Sadyba spowita smogiem – dlaczego i jak temu zaradzić?

Sadyba spowita smogiem – dlaczego i jak temu zaradzić?

Dwutygodniowe badanie jakości powietrza na starej Sadybie pokazało, że osiedle to jest bardziej zanieczyszczone niż reszta Warszawy.  O przyczynach i możliwych rozwiązaniach rozmawiamy z autorem badań.

Sadyba24.pl: W świadomości przeciętnego Polaka główną przyczyną smogu są samochody i autobusy oraz tzw. kopciuchy, czyli piece węglowe.  O nich mówi się najwięcej, szczególnie na Śląsku, gdzie stężenia smogu są najwyższe w kraju. Czy badania powietrza na Sadybie potwierdzają tę opinię?

Piotr Siergiej, Warszawa Bez Smogu: Badania na Sadybie pokazują, że pod wieczór, kiedy samochodów na ulicach jest zdecydowanie mniej niż za dnia, wskaźniki PM10 zamiast spadać, idą w górę. To dowodzi, że źródłem zanieczyszczeń na Sadybie jest w dużej mierze niską emisja, czyli zanieczyszczenie spowodowane ogrzewaniem domów.

Czy to wina kopciuchów czy raczej kominków? Tych pierwszych, nawet w domach komunalnych, jest na Sadybie stosunkowo mało. Tych drugich natomiast mnóstwo, bo to przecież osiedle domów jednorodzinnych, w którym kominki są często na podstawowym wyposażeniu.

Trudno orzec. Nawet rozproszone co 20-30 metrów domy z piecami węglowymi mogą zatruć okolicę równie skutecznie co dużo rozpalonych kominków. 

Jak określić główne źródła zanieczyszczenia na Sadybie, aby je potem ograniczyć?

Namawiam, aby przespacerować się po Sadybie w którąś sobotę rano albo popołudniu o 16.00-17.00. I nanosić na mapę w Google punkty wszędzie tam, gdzie napotkamy mocno dymiące na czarno lub szaro kominy. W ten sposób powstanie interaktywna mapa zanieczyszczeń na osiedlu, z której będzie przynajmniej widać, ile jest źródeł zanieczyszczeń w okolicy.

I co dalej?

Warto później porównać tę mapę z listą budynków, które w całości lub części należą do miasta i są administrowane przez ZGN.  Jeśli będą jakieś budynki, które pokrywają się z tą interaktywną mapą obywatelską, można wystąpić do dzielnicy o dofinansowaną z miasta wymianę pieca na gazowy lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

Czy wiadomo, jak dużo jest takich budynków poza siecią i gazem w Warszawie?

Podczas prezentacji w urzędzie gminy Wawer widziałem takie dane dla całej Warszawy i osobno dla poszczególnych dzielnic. W przypadku Mokotowa liczba budynków, które nie są przyłączone do gazu ani do miejskiej sieci ciepłowniczej, wynosi dokładnie 940. Bez przyłączy są też kolejne 83 niezabudowane działki. Można domniemywać, że tyle jest na Mokotowie pieców olejowych i kopciuchów.

Czy z tych danych zbiorczych można dotrzeć na poziom konkretnych adresów? Czy dane szczegółowe ma miasto czy np. elektrociepłownia?

Elektrociepłownia na pewno, bo to w końcu ich potencjalni klienci.  Ale trudno liczyć na to, że z własnej woli udostępnią te dane. A szkoda, bo można by ofertę dotacji na wymianę pieców kierować do konkretnych budynków i osób. Na razie jednak warto wykonać ten pierwszy krok, czyli nanieść na mapę kopcące kominy.  To mógłby być wymierny wkład obywateli Sadyby w likwidację ich osiedlowego smogu.Sadyba spowita smogiem – dlaczego i jak temu zaradzić?
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *