Rowery na hamulcu

Rowery na hamulcu

Mieszkańcy Sadyby nie mają co liczyć na szybką poprawę infrastruktury rowerowej w okolicy. ZDM i Urząd Dzielnicy Mokotów opóźniają realizację swoich zapowiedzi.

Opóźniają się plany rozbudowy infrastruktury rowerowej na Sadybie. Dotyczy to zarówno ścieżki rowerowej wzdłuż Powsińskiej jak i nowej stacji Veturilo przy Powsińskiej/Okrężnej.

Ścieżka oprotestowana

18 stycznia tego roku Zarząd Dróg Miejskich informował na swojej stronie internetowej, że właśnie zlecił zaprojektowanie czterech ważnych tras rowerowych, w tym  Powsińskiej-Wiertniczej. Zapowiadał też, że „projekty powinny być gotowe latem, tak aby jesienią rozpocząć budowę nowych tras.”

W przypadku drogi przez Sadybę (wzdłuż ul. Czerniakowskiej, Powsińskiej i Wiertniczej – od al. Witosa do al. Wilanowskiej) deklaracje były bardzo konkretne. W komunikacie ZDM ze stycznia czytamy: – Projekt wart 227 tys. zł ma być gotowy w połowie sierpnia. Droga dla rowerów powstanie po zachodniej stronie jezdni, powstaną przejazdy rowerowe na skrzyżowaniach, wyremontujemy też istniejący odcinek na ul. Czerniakowskiej. Dzięki temu powstanie 5,5 km infrastruktury dla rowerów. Zyskają też piesi – niebezpieczne przejścia dla pieszych przez ul. Wiertniczą zostaną wyposażone w sygnalizację akomodacyjną.-

Przy okazji konsultacji społecznych, zakończonych 27 kwietnia, okazało się, że to właśnie przejścia dla pieszych, a nie same drogi rowerowe, rozbudziły najwięcej emocji i oczekiwań wśród mieszkańców Sadyby. Z dużym entuzjazmem Sadybian spotkały się szczególnie plany budowy nowych przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniu Okrężnej i Powsińskiej.

Choć opóźnienie w przygotowaniu projektu trwa już dwa miesiące, oficjalnego komunikatu o zmianie terminu realizacji ścieżki rowerowej nie ma. – Nadal trwa uszczegółowianie dokumentacji – powiedział nam Mikołaj Pieńkoś z ZDM. – Prace rozpoczną się dopiero w przyszłym roku. Musimy pamiętać, że jest to zadanie przewidziane do realizacji na lata 2016-2018 – studzi zapał przedstawiciel ZDM.

Zapytany o powody opóźnienia, Rafał Bielicki ze spółki Polska Inżynieria, która wykonuje projekt, podaje, że nie wszystkie czynniki leżą po stronie wykonawcy. – Dużo osób jest zainteresowanych tą inwestycją, ale są też osoby, które jej nie chcą. Zgłaszają więc odwołania i piszą protesty. My musimy czekać na ich rozstrzygnięcie przez jednostki miejskie i ewentualnie poprawiać projekt – wyjaśnia przedstawiciel projektantów.

Skalę problemów widać w raporcie z konsultacji społecznych, upublicznionym w lipcu tego roku.  Odcinek drogi rowerowej wzdłuż Powsińskiej nie spotkał się ze zbyt wieloma uwagami krytycznymi, natomiast dalszy odcinek – wzdłuż Wiertniczej – roi się od ostrych protestów mieszkańców i firm. 

– Przygotowanie finalnej wersji projektu może potrwać miesiąc, ale równie dobrze może potrwać do końca roku – zastrzega się Rafał Bielicki.   

Sadybianie nie mają więc co liczyć na to, że zobaczą nową ścieżkę, sygnalizację świetlną i przejścia dla pieszych jeszcze w tym roku.

Wypożyczalnia pod znakiem zapytania

Niezbyt optymistycznie wyglądają też szanse na powiększenie liczby wypożyczalni miejskich rowerów o nową lokalizację na starej Sadybie. 

W wywiadzie dla Sadyba24.pl w sierpniu tego roku, burmistrz dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński deklarował, że jest otwarty na poszerzenie obecnego systemu stacji rowerowych o dodatkową stację przy pętli autobusowej „Sadyba” przy Powsińskiej i Okrężnej.  Taką lokalizację na trasie planowanej drogi rowerowej dopuścił ZDM w strategii rowerowej na najbliższe lata, pod warunkiem, że nową stację sfinansuje dzielnica.  

Swoją decyzję burmistrz Olesiński uzależnił wtedy od możliwości finansowych dzielnicy. Bogdan Olesiński: – Pytanie jest tylko takie, czy będziemy mieli środki pozwalające nam na zbudowanie i utrzymanie stacji w tym i innych miejscach. To nie jest wydatek tylko w bieżącym roku. My musimy ZDM-owi zabezpieczyć środki na całe trzy lata, aż do końca kontraktu. (…) Jeżeli się okaże, że mamy takie środki i możemy je zabezpieczyć, to ja jestem za tym, żeby punkty wypożyczeń rozbudować nawet tam, gdzie na dzisiaj nie ma ścieżek rowerowych, czyli na przykład przy Okrężnej…

Sprawdziliśmy, o jakich środkach mówimy. – Postawienie jednej nowej stacji od marca 2017 to 50 tysięcy złotych, do tego trzeba doliczyć koszt postawienia i obsługi 15 rowerów, po 4,5 tysiąca za rower. Razem daje to 67,5 tysiąca za stację z rowerami. – wylicza Mikołaj Pieńkoś z ZDM. – To koszt za całe cztery lata – opłata będzie taka sama, nawet jeśli ten okres będzie krótszy – doprecyzowuje.

Takie koszty musiałaby wyasygnować ze swojego budżetu dzielnica Mokotów na jedną stację przy Okrężnej/Powsińskiej. Burmistrz Olesiński zapowiadał jednak, że jeśli uzupełnienie siatki stacji okaże się potrzebne, rozpisze konsultacje społeczne na większą liczbę wypożyczalni. Koszty rozbudowy sieci wypożyczalni musiałyby więc wzrosnąć do kilkuset tysięcy złotych. Tak spory wydatek trudno byłoby wygospodarować z oszczędności przy przetargach albo z bieżących wydatków. 

Czy zarząd dzielnicy znalazł potrzebne środki i zarezerwował je w przyszłorocznym budżecie? Projekt budżetu dzielnicy na rok 2017, do którego dotarliśmy, nie zawiera osobnej pozycji związanej z rozbudową sieci rowerowej Veturilo. Od kilku dni czekamy jednak na oficjalne stanowisko zarządu dzielnicy.


Rowery na hamulcu
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *