Weekendowe Spotkanie Rodzinne „Czas nadziei” w ramach cyklu spotkań „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” (17.03)

17 marca 2018 rokugodzina: 11:00 – 15:00miejsce: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszkóworganizator: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, 22 758 72 66, muzeum@mshm.pl, www.mshm.plMuzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie rozpoczęło nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Są Państwo ciekawi, jak wyglądała droga do odzyskania Niepodległości i jakie były oblicza kultury kształtowanej przez Polaków podczas zaborów? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy. Organizatorzy przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu. Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków, dumy z ich dokonań oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.Drugie Weekendowe Spotkanie Rodzinne z tego cyklu zatytułowane jest: „Czas nadziei” i odbędzie się w sobotę, 17 marca, w godz. 11:00 – 15:00. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości i cofnięcie się do Polski początku XIX wieku – czasu wielkich nadziei i zrywów niepodległościowych. W trakcie tego spotkania dzieci, młodzież i dorośli będą mieli okazję poznać różne oblicza kultury tamtych czasów. Jakie były wówczas modne tańce, czym charakteryzowała się moda i dlaczego kokarda narodowa miała 3 kolory? Kim były markietanki, jak wyglądał mundur ułana Księstwa Warszawskiego i jakie miał oporządzenie? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedzi w czasie spotkania w Muzeum. W trakcie mini turniejów, skierowanych do dzieci i dorosłych będzie można sprawdzić swoją wiedzę o Panu Tadeuszu oraz Balladach i romansach Adama Mickiewicza. Ponadto podczas prelekcji będzie można zgłębić swoją wiedzę o hymnie narodowym.Zapraszamy! Wstęp wolny. Bez zapisów.W programie:godz. 11:30 – pokaz tańców z epoki połączony z warsztatami;godz. 13:30 – prelekcja „Mazurek Dąbrowskiego. Od pieśni żołnierskiej do hymnu państwowego” – Przemysław Rey;godz. 11:00 – 15:00Ubiór z pierwszej połowy XIX w.;Markietanki 2 pułku ułanów Xięstwa Warszawskiego: kim były, czym się zajmowały. Degustacja karmelków i oranżady;Armia Księstwa Warszawskiego – umundurowanie, broń, musztra dla chętnych;Warsztaty wykonywania kokard i kotylionów;„Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – teleturniej dla dzieci i dorosłych;Kalendarium wydarzeń, Polska i świat – prezentacja.Tematy kolejnych spotkań:III druga połowa XIX wieku – czas żałoby, pracy organicznej i początek rewolucji przemysłowej;IV początek XX wieku – rozwój towarzystw społecznych i kulturalnych, harcerstwa, sztuki filmowej i przygotowania do wojny;V świętowanie odzyskania Niepodległości.


Weekendowe Spotkanie Rodzinne „Czas nadziei” w ramach cyklu spotkań „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” (17.03)
Aktualności Pruszkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *