Od dziś do 24 czerwca można głosować na projekty w budżecie partycypacyjnym

Od dziś do 24 czerwca można głosować na projekty w budżecie partycypacyjnym

Sadybianie mają do wyboru aż 16 projektów ze starej Sadyby. Głosowanie w Rejonie D na Mokotowie potrwa do 24 czerwca.

Mieszkańcy Sadyby znów mają okazję zadbać o swoją najbliższą okolicę.  Dzięki ich aktywnej postawie i głosowaniu, w poprzednich dwóch latach na Sadybę trafiło z miejskiego budżetu aż prawie 700 tysięcy złotych!  W tym roku, jeśli zagłosują na projekty zgłoszone przez ich sąsiadów z osiedla, mogą przyciągnąć inwestycje warte kolejne 700 tysięcy złotych!

Towarzystwo poleca

Jak co roku, aktywną akcję promocyjną dla projektów budżetu partycypacyjnego na Sadybie prowadzi Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. Jak powiedział nam prezes stowarzyszenia, Jerzy Piasecki, w najbliższych dniach do skrzynek pocztowych mieszkańców trafią ulotki z informacją o popieranych przez organizację projektach i sposobie głosowania. Wywieszone mają też być specjalne tablice informacyjne na jednej z głównych ulic starej Sadyby, Goraszewskiej. Ogłoszenia o głosowaniu mają się pojawiać na stronach internetowych organizacji. – Obok aktywnej akcji w Internecie, stawiamy przede wszystkim na bezpośrednie dotarcie do znajomych Sadybian z rodzinami – zapowiada Jerzy Piasecki.

Na liście projektów, polecanych przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, znajdują się trzy duże, szczególnie eksponowane.

Pierwszy, z numerem 28, to „Spacerek na skwerek ulicą Buską”. To pomysł na stworzenie skweru z krzewami, ścieżkami i małą architekturą w miejscu niezagospodarowanego terenu zielonego przy Nałęczowskiej. Autorka, Jolanta Baranowska-Sinkiewicz chce również poprowadzić wzdłuż Buskiej nowy, szerszy i równy chodnik, łączący Zdrojową z nowym zieleńcem. Projekt opiewa na kwotę 174 tysiące złotych.

Drugi rekomendowany projekt, z numerem 31, to trzeci etap dobrze już znanej „Ścieżki dla Jeziorka Czerniakowskiego”. Tym razem autor projektu, Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła proponuje m.in. dosypać 100 ton piasku na plażę, utwardzić całą ścieżkę żwirem i zrębkami, oraz nasadzić 500 drzew i krzewów. Do tego dojdą znane już z poprzednich edycji wycieczki i warsztaty dla młodzieży szkolnej, w tym 50 godzin na łódkach, sprzątanie śmieci z brzegów, stały strażnik Jeziorka i materiały edukacyjne. Łączny koszt projektu wynosi 249.100 złotych.

Wreszcie trzeci projekt, który promuje Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, to „Tablice ogłoszeniowe dla mieszkańców Sadyby” z numerem porządkowym 35.  Pomysł zakłada wzniesienie 9 stylizowanych tablic na lokalne ogłoszenia. Tablice mają zostać ustawione przy najczęściej uczęszczanych ulicach Sadyby i być dostępne dla wszystkich mieszkańców osiedla. Wykonanie projektu oszacowano na 47.200 złotych.

Poza wymienionymi projektami o wymiarze strategicznym, najprężniejsza lokalna organizacja społeczna wspiera również dziewięć innych projektów, zgłoszonych przez mieszkańców starej Sadyby:

 • Cykl nietypowych spacerów z przewodnikiem po starej Sadybie (nr 1 na liście, 6 spacerów, koszt:13.120 zł),
 • Sadyba w Muzyce – cykl koncertów (nr 7 na liście, 5 koncertów od kwietnia do sierpnia 2017, koszt: 38.500 zł),
 • Zdrowi na Sadybie: joga, fitness, nordic walking, tai-chi w plenerze, za darmo, ogólnodostępne, dla każdego (nr 9 na liście, 8 zajęć co miesiąc przez 5-10 miesięcy w 2017, koszt: 21.100 zł)
 • My i psy, razem na Sadybie – modernizacja wybiegu dla psów w parku Skwer Ormiański (nr 16 na liście, koszt: 11.430 zł)
 • Zagrajmy w parku w piłkarzyki. Postawienie dwóch betonowych stołów na Skwerze Ormiańskim, (nr 18 na liście, koszt: 17.150 zł)
 • Sadybiańska szkoła reportażu – 8-miesięczne warsztaty dla dziennikarzy-amatorów z Sadyby, połączone z wydawaniem gazety internetowej (nr 20 na liście, koszt: 53.689 zł)
 • Tablice do wystaw plenerowych na Skwerze Starszych Panów (nr 32 na liście, 7 tablic, koszt: 30.705 zł)
 • Cykl wyprzedaży garażowych. Sprzedajmy zbędne rzeczy, kupmy coś atrakcyjnego, poznajmy sąsiadów (nr 34 na liście, 2 wyprzedaże garażowe – na wiosnę i na jesieni, koszt: 5.400 zł)  
 •  Sadyba filmowa – kino plenerowe (nr 38 na liście, 3 wieczory w czerwcu 2017, koszt: 25.000 zł)

Bez poparcia

W tym roku na 38 projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców aż 16 dotyczy obszaru Miasta Ogrodu Sadyba.  Zdecydowana większość z nich (12) jest popierana przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba. Ale są też i projekty niezależne, które nie mają rekomendacji tej organizacji społecznej.

Najdroższym i najbardziej kontrowersyjnym z nich jest projekt wymiany nawierzchni ulicy Godebskiego. Kosztuje on niemal tyle co cały budżet Rejonu D – aż 1 milion 148 tysięcy złotych.  Aby zwyciężył i przeszedł do realizacji, musiałby zdobyć najwięcej głosów w Rejonie. Więcej niż jakikolwiek projekt z tradycyjnie bardzo aktywnych Stegien. Szanse na to są minimalne. W ubiegłym roku najbardziej popularny projekt ze starej Sadyby – Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego – zdobył dokładnie 1470 głosów. (Drugi w kolejności głosów z Miasta Ogrodu Sadyba – Sadyba filmowa – zgromadził już tylko 904 głosy.) Projekt Przemka Paska wyprzedziło wówczas aż pięć projektów – w tym trzy ze Stegien Północnych, a dokładnie z okolic ulicy Czarnomorskiej (miejsca postojowe, szkolenia komputerowe i pracownia plastyczna) i dwa ze Stegien Południowych (plac zabaw dla psów i szkolne toalety).  Niektóre wygrały z jeziorkowym projektem kilkudziesięcioma głosami, a inne – aż 129 i 207 głosami.  Taką przewagę trudno zniwelować. Tym bardziej, że Stegny Północne i Stegny Południowy również w tym roku zgłosiły swoje projekty i zapewne będą aktywnie mobilizować swoich mieszkańców. Mieszkańcy starej Sadyby, którzy zdecydują się zagłosować na ten jeden – jakkolwiek atrakcyjny – projekt remontu ulicy, muszą się więc liczyć z tym, że ich głos przepadnie.

Inne pomysły dotyczące obszaru starej Sadyby są znacznie mniej kosztowne od remontu ulicy, ale również pochłonęłyby znaczną część budżetu Rejonu D. Są to: sale animacji kulturalnej, projekt remontowy za 630 tysięcy złotych, wymiana chodnika z montażem balustrad z osłoną plastikową za 167 tysięcy oraz usprawnienie ruchu rowerowego na Sadybie za 149 tysięcy.

Jak głosować – krok po kroku

Przewidziano trzy sposoby głosowania. Najprostszy to głosowanie przez Internet. Drugi sposób to wizyta w siedzibie urzędu dzielnicy Mokotów na Rakowieckiej, a trzeci – wizyta w jednym z dwóch mobilnych punktów głosowań w Rejonie D: albo 14 czerwca od 15.00 do 19.00 w zespole szkół przy Sobieskiego na tyłach Sadyby Best Mall, albo 21 czerwca od 15.00 do 19.00 w gimnazjum nr 10 przy Limanowskiego. 

Zdecydowanie najłatwiej jest jednak zagłosować internetowo. Oto jak proces głosowania opisał na Facebooku, autor jednego z sadybiańskich projektów, Piotr Dąbrowski. 

1. Wpisać dane osobowe. Najpierw należy wejść na  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/voting/voter Tam należy podać dane – Imię, Nazwisko, PESEL, mail i zaznaczyć trzy kwadraciki .Następnie klikamy niebieski napis DALEJ.

2. Odszukać e-mail. Zgodnie z wyświetloną następnie instrukcją należy przejść do swojej poczty elektronicznej znaleźć mail od Urz.m.st.Warszawa, otworzyć go i kliknąć na zawarty w nim link. 

3. Wybrać rejon i projekty. Gdy wyświetli się strona www z mapą Warszawy należy wybrać Mokotów, a następnie UWAGA !!! wybieramy REJON D.  Pojawi się lista projektów i tam pod numerami….(projektów z listy polecanej przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba lub spoza tej listy, wybrać interesujące Państwa projekty), naciskając po prawej stronie WYBIERZ.

4. Sprawdzać wykorzystanie budżetu. W miarę wybierania projektów na górze po lewej stronie pojawiać się będzie bilans finansowy budżetu miasta. Wybierać warto tak, aby wykorzystać cały dostępny budżet. Głosować można tylko na projekty w rejonie D, a nie jest ich aż tak wiele, więc aby wykorzystać dostępną pulę pieniędzy ja musiałem wybrać aż 11. Na koniec sprawdzamy czy wybraliśmy na pewno (projekty, które chcieliśmy) i naciskamy niebieski WYŚLIJ GŁOS.System poprosi o uzupełnienie danych – nr telefonu i hologram Karty Warszawiaka jest niekonieczny – ja podałem telefon.

5. Zweryfikuj wybór. Następnie naciskamy DALEJ i na wyświetlonej stronie mamy ostatnią szansę weryfikacji całej karty głosowania. Jak wszystko się zgadza to wciskamy WYŚLIJ SWÓJ GŁOS.

 


Od dziś do 24 czerwca można głosować na projekty w budżecie partycypacyjnym
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

 • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

 • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

 • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

 • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *