Mieszkańcy Sadyby i Czerniakowa szturmują budżet partycypacyjny

Mieszkańcy Sadyby i Czerniakowa szturmują budżet partycypacyjny

Aż 21 projektów zgłosili do budżetu partycypacyjnego mieszkańcy starej Sadyby i Czerniakowa. Większość z nich zrobiła to w ostatnich kilku godzinach przed ostatecznym terminem, który upływał o północy z poniedziałku na wtorek.

Tak dużej aktywności mieszkańców nie notowano w tej części dolnego Mokotowa, od kiedy stołeczny budżet partycypacyjny zaczął działać trzy lata temu.  W poprzednich latach mieszkańcy starej Sadyby i Czerniakowa składali do dziesięciu projektów rocznie. Tym razem w samym Internecie zarejestrowali 21 pomysłów. Kolejnych kilka lub kilkanaście dojdzie zapewne za kilka dni, kiedy mokotowscy urzędnicy podliczą wnioski, złożone do urzędu dzielnicy osobiście. Już teraz ta liczba pobiła rekord.

Kolejny rekord dotyczy wartości projektów. Sadybianie niemal czterokrotnie przekroczyli budżet, jaki został przypisany do ich obszaru. 21 projektów kosztuje łącznie 1.727 tysięcy, przy limicie wydatków wynoszącym 458 tysięcy złotych.

Na wypasie

Najbardziej przykuwają oko drogie projekty. Ten najdroższy opiewa na 284 tysiące. Jego autorka, Katarzyna Ćwiek proponuje za te pieniądze przystosować część rekreacyjną Jeziorka Czerniakowskiego do bezpiecznego wykorzystania oraz zwiększyć możliwości rekreacyjne. Konkretnie zaś chce stworzyć profesjonalne stanowisko ratownicze z pływającym pomostem ratowniczym. Dodatkowo chce uruchomić wypożyczalnię sprzętu pływającego, do której zakupiono by 8 łodzi, 20 kajaków i 60 kamizele ratunkowych.

Ta propozycja ma mocnego konkurenta, znanego już od kilku lat.  To kolejna edycja projektu „Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego” autorstwa Przemka Paska z Fundacji Ja Wisła.  Koszt tego pomysłu jest tylko nieznacznie mniejszy, bo wynosi 266 tysięcy złotych.  W tym mieszczą się znane z lat ubiegłych zajęcia edukacyjne dla dzieci na łodziach, sprzątanie terenu, likwidacja wysypisk i koszenie łąk. Nowością będzie postawienie wieży widokowej na północnym krańcu Jeziorka, schodów na plażę i z nasypu ul. Statkowskiego.  Pasek proponuje również zarybianie Jeziorka sandaczem i węgorzem, nasadzenie drzew i żywopłotu z dzikiej róży.  Pewne kontrowersje naszych czytelników wzbudził wczoraj jeden element, o którym wspomnieliśmy chwilę po jego zarejestrowaniu w systemie budżetu partycypacyjnego.  To prom przez Jeziorko, który ma przepływać na wysokości ul. Goraszewskiej.

Jeziorka Czerniakowskiego dotyczy jeszcze jeden projekt o wartości skromnych 80 tysięcy. Katarzyna Woźnicka ma pomysł, by oświetlić ścieżki wokół akwenu, by poprawić bezpieczeństwo dla tamtejszych spacerowiczów. Oświetlenie ma być zlokalizowane wzdłuż ulicy Goczałkowickiej, na fragmencie ulicy Santockiej na odcinku od ulicy Zawodzie do Biechowskiej.  Tam zaświecą wysokie lampy uliczne. Niskie lampy wśród roślinności nabrzeżnej przewiduje natomiast autorka w pasie zieleni wokół Jeziorka.

Małe jest piękne

Poza dużymi projektami znalazło się także kilka małych, ale ciekawych. Jolanta Baranowska-Sinkiewicz zaproponowała rewitalizację leżącego odłogiem skweru przy Nałęczowskiej. Za niemal 60 tysięcy posadzone tam zostaną krzewy i trawa, wytyczone ścieżki. Staną też ławki.

Z kolei Gabriela Wojciechowska chce przeprowadzić 20 spotkań warsztatowych poświęconych tematyce dawnej wsi Czerniaków. Spotkania dla dorosłych będą miały charakter otwarty, a spotkania dla dzieci wymagały będą wcześniejszego zgłoszenia uczestników. Koszt to zaledwie 10 tysięcy złotych.

Za 26 tysięcy być może zostanie uruchomione letnie kino plenerowe. Na Skwerze Ormiańskim w trzy czerwcowe wieczory mieszkańcy Sadyby obejrzą nagradzane na zagranicznych festiwalach zaangażowane filmy społeczne, które w Polsce przeszły bez echa. Wśród tytułów: „Mów mi Vincent”, reż. Theodore Melfi (USA, 2014), „Miara człowieka”, reż. Stéphane Brizé (Francja 2015), „Ja, Daniel Blake”, reż. Ken Loach (Francja, Wielka Brytania 2016).

Kibicujemy również dwóm bliźniaczo podobnym do siebie projektom dotyczącym mierzenia smogu.  Jeden kosztuje 4 tysiące, drugi aż 16 tysięcy. Łączy je jedno – ich autorzy chcą zainstalować na starej Sadybie sieć czujników, które będą mierzyć na bieżąco stężenie zanieczyszczeń powietrza.  Wyniki pomiarów będzie można podejrzeć na bieżąco na smartfonach lub na wyświetlaczach ustawionych w często uczęszczanych miejscach publicznych.

Najbardziej dopracowany ze zgłoszonych w Internecie projektów wydaje się projekt Sadyba w muzyce. Już po raz drugi (poprzednio wygrał) Piotr Dąbrowski zamierza zorganizować cykl  5 kameralnych koncertów na Sadybie. Od kwietnia do sierpnia 2018 roku muzyka na żywo będzie rozbrzmiewać w charakterystycznych miejscach osiedla. Każdy koncert to inna rodzina instrumentów przedstawiana przez prelegenta. Koncertom będzie za każdym razem towarzyszyła prelekcja. Koszt projektu to 42 tysiące złotych.

Teraz projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy autorzy złożyli listy z podpisami co najmniej 30 uprawnionych osób.  W kolejnych etapach, projekty, które się do nich zakwalifikują, przejdą weryfikację merytoryczną, podczas której urealnione zostaną wszystkie wpisane w projekcie koszty. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego nastąpi jak zwykle w czerwcu. Zwycięzców poznamy w głosowaniu.


Mieszkańcy Sadyby i Czerniakowa szturmują budżet partycypacyjny


Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *