Dużo drożej za śmieci już za dwa tygodnie. Nieoficjalnie: opłaty mogą spaść

Dużo drożej za śmieci już za dwa tygodnie. Nieoficjalnie: opłaty mogą spaść

Od 1 grudnia wchodzi w życie nowa stawka opłat za śmieci. Warszawiacy będą płacić znacznie więcej niż dziś. Wobec rosnącego sprzeciwu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, urzędnicy nieoficjalnie przebąkują o możliwych ustępstwach.

Już za dwa tygodnie wchodzi w życie uchwała Rady Warszawy o powiązaniu opłat za śmieci z wysokością zużywanej wody. Za każdy metr sześcienny wody, obliczony jako średnia zużycia z sześciu kolejnych miesięcy, gospodarstwo domowe będzie płacić 12,73 złote.

W przypadku emerytów i singli, którzy mieszkają samotnie, nowe stawki przyniosą obniżkę. Im jednak większa liczba osób w gospodarstwie domowym, a zatem im wyższe zużycie wody, tym miesięczna kwota do zapłaty za wywóz śmieci mocniej przebije obecne stawki.

Według danych GUS Polacy mieszkający w miastach zużywają ok. 34 m3 wody na osobę rocznie, czyli nieco ponad 2,8 m3 miesięcznie. Przy takim przeciętnym zużyciu wody pojedyncza osoba zapłaci za wywóz śmieci ok. 36 złotych miesięcznie. Oznaczać to będzie oszczędność względem obecnej opłaty o 29 złotych w przypadku mieszkań lub 58 złotych w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku większej rodziny, z oszczędności robi się podwyżka już przy trzech osobach. Przy czterech czy pięciu osobach mieszkających ze sobą pod tym samym dachem podwyżka może sięgnąć od 50 do 100%. Faktyczna kwota do zapłaty zależeć będzie jednak od faktycznego – a jei GUS-owego – zużycia wody w danym gospodarstwie domowym. Co ważne, do wyliczenia opłaty śmieciowej nie wlicza się wody zużytej do podlewania ogródka – o ile taka woda ma swój osobny podlicznik.

W znacznie gorszej sytuacji są mieszkańcy nieruchomości, które nie mają wydzielonego wodomierza, nie są podłączone do sieci wodociągowej albo nie mają danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy. W ich przypadku opłatę nalicza się inaczej. Stawkę 12,73 złote za m3 mnoży się przez 4 m3 i przez liczbę mieszkańców. Oszczędności na nowym rozliczeniu może w tym przypadku odnieść wyłącznie osoba samotnie zamieszkująca dany lokal. Trzyosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 152,76 złotych, czteroosobowa – 203,68 złotych, a pięcioosobowa – 254,60 złotych. Dla trzyosobowej rodziny mieszkającej w bloku oznacza to podwyżkę o 130%, a dla tej mieszkającej w domu jednorodzinnym – o 62%.

Spółdzielcy się burzą

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe oficjalnie zapowiadają swoim mieszkańcom, że prześlą im nowe indywidualne stawki opłaty za śmieci do końca listopada. Jednocześnie próbują zaskarżyć uchwałę o podwyżkach. Zwróciły się już do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie oraz Wojewody Mazowieckiego o interwencję.

Regionalna Izba Obrachunkowa, sprawująca nadzór finansowy nad jednostkami samorządowymi, rozpatrzyła już sprawę, ale jej wyniki nie podała jeszcze do publicznej wiadomości. Jak powiedział dziś na sesji Rady Warszawy wiceprezydent, Michał Olszewski, miasto spodziewa się otrzymać decyzję RIO na piśmie na początku przyszłego tygodnia. Z kolei Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego „mieszkańców wrażliwych”.

Urzędnicy proszą o cierpliwość

Poza oficjalnymi ruchami prawnymi, nadzieję na zmianę wysokości nowych stawek za wywóz śmieci dają nieoficjalne wypowiedzi urzędników wydziałów ochrony środowiska w dzielnicach. To od nich dowiedzieliśmy się, że w odpowiedzi na oburzenie spółdzielni miasto rozważa zmniejszenie mnożnika w przypadku nieruchomości nie posiadających licznika. Zamiast 4 m3 średniego zużycia mówi się o wprowadzeniu 3 m3 od osoby. Zdaniem urzędników, zmiana taka miała być głosowana na dzisiejszej sesji Rady Warszawy. Takiego punktu jednak nie było w porządku obrad. O potwierdzenie, czy taki ruch faktycznie rozważa stołeczny ratusz, zwróciliśmy się do wydziału prasowego miasta. Na moment publikacji, nie uzyskaliśmy odpowiedzi urzędu.

Póki co urzędnicy dzielnicowi, którzy stanowią pierwszą linię kontaktu z mieszkańcami w sprawach nowych stawek śmieciowych, radzą, by poczekać ze składaniem deklaracji śmieciowych do początku grudnia. Od 1 grudnia na stronie waraszawa19115 ma pojawić się formularz deklaracji. Termin jego złożenia upływa 10 stycznia 2021. Do tego czasu powinno pojawić się stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie. Stołeczny ratusz będzie miał też jeszcze jedną sesję Rady Warszawy (10 grudnia), by złożyć uchwałę z ewentualną autokorektą nowych opłat.Dużo drożej za śmieci już za dwa tygodnie. Nieoficjalnie: opłaty mogą spaść
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *