Egzamin ósmoklasisty. Publiczna podstawówka z Sadyby jedną z najlepszych szkół w Warszawie

Egzamin ósmoklasisty. Publiczna podstawówka z Sadyby jedną z najlepszych szkół w Warszawie

Po latach dryfowania w połowie rankingu szkół w stolicy, publiczna podstawówka ze starej Sadyby nagle awansowała do grona najlepszych. W tegorocznym egzaminie ósmoklasisty placówka przy Okrężnej zostawiła w pokonanym polu wiele renomowanych szkół społecznych i prywatnych.

Tak spektakularnego awansu nikt się nie spodziewał. Przez wiele lat obie publiczne podstawówki ze starej Sadyby – nr 103 przy Jeziornej i nr 115 przy Okrężnej – przyzwyczaiły nas do tego, że uzyskują raczej średnie wyniki z egzaminów ósmoklasisty. Zwykle plasowały się w połowie stołecznego rankingu.

Okrężna wystrzeliła z polskiego i matematyki

W tym roku, szkoła przy Okrężnej 80 niespodziewanie wystrzeliła w górę. Na 309 w pełni sklasyfikowanych placówek w Warszawie, zarówno publicznych jak i niepublicznych, szkoła nr 115 zanotowała 17-20. miejsce pod względem wyników z języka polskiego i 60.-65. miejsce z matematyki. Dla porównania, druga z sadybiańskich szkół – nr 103 przy Jeziornej – uzyskała 121-143. miejsce z polskiego i 141.-151. z matematyki.

Spektakularny awans w rankingu wynika ze średniego procentu poprawnych odpowiedzi. W szkole 115 średnia ta urosła między 2020 a 2021 rokiem z 71% do 82% w przypadku języka polskiego oraz z 65% do 72% w przypadku matematyki. W sąsiedniej szkole 103 średnia ta pozostała generalnie na ubiegłorocznym poziomie, nieznacznie spadając z 73% do 71% dla języka polskiego i nieznacznie rosnąc z 61% do 63% dla matematyki.

Tradycyjnie najlepsze szkoły w okolicy też zanotowały gorsze wyniki od sadybiańskiej liderki. Szkoła publiczna im. Kostki-Potockiego przy Wiertniczej w Wilanowie uzyskała 104-120. miejsce z polskiego (średnio 72% poprawnych odpowiedzi) i 94-102. z matematyki (68% poprawnych odpowiedzi), publiczna szkoła przy Czarnomorskiej na Stegnach zdobyła 48-52. miejsce z polskiego (77%) i 158-175. miejsce z matematyki (61%), a społeczna katolicka szkoła przy Gwintowej na Siekierkach zdobyła 48-52. miejsce z polskiego (77%) i 60-65. z matematyki (72%).

Jeziorna bije na głowę z angielskiego

Jedynym przedmiotem, w którym szkoła publiczna przy Okrężnej nie notuje wyników w ścisłej czołówce stołecznych podstawówek, jest język angielski.  Placówka poczyniła tu co prawdy ogromny skok, podnosząc średnią z egzaminu z 72% w ubiegłym roku do 86% w tym roku, ale dało to jej dopiero 135-148. miejsce w rankingu.  Inne szkoły są po prostu od niej lepsze. Tradycyjnie mocna z angielskiego szkoła 103 przy Jeziornej w tym roku jeszcze bardziej wyśrubowała swoją średnią z angielskiego z 81% w 2020 do 89% w 2021, co dało jej 91-105. miejsce w Warszawie.

Bardzo dobre wyniki z angielskiego uzyskała szkoła społeczna oo. Pijarów z Gwintowej, gdzie średnia poprawnych odpowiedzi wyniosła aż 96% (40-52. miejsce w Warszawie). Nieźle spisała się też szkoła publiczna im. Kostki Potockiego przy Wiertniczej ze średnią 89% (91-105. miejsce w Warszawie). Szkoły publiczne przy Barcelońskiej i Czarnomorskiej na Stegnach uplasowały się w połowie zestawienia, w okolicach 150-160 miejsca.

Do tegorocznych wyników z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego trzeba jednak podchodzić z ostrożnością. W przeciwieństwie do polskiego i matematyki, z roku na rok wyniki te podniosły się bowiem o średnio 10 punktów procentowych w przypadku nie tylko pojedynczych szkół, czy największych miast, ale całej Polski, w tym szkół wiejskich, które z reguły osiągają gorsze oceny. Lepsze wyniki z angielskiego w konkretnej szkole w Warszawie nie muszą zatem oznaczać, że szkoła znacznie się poprawiła w tym przedmiocie w ciągu jednego roku. Powodem lepszych wyników z angielskiego w tegorocznym egzaminie ósmoklasisty mógł być łatwiejszy niż w latach ubiegłych sprawdzian. 

Komentarze

Dyrektorka szkoły 103 przy Jeziornej, Danuta Kozakiewicz, jest bardzo zadowolona z wyników swojej placówki. – Nasza szkoła uzyskała wspaniałe rezultaty. Wierzymy, że kolejny rok szkolny będzie równie udany – skomentowała kilka dni temu na profilu szkoły na Facebooku. O powodach optymizmu mówiła już na początku lipca, w dniu ogłoszenia wstępnych wyników przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. – Ograniczenie wymagań spowodowało, że dzieci znacznie spokojniej podchodzą do kwestii treści tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. W naszej szkole osiągaliśmy zwykle bardzo wysokie wyniki i również na to liczymy tym razem – powiedziała w wywiadzie dla RDC i PAP Danuta Kozakiewicz.

Komentarza dyrektorki szkoły nr 115 przy Okrężnej, Grażyny Gozdeckiej, nie udało nam się uzyskać do czasu publikacji. Szkoła nie pochwaliła się też dotąd swoimi wynikami na swojej stronie internetowej ani w mediach społecznościowych.Egzamin ósmoklasisty. Publiczna podstawówka z Sadyby jedną z najlepszych szkół w Warszawie
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.