Znamy pełny program festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie

Znamy pełny program festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie

Dla małych i dużych, dla aktywnych i aktywnych inaczej, dla lubiących tańczyć i dla tych, co wolą słuchać muzyki albo jeść dobre ciasto. Czerwcowy festiwal mieszkańców na Sadybie znów przynosi obfitość wydarzeń. Oto program.

Stara Sadyba znów pokaże, dlaczego warto budować aktywną lokalną społeczność w dużym mieście. Kilkadziesiąt osób i firm z tego zabytkowego osiedla na dolnym Mokotowie własnym sumptem przygotowało 13. edycję festiwalu kulturalnego Otwarte Ogrody. Jak wynika z programu, cały weekend 14-16 czerwca będzie wypełniony po brzegi następującymi co godzinę wydarzeniami. W sumie odbędzie się ich 22. Szczegółowy program publikujemy poniżej. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.

Piątek, 14 czerwca 2019

1.20:00-22:00 „Sadyba da się lubić” – po raz drugi nasz ulubiony sadybiański chór „Sadyba Śpiewa” otworzy Festiwal! Tym razem zapraszamy na spektakl z motywem przewodnim piosenek o Warszawie.

Miejsce: Skwer Starszych Panów

Organizator: Małgorzata Terlecka, Aleksandra Karkowska

Sobota, 15 czerwca 2019

2. 8:30-10:00 Sadybianie na START! Zapraszamy dorosłych o 8:30 oraz dzieci od 8:45 w podziale na kategorie wiekowe do biegu! Okrążamy boisko szkolne. Szczegółowy grafik i karty biegu dla uczestników do pobrania na stronie  http://sp115.waw.pl/ lub na miejscu.

Miejsce: Boisko Szkoły Podstawowej nr 115, ul. Okrężna 80

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 115

Sponsor: Makro

3. 10:00-13:00 II Mistrzostwa Sadyby w Brydżu. Sadybiański turniej brydżowy, II edycja. Dla miłośników najlepszej gry przy zielonym stoliku. Dla poczatkujących i bardziej zaawansowanych. Mile widziane wcześniejsze zgłoszenia na adres  zegarmistrzowska@zegarmistrzowska.pl z dopiskiem „turniej”. Nie masz partnera? Znajdziemy go.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 115, ul. Okrężna 80

Organizatorzy: Andrzej Parafianowicz, Restauracja Zegarmistrzowska

Sponsor: Restauracja Zegarmistrzowska

4. 10:00–12:00 Ulica Zdrojowa naszych marzeń. Studenci architektury z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Wojciecha Bartoszczuka przygotowali 5 koncepcji nowego zagospodarowania ulicy w mieście-ogrodzie. Podczas spotkania zaprezentują swoje pomysły, będzie też czas na dyskusję.

Miejsce: NIMOZ, ul. Goraszewska 7

Organizator: Sławomir Nałęcz

5. 11:00–13:00 Czas na sztukę! Warsztaty plastyczne dla dzieci. Zapraszamy do malowania na sztalugach! Będzie można podpatrzyć mistrzów. Katarzyna Derkacz-Gajewska, Eliza Wolff, Paweł Sochacki poprowadzą artystyczne zajęcia w cieniu jabłonek. Zapraszamy również starsze dzieci.

Miejsce: Przedszkole nr 151, ul. Zaciszna 3

Organizatorzy: Irena Mikos

6. 12.00–13.00 Pyszny konkurs sąsiedzki na najlepsze CIACHO SADYBY. Już po raz czwarty zapraszamy do zagniatania, ubijania, ucierania, karmelizowania, pieczenia, gotowania, ale cokolwiek zrobicie, zróbcie to NA SŁODKO z czekoladą, owocami, cukrem, miodem i koniecznie – z jajami! Jednym słowem, odkryjcie swoje kulinarne talenty i zgłoście Wasze ulubione ciasto do tytułu CIACHA SADYBY. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia ciast do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: „do lat 16” i „powyżej lat 16”, najpóźniej do 11.06.2019 na adres  lunia@luniabonder.pl, w którym należy podać nazwę ciasta i przepis.

Miejsce: ogród Luni Bonder, ul. Kołobrzeska 7
Organizatorzy: Lunia Bonder, Daria Pawlewska

Sponsor: KUKBUK

7. 14:00-15:30 PSAdybianin Roku 2019. Zapraszamy wszystkie psy, niezależnie od rasy, wieku i rozmiaru, do wspólnej zabawy. Już po raz czwarty wybierzemy PSAdybianina Roku. W tym roku nowa konkurencja: Najbardziej podobna para – PSAdybianin i jego pani/pan.

Zgłoszenia do konkursu prosimy przesyłać pod adres:  psiasadyba@gmail.com do 13 czerwca. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce startu: Psi Park na łące przed działkami przy ul. Goczałkowickiej

Organizator: Małgorzata Przybylik-Kucharska, Agnieszka Gradkowska

Sponsorzy: Farmina, Klinika Weterynaryjna Lancet

8. 16:00–17:00 Sadyba – miasto pszczół. Spotkanie poświęcone roli owadów zapylających w ekosystemie, ze specjalnym uwzględnieniem Sadyby. Opowieść o pszczołach, ulach, wosku i miodzie. Degustacja miodów, możliwość zakupu. Nałóż pszczelarski kapelusz i dmuchnij dymem z podkurzacza! Weź do ręki ramkę, zapal woskową świecę i posłuchaj bzykania pszczół. Prowadzenie – Pasieka Godziemba. Gość honorowy – Jerzy Woyke – nestor polskiego pszczelarstwa.
Miejsce: ogród PP. Polec, Waszkowskiego 5

Organizatorzy: Agnieszka Marcinkowska, Dorota Woyke-Polec

9. 16:00-17:00 Spacer „Czarny parasol na Sadybie”. Kiedy czytamy książkę „Uwaga! Czarny parasol”, zachwycamy się, jak Adam Bahdaj precyzyjnie opisał Sadybę. Rozpoczynamy spacer z książką w ręku i prawie nic się nie zgadza. Mimo wszystko skonfrontujmy książkę z realiami. Poprowadzi Olga Brzozowska.

Miejsce zbiórki: róg ulicy Klarysewskiej i Solankowej
Organizator: Olga Brzozowska

10. 17:30-18:30 Pani i Panowie. Muzykujący przyjaciele i przyjaciele muzyki. Grają dla przyjemności własnej i znajomych. Najchętniej poruszają się w okolicach soulu i jazzu. Zagrają w składzie: Martyna Mioduszewska – wokal, Mateusz Galica – saksofony, Adam Jujka – gitary, Kuba Antoszewski (reprezentant Sadyby) – instrumenty klawiszowe, Andrzej Kowalski – gitary basowe i Miguel Nieto – bębny i inne instrumenty perkusyjne.

Miejsce: Skwer Starszych Panów

Organizator: Kuba Antoszewski

11. 19:00-22:00 Potańcówka w stylu retro. Już po raz siódmy spotykamy się w świetnych nastrojach i odświętnych stylizacjach! Do tańca zagra nam nasz ulubiony zespół – Happy Jazz Band. Prowadzenie, oczywiście, Katarzyna Stoparczyk.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Aleksandra Karkowska, Katarzyna Parafianowicz

Sponsorzy: NABO Cafe

12. 19:30–19:45 Wspólna fotografia Sadybian. Nasza lokalna wielka rodzina i przyjaciele kolejny raz zostaną uwiecznieni przez Pawła Muraka z Metka Studio.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Paweł Murak (Metka Studio)

Niedziela, 16 czerwca 2019

13. 9:00-12:00 Pchli targ. Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż za symboliczne sumy wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Dzieci sprzedają zabawki i ubrania, z których wyrosły oraz lemoniadę.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Agnieszka Marcinkowska, Lunia Bonder

14. 12:00-16:00 Biało-czarny Sadybian Portret – odsłona druga.Agnieszka i Paweł Murakowie (Metka Studio) zapraszają mieszkańców Sadyby na kolejną fotograficzną sesję portretową do ogrodu. Klimatyczne czarno-białe zdjęcia w naturalnym świetle, bez retuszu, ale z sercem! Zapraszamy indywidualnie i z rodzinami, szczególnie mile widziani są najstarsi mieszkańcy Sadyby. Zalecany strój: ciemny i jak najprostszy. Każdy uczestnik dostanie swoje zdjęcia pocztą elektroniczną.

Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizator: Agnieszka i Paweł Murakowie

15. 12:30–13:30 Skąd się wziął na Sadybie piesek Fafik?Dorota Łoskot-Cichocka opowie o książce „Nelka i piesek Fafik”, w której opisała i zilustrowała historię ich sadybiańskiego pieska – znajdy. Na spotkanie zaprasza wraz z Nelką i Fafikiem wszystkich – małych i dużych, miłośników psów i wszelkich żywych stworzeń!

Miejsce: ogród p. Cichockich, Kąkolewska 3 A

Organizatorzy: Dorota Łoskot-Cichocka

16. 13:00-14:30 Wystawa malarstwa Hanny Chromińskiej. Lokalna malarka prezentuje nowe prace inspirowane Sadybą, w tym pejzaże i portrety Sadybian.

Miejsce: ogród Pani Katarzyny Gruszczyńskiej, ul. Morszyńska 53
Organizator: Hanna Chromińska, Jerzy Piasecki

17. 13:30–14:30 Kameralny koncert w ogrodzie. Michał Przerwa-Tetmajer. Nagrał 10 albumów i występował w wielu krajach Europy i Azji. Bezpretensjonalne, nastrojowe piosenki z najnowszej płyty zabrzmią w zielonej przestrzeni ogrodu na Sadybie.

Miejsce: ogród przy ul. Okrężnej 5 (wejście przez bramę)

Organizatorzy: Aleksandra Karkowska, Maciej Tomasiak

18. 15:00–16:00 Sadyba w obiektywie Tadeusza Rolke. Spotkanie z mistrzem! Jeden z najwybitniejszych autorów w historii polskiej fotografii, fotoreporter prasowy, fotograf mody, twórca fotografii kreacyjnej. A co łączy Tadeusza Rolke z Sadybą? O tym na spotkaniu. Wprowadzenie do rozmowy Mariusz Gajewski.

Miejsce: ogród pp. Eriksen, ul. Zaciszna 10

Organizatorzy: Aleksandra Karkowska, Urszula Eriksen

19. 16:30-17:30 „Nie ma to jak sąsiedzi”. Spotkanie z pisarką Agnieszką Taborską, autorką książki dla dzieci i dorosłych, zainspirowanej Sadybą i „blokiem oficerskim”. Agnieszka jest autorką ponad 20 książek. Sadyba występuje też w jej zbiorach opowiadań „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny” i „Nie tak jak w raju”. Spotkanie połączone z otwarciem wystawy ilustracji do książki autorstwa Aleksandry Gołębiewskiej. Prowadzenie Katarzyna Stoparczyk.

Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizator: Aleksandra Karkowska, Agnieszka Taborska

20. 17:30-19:00 „Miasta i zegary”. Historia zegarów w przestrzeniach publicznych. Spotkanie poprowadzi Jan Szymański – zegarmistrz, kolekcjoner, znawca historii i rzemiosła zegarmistrzowskiego.

Miejsce: Restauracja Zegarmistrzowska, ul. Muszyńska 23 (wejście od Okrężnej)

Organizator: Maciej Wojas

21. 19:30–20:30 Piekarscy na Sadybie. Spotkanie z Małgorzatą Piekarską, która opowie, jak sadybiański blok zmienił życie całej rodziny. Jak sama mówi: „Na Sadybie przede wszystkim ważni byli sąsiedzi i wchodzenie w społeczność miasta-ogrodu. Pradziadek działał społecznie na terenie osiedla, ojciec i stryj chodzili do miejscowej szkoły. Sielankę przerwała wojna. Ze szkoły nr 115 została kupka desek, którymi palono pod piecem…”

Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizator: Aleksandra Karkowska

22. 21:00-22:00 „Wieczór”, „Meduza”, „Theatrum Magicum”… Podwórkowe kino Marcina Giżyckiego, naszego sąsiada, który zrobił wiele filmów dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych. Marcin wykłada historię sztuki w Polsce i USA, dyrektoruje Międzynarodowemu Festiwalowi Filmu Animowanego ANIMATOR w Poznaniu, opublikował kilka książek z zakresu historii sztuki i filmu. W wolnych chwilach fotografuje i pisze absurdalne wierszyki. Stara się nie znudzić siebie samego.

Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizator: Marcin Giżycki, Olgierd Siewierski

 

Punkty informacyjne:

NABO Cafe ul. Zakręt 8

Zegarmistrzowska ul. Muszyńska 23Znamy pełny program festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *