lata stara Sadyba będzie całkowicie wolna od tablic reklamowych
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *