Zachodnia stara Sadyba wskazuje na Koalicję

Zachodnia stara Sadyba wskazuje na Koalicję

Zachodnia strona starej Sadyby w większości zagłosowała na kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Inaczej niż we wschodniej części osiedla, trzecią siłą nie są tu jednak ruchy miejskie.

Stara Sadyba na odcinku od Powsińskiej do Sobieskiego stanowiła od lat matecznik Platformy Obywatelskiej a wcześniej Unii Wolności. Poprzednicy Koalicji Obywatelskiej zyskiwali tu tradycyjnie ogromną przewagę nad kandydatami Prawa i Sprawiedliwości – jeszcze większą niż po stronie wschodniej osiedla. W niedzielnych wyborach samorządowych nic się nie zmieniło. Jak wynika z protokołów głosowania w budynku pogotowania opiekuńczego przy św. Bonifacego, Koalicja Obywatelska wyprzedziła drugi w kolejności komitet Prawa i Sprawiedliwości średnio o 30 punktów procentowych.

Kolejność komitetów i rozmiary przewagi Koalicji nad PiS są podobne po zachodniej i po wschodniej stronie starej Sadyby. W przeciwieństwie jednak do mieszkańców z okolic Jeziorka Czerniakowskiego, Sadybianie z okolic ulicy Zdrojowej nie sympatyzują tak bardzo z ruchami miejskimi. Zarówno w wyborach do Rady Warszawy jak i w wyborach do Rady Dzielnicy Mokotów komitet Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie zajmuje miejsce poza podium. Trzecią siłą jest natomiast komitet Bezpartyjni Samorządowcy – w przypadku Rady Warszawy, oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem – w przypadku Rady Dzielnicy.

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych kandydatów do Rady Dzielnicy Mokotów, to najlepszy wynik w okręgu 5 na starej Sadybie uzyskał Krzysztof Sosnowski, lider listy Koalicji Obywatelskiej (320 głosów). Na drugim miejscu uplasował się z kolei lider Prawa i Sprawiedliwości z okręgu 5., Witold Wasilewski (199 głosów). Kolejne trzy miejsca zajęli kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Joanna Balińska z numerem 3. (157 głosów), Kinga Wróblewska z numerem 4. (94 głosy) i Robert Kotański z numerem 2. (81 głosów). Wśród kandydatów spoza dwóch głównych komitetów najlepszy wynik osiągnęła Elżbieta Bonder, znana projektantka mody i sadybiańska aktywistka, startująca z list komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – zdobyła 71 głosów.

W wyborach do Rady Warszawy, mieszkańcy zachodniej Sadyby również postawili na przedstawicieli dwóch głównych komitetów. Najpopularniejszy okazał się Jarosław Szostakowski z Koalicji Obywatelskiej (298 głosów). Zaraz po nim pojawił się lider Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Cieślikowski ze 166 punktami. Kolejne trzy miejsca przypadły w udziale kandydatom z komitetu Koalicji Obywatelskiej – Małgorzacie Zakrzewskiej, startującej na swojej liście z numerem 4. (148 głosów), Joannie Wiśniewskiej-Najgebauer z numerem 5. (96 głosów), oraz Tadeuszowi Rossowi z numerem 6. (72 głosy). W sumie, na pięć miejsc premiowanych mandatami radnego dzielnicowego z okręgu 5., cztery miejsca w obwodzie na zachodniej Sadybie przypadły w udziale przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej.

Obwód wyborczy nr 163 przy św. Bonifacego 81 (pogotowie opiekuńcze) to najliczniejszy obwód z pięciu oddanych do głosowania mieszkańcom starej Sadyby. Na 2056 mieszkańców uprawnionych do głosowania, w niedzielę wyborczą oddano tu 1467 ważnych głosów. Frekwencja wyniosła tu 71 procent.Zachodnia stara Sadyba wskazuje na Koalicję
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *