Naukowcy podsumowali badania Jeziorka Czerniakowskiego. Co dalej?

Naukowcy podsumowali badania Jeziorka Czerniakowskiego. Co dalej?

Po kilku tygodniach od zamkniętego seminarium naukowców, urząd dzielnicy Mokotów upublicznił pełną listę wniosków dotyczących przyszłości Jeziorka Czerniakowskiego. Niestety, są wśród nich postulaty przeprowadzenia kolejnych badań i analiz. 

Jaka przyszłość czeka Jeziorko Czerniakowskie? Czy uda się zapobiec dalszemu wysychaniu tego unikatowego rezerwatu przyrody? Jak będzie wyglądać koncepcja zasilania jeziorka w wodę dobrej jakości? Na te pytania odpowiadali badacze, urzędnicy dzielnicy Mokotów oraz przedstawiciele PGNiG TERMIKA SA podczas panelu eksperckiego „Przyszłość Rezerwatu Przyrody Jeziorka Czernikowskiego” w styczniu 2017.

Lista zaproszonych naukowców i ekspertów robi wrażenie.  W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Biura Ochrony Środowiska oraz Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st Warszawy, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, jak również przedstawicieli firmy Aquaego oraz inne osoby, którym bliskie są losy Jeziorka Czerniakowskiego.  

Wśród ekspertów znaleźli się specjaliści od badania jezior, hydrobiologii, ichtiologii, chemizmu wód powierzchniowych i podziemnych.  

O przebiegu seminarium informowaliśmy kilka tygodni temu. Dziś przytaczamy za urzędnikami dokładne wnioski. Te bowiem sa kluczowe dla podjęcia kolejnych działań. Główne wnioski płynące z konferencji podsumowano następująco: 

1. Kluczową kwestią jest doprowadzenie do zasilenia jeziorka wodami odpowiedniej jakości. Wcześniej należy przygotować opracowania:

a. koncepcji zasilenia zbiornika;

b. modelu hydrogeologicznego Jeziorka Czerniakowskiego celem prognozowania  wpływu zasilania jeziorka na bilans wodny zbiornika.

Na podstawie opracowanej koncepcji wybrać najlepszy wariant wykluczający działania mogące zaszkodzić ekosystemowi.

2. Konieczne jest szczegółowe rozpoznanie oraz przebudowa rowu W, aby pełnił on rolę wetlandu – strefy buforowej dla prowadzonych przez niego wód (aby, na tym odcinku prowadzone przez niego wody ulegały podczyszczeniu). Wymaga to zarezerwowania terenu pod planowane przedsięwzięcie.

3. Należy przeanalizować możliwość przebudowy Kanału Głównego A w kontekście ograniczenia jego drenującego oddziaływania na jeziorko.

4. Konieczne jest podjęcie działań ograniczających napływ biogenów do jeziorka (np. poprzez nasadzenia krzewów w strefach brzegowych oraz wykonanie sztucznych barier biogeochemicznych od strony południowo-zachodniej, tj. od strony głównego kierunku napływu zanieczyszczonych wód gruntowych).

5. Niezbędna jest kontrola struktury ichtiofauny jeziorka oraz eliminacja kłusownictwa.

6. Jest pilna potrzeba uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych wokół jeziorka.

Następnym krokiem ma być spotkanie dla mieszkańców i wszystkich zainteresowanych przyszłością Jeziorka Czerniakowskiego.

– Zależy nam, aby zapoznać mieszkańców z posiadanym przez nas dorobkiem badawczym na temat zbiornika oraz przedstawić plany Dzielnicy w zakresie prac związanych z zasileniem jeziorka wodą dobrej jakości. Niezwykle istotne jest także zapoznanie mieszkańców z informacją, w jaki sposób mogą oni włączyć się w proces poprawy stanu jeziorka i jego otoczenia – dodał Dominik Babski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.Naukowcy podsumowali badania Jeziorka Czerniakowskiego. Co dalej?
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *