Sadyba utworzyła partnerstwo lokalne. Będzie łatwiej o miejskie pieniądze na integrację

Sadyba utworzyła partnerstwo lokalne. Będzie łatwiej o miejskie pieniądze na integrację

Dziś formalnie zawiązało się partnerstwo lokalne na Sadybie. Organizacje społeczne, instytucje, firmy i osoby prywatne z tego warszawskiego osiedla mogą łatwiej wnioskować o środki na lokalne inicjatywy.

Formalna struktura urodziła się w zupełnie nieformalnym otoczeniu. Przy jednym stole w lokalnej restauracji Niecodzienna Sadyba usiedli dziś aktywiści z Sadyby i urzędnicy dzielnicy Mokotów. Razem podpisali deklaracje udziału w partnerstwie lokalnym o nazwie Stacja Sadyba. To formalny twór, który ma za zadanie łączyć stowarzyszenia, instytucje, firmy i osoby prywatne z danego terenu, chętne do aktywnej integracji lokalnych mieszkańców.

Sadyba jest przykładem osiedla, na którym już obecnie integracja społeczna jest bardzo silna. We wspólnych inicjatywach od dawna uczestniczą tu stowarzyszenia, szkoły podstawowe, lokalne muzeum, restauracje, osoby prywatne. Po co więc formalna struktura? – Chodzi w tym głównie o wsparcie lokalnych działań, a szczególnie ułatwienie w pozyskaniu miejskich środków – mówi pomysłodawczyni partnerstwa, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Mokotów, Anna Lasocka.  I dalej wyjaśnia: – Takie partnerstwa, a od dziś mamy ich na Mokotowie już siedem, mogą wnioskować o środki w specjalnym konkursie dotacyjnym, który co roku rozpisuje dzielnica. Partnerstwa mają też w urzędzie przydzieloną specjalną osobę, która może odpowiadać na ich pytania i doradzać. Na szczeblu dzielnicy i miasta organizujemy też dla takich organizacji doroczne konferencje, na których mogą podzielić się ze sobą doświadczeniami w integracji lokalnych społeczności.

Najbliższy konkurs dotacyjny dla partnerstw lokalnych zostanie ogłoszony w grudniu. – Jak najbardziej zamierzamy w nim wystartować – zapowiada Aleksandra Karkowska z zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba, partnera wiodącego w Stacji Sadyba. – Zgłosimy wnioski o wsparcie dla imprez, które najbardziej lubią sadybianki i sadybianie, czyli potańcówki i koncertu – dodaje.

Aktywiści z Sadyby podkreślają, że wejście do partnerstwa jest otwarte na wszystkich, ale głównie tych, którzy chcą działać. – Nie chodzi tu o zapisywanie się dla samego członkostwa i biernego kibicowania lokalnym inicjatywom. To poniekąd klub aktywnych, osób i instytucji, którym chce się coś wnieść do lokalnej społeczności – tłumaczy Karkowska.

Dzisiaj deklaracje członkostwa w partnerstwie lokalnym Stacja Sadyba podpisały Zegarmistrzowska – Kawiarnia Bistro Zegarki, Akademia Znajomych / Friends’ Academy, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, NieCodzienna Sadyba, chór Sadyba Śpiewa, oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. Swój akces zapowiedziały też Szkoła Podstawowa nr 115 przy Okrężnej 80 oraz przedszkole Baby City.

W zebraniu założycielskim przy restauracyjnym stoliku uczestniczyli przedstawiciele wspomnianych organizacji, a ze strony urzędu dzielnicy Mokotów: zastępczyni burmistrza, Anna Lasocka i naczelnik wydziału spraw społecznych, Bogdan Piec.Sadyba utworzyła partnerstwo lokalne. Będzie łatwiej o miejskie pieniądze na integrację
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *