Dziś tu sprzątają, kiedyś stworzą park

Dziś tu sprzątają, kiedyś stworzą park

Lokalni społecznicy z Sadyby znów wzięli sprawy w swoje ręce. Tym razem z pomocą lokalnych bezrobotnych posprzątali zaniedbany zielony cypel na tyłach fortowego muzeum przy Powsińskiej.  W przyszłości w tym miejscu ma powstać park.

W ostatni piątek na Sadybę trafił desant.  „Brygada Czerniakowska” znana z sukcesów w sprzątaniu brzegów Jeziorka Czerniakowskiego, tym razem zawitała na tyły Fortu IX przy Powsińskiej, za muzeum WP.  Na zaproszenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba bezrobotni mieszkańcy Czerniakowa zebrali 70 worków śmieci, trochę złomu i kilka popsutych tapczanów. Ekipą robotników kierował Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła, akcję koordynowała Izabela Zabielska z Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, a śmieci wywiózł Wydział Ochrony Środowiska na Mokotowie. To pierwsze w historii sprzątanie w tym miejscu.

– Brygada wykonała 90% zadania – powiedział nam po akcji Przemek Pasek. – Do całkowitego uprzątnięcia potrzeba jeszcze zebrać potłuczone szkło, rozrzucone po całym terenie. To czasochłonna robota. Do jej wykonania trzeba przyjść z wiadrami, których w piątek nie mieliśmy.  Z Fortu trzeba też wynieść zebrany już, ale nie wywieziony złom – dodał społecznik.

Cypel fortu, na którym odbyło się sprzątanie, należy do miasta (w przeciwieństwie do części muzealnej, której właścicielem jest MON). W planie miejscowym Miasta Ogrodu Sadyba, uchwalonym w październiku 2014 roku, teren ten został przeznaczony na zieleń urządzoną, czyli upraszczając – na park.  Aby park mógł pełnić swoją funkcję, musi być dostępny od strony lądu. Projektanci planu miejscowego przewidzieli w projekcie planu poprowadzenie dwóch mostków, w uchwalonym dokumencie został ostatecznie jeden. Ma on łączyć cypel z lądem na wysokości bezimiennego zieleńca nieopodal przedszkola „U smoka, co buja w obłokach” przy Morszyńskiej 71a.

Burmistrz Mokotowa, Bogdan Olesiński, który od nas dowiedział się o zaprojektowanych w tym miejscu mostku i parku, nie planuje jednak budowy przeprawy przez fosę w bieżącej kadencji. – To doskonały projekt do zgłoszenia do budżetu partycypacyjnego – zachęca.

Fotoreportaż z akcji można obejrzeć na profilu Jeziorko Czerniakowskie na Facebooku. Autorem zdjęć jest Przemek Pasek.  https://www.facebook.com/JeziorkoCzerniakowskie2015/posts/1726353070966935

 


Dziś tu sprzątają, kiedyś stworzą park
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *