Mieszkańcy Sadyby za ograniczeniem prędkości

Mieszkańcy Sadyby za ograniczeniem prędkości

Mieszkańcy starej Sadyby mieli wiele pretensji i żalów do włodarzy dzielnicy o stan osiedlowych ulic. Na spotkaniu konsultacyjnym w ostatnią sobotę zgodzili się jednak, że aby poprawić bezpieczeństwo na ulicach trzeba też uspokoić lokalny ruch.

 W ostatnią sobotę do szkoły podstawowej przy Okrężnej na Sadybie przyszło ponad 50 osób. Przyszli, by dowiedzieć się, jakie są plany dzielnicy Mokotów w sprawie solenia i ograniczenia prędkości w Mieście Ogrodzie Sadyba – zabytkowym osiedlu domów jednorodzinnych na dolnym Mokotowie.  Pomysły tłumaczyli urzędnicy z wydziałów ochrony środowiska i infrastruktury. Obecny na spotkaniu był również burmistrz dzielnicy, Bogdan Olesiński.

Spokojnie nie było. Mieszkańcy wykorzystali bowiem spotkanie, by wytknąć urzędnikom wieloletnie zaniedbania w sprawie remontów osiedlowych ulic i chodników. Narzekali, że drogi są nierówne, chodniki zbyt wąskie, nie ma kanałów burzowych, a pługi rzadko docierają na lokalne uliczki.

Mieszkańcy: Kierowcy muszą zdjąć nogę z gazu

Kiedy przyszło mówić o faktycznym temacie spotkania – uczestnicy okazali się jednak zaskakująco zgodni. Zdecydowana większość twierdziła, że trzeba zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach osiedla i że trzeba zmniejszyć prędkość jeżdżących samochodów.

Dużo osób dopytywało o progi zwalniające – jak będą wyprofilowane, w których staną miejscach, jak dużo ich będzie. Mariusz Bochen z wydziału inwestycji i infrastruktury na Mokotowie zwrócił uwagę, że progi mogą być zainstalowane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy mieszkańcy Sadyby zdecydują się na wprowadzenie strefy z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Przy ograniczeniu do 40 kilometrów, fizycznych utrudnień na drodze się nie stosuje.

Bochen wspomniał również, że progi zwalniające to tylko jeden z wielu możliwych sposobów spowolnienia ruchu w ramach strefy Tempo 30. Możliwe jest również wyniesienie jezdni na skrzyżowaniach, czy naprzemienne parkowanie (w przypadku szerokich ulic). Jak podkreślił przedstawiciel mokotowskiego urzędu – wszystkie utrudnienia dla samochodów wewnątrz strefy są kwestią do uzgodnienia między projektantem i mieszkańcami. Później wynik uzgodnień musi jeszcze zaakceptować miejski inżynier ruchu. Jedyny wymóg przy strefie Tempo 30 to postawienie znaków o wjeździe do strefy i wyjeździe ze strefy – chodzi o to, by zarówno kierowcy jak i policja wiedzieli jednoznacznie, jaka jest obowiązująca prędkość na terenie całego osiedla.

Burmistrz Olesiński zapewnił, że wszelkie rozwiązania wewnątrz strefy będą konsultowane z mieszkańcami. – Być może trzeba będzie na to poświęcić cztery albo pięć spotkań – zadeklarował. – Rozwiązania te będą oczywiście uwzględniały fakt, że Miasto Ogród Sadyba znajduje się pod ochroną konserwatorską – stwierdził burmistrz.

Niech najpierw w ogóle dojedzie ten pług

Temat spowolnienia ruchu na ulicach starej Sadyby zdominował spotkanie.  W przypadku zimowego odśnieżania dyskusja była znacznie krótsza. Mieszkańcy zgłosili natomiast włodarzom dzielnicy kilka konkretnych postulatów.  Po pierwsze zaproponowali, by na teren Miasta Ogrodu Sadyba kierować mniejsze pługi, bo tylko takie mogą wjechać w bardzo wąskie uliczki.

Mieszkańcy poprosili również o podanie numerów telefonów do urzędu dzielnicy, gdzie mogliby zgłaszać brak pługu na swojej uliczce. Osoby przybyłe na spotkanie twierdziły bowiem, że pługi docierają na Sadybę bardzo rzadko, a jeśli już, to przejeżdżają jedynie po głównych ciągach komunikacyjnych. 

Paulina Pierzak z wydziału ochrony środowiska poinformowała zebranych, że firma wynajęta przez dzielnicę do odśnieżania ma obowiązek odśnieżyć wszystkie ulice gminne na Mokotowie.  Namawiała mieszkańców do niezwłocznego przesyłania informacji o uliczkach, które zostały pominięte. Urzędniczka zapewniła, że może wówczas albo poprosić firmę o interwencyjny przyjazd na daną ulicę, albo zlecić to zadanie innej firmie i obciążyć kosztami odśnieżania wykonawcę wyłonionego w przetargu. – W tych sprawach najlepiej jest dzwonić pod numer 19115 – radził burmistrz Olesiński.

Efekty nieprędko

Kiedy mieszkańcy starej Sadyby zobaczą na własne oczy wyniki swojego głosowania? Nie prędko. – W tym roku już rozpisaliśmy przetarg na zimowe oczyszczanie ulic, więc wszelkie zmiany w sprawie odśnieżania mogą nastąpić nie wcześniej niż na zimę przyszłego roku – powiedział burmistrz Olesiński.

Cierpliwość potrzebna będzie również w przypadku stworzenia strefy spowolnionego ruchu. – Jeśli trzeba by tylko wprowadzić nowe tablice informacyjne, to zabierze to nam około pół roku – powiedział Olesiński. – Jeśli zaś mieszkańcy zdecydują, by wstawić jakieś elementy infrastrukturalne (np. progi zwalniające w przypadku ograniczenia do 30 km/h – red.), to z tworzeniem strefy będziemy musieli poczekać do kolejnego roku budżetowego – 2018. W 2017 roku nie przewidzieliśmy bowiem inwestycji związanych z tworzeniem strefy spowolnionego ruchu na starej Sadybie – przyznał burmistrz Mokotowa.

Konsultacje społeczne w sprawie solenia i strefy spowolnionego ruchu trwają na starej Sadybie do 5 grudnia. Mieszkańcy osiedla mogą głosować, wrzucając ankiety do urn i skrzynek znajdujących się w ośmiu punktach wyborczych rozsianych po Sadybie. Ankiety i ulotki z informacjami można pobrać w większości tych punktów – dodatkowo wrzucane były do wszystkich skrzynek pocztowych w Mieście Ogrodzie Sadyba. Raport z wynikami konsultacji zostanie opublikowany w ciągu 30 dni od zakończenia głosowania.


Mieszkańcy Sadyby za ograniczeniem prędkości
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *