Zezwolenia idą jak po grudzie

Zezwolenia idą jak po grudzie

Przekształcenia gruntów we własność idą na Mokotowie jak po grudzie. Dzielnicowi urzędnicy ostrzegają, że mogą nie zdążyć z wydaniem zaświadczeń o przekształceniu do końca tego roku.

Użytkownicy wieczyści mieszkań i domów na Mokotowie mogą nie uzyskać zaświadczenia o przekształceniu ich gruntów na własność do końca 2019 roku. Tak stwierdziła przedstawicielka dzielnicy w odpowiedzi na interpelację radnego, Arkadiusza Słodkowskiego.

Zapytana przez dzielnicowego radnego o postępy urzędu w wydawaniu zaświadczeń, wiceburmistrzyni Mokotowa, Anna Lasocka podała, że w ciągu 1,5 miesiąca mokotowski ratusz wydał 605 zaświadczeń o przekształceniu a 28 wniosków odrzucił. Takie są wyniki za okres od 21 marca, kiedy rozpoczęto proces generowania zaświadczeń na Mokotowie, do 8 maja, kiedy zrobiono pierwsze podsumowanie. Lasocka ujawniła również, że do 30 marca wydano 191 zaświadczeń.

Z powyższych danych wynika, że w ciągu miesiąca urząd był w stanie przerobić średnio 400 wniosków. Gdyby utrzymał takie tempo, do końca tego roku mokotowski ratusz może wydać około 3800 zaświadczeń.

Kropla w morzu

Cztery tysiące wniosków to kropla w morzu potrzeb. Jak przyznała wiceburmistrzyni Mokotowa, w tej jednej dzielnicy do wydania jest łącznie 70 tysięcy zaświadczeń. – Liczba ta przewyższa znacznie liczbę zaświadczeń, jaką muszą wydać miasta takie jak Gdańsk czy Wrocław, nie wspominając już o innych dzielnicach m.st. Warszawy – stwierdza Lasocka.

Szacunki przedstawicielki dzielnicy nie są tylko teoretyczne. Już dziś zainteresowanie zaświadczeniami wśród mieszkańców bije rekordy. Jak przyznała Lasocka, do 8 maja złożono na Mokotowie 5 tysięcy wniosków o wydanie zaświadczenia, w tym 670 wniosków o wydanie zaświadczenia w trybie przyspieszonym 30 dni. Do tego dochodzi 10 tysięcy zgłoszeń o zamiarze jednorazowego wniesienia opłaty za przekształcenie, co wiąże się ze skorzystaniem z hojnej 95% bonifikaty od miasta.

Wiele powodów

Powodów słabego tempa prac jest jak zwykle wiele. Lasocka wskazuje na braki kadrowe i ciągle zmieniające się przepisy. Zwraca też uwagę na niejasności w interpretacji nowego prawa i różnorodność dokumentów księgowych. Problemem są również rozbieżności między danymi wynikającymi z różnych dokumentów.

1 stycznia 2019 nastąpiło automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Aby skorzystać z nowego prawa m.in. dzięki bonifikatom właściciele mieszkań i domów muszą najpierw otrzymać od gminy zaświadczenie o przekształceniu gruntu. Zgodnie z prawem, na wydanie takiego dokumentu gminy mają czas do końca roku.Zezwolenia idą jak po grudzie
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *