Skwer Ormiański ożyje na trzy wieczory. Premiera kina plenerowego już w piątek

Skwer Ormiański ożyje na trzy wieczory. Premiera kina plenerowego już w piątek

Stara Sadyba wyrosła na filmową potęgę. Z tym miejscem związani są wielcy twórcy polskiego kina. Kilku z nich zaprezentuje swoje dzieła w kolejne trzy weekendy czerwca na Skwerze Ormiańskim. Premiera – w najbliższy piątek.

Kino plenerowe weszło już na stałe do oferty kulturalnej Warszawy. Seanse pod chmurką odbywają się równolegle w różnych częściach miasta praktycznie przez całe lato.  Mają one wspólny mianownik – zwykle wyświetlane są w miarę nowe filmy fabularne, które w tym lub poprzednim sezonie zeszły z afisza. 

Cykl kina plenerowego o nazwie „Sadyba filmowa”, który zadebiutuje na Skwerze Ormiańskim w najbliższy piątek, odchodzi od tego schematu.  W ten weekend i w kolejne dwa weekendy czerwca w największym i zwykle słabo wykorzystanym parku starej Sadyby przedstawieni zostaną najwięksi twórcy filmowi z tego osiedla.  Na ogromnym ekranie o wymiarach 14 na 8 metrów pokazane zostaną filmy różnego rodzaju – od animowanych trwających kilka minut, przez fabularne i dokumentalne o długości do pół godziny, aż do pełnometrażowych filmów fabularnych w kinowym formacie 1,5 godzinnym.  Każdy wieczór będzie oferował co najmniej dwa filmy, w tym jeden pełnometrażowy fabularny.

Trzy filmy z Sadybą w tle

Premiera cyklu „Sadyba filmowa” w najbliższy piątek zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na początek, po wprowadzeniu znanej krytyk filmowej, Magdy Seneckiej, obejrzymy po raz pierwszy publicznie w Polsce i od razu na dużym ekranie – zremasterowaną w ubiegłym roku i dopracowaną na rynek amerykański wersję kilkunastominutowej animacji „Mezalia”. To artystyczne wspomnienie znanego na świecie polskiego rzeźbiarza i performera, Pawła Althamera, z czasów, gdy wychowywał się jako dziecko na starej Sadybie.  Akcja filmu toczy się nad Jeziorkiem Czerniakowskim.  Widzowie z pewnością rozpoznają wszystkie charakterystyczne elementy otoczenia – od skarpy z pomnikiem, przez budynek WOPRu, przez plażę i wodę, aż po wysokie bloki osiedla Bernardyńska i most na Gołkowskiej. Jest szansa, że na pokazie filmu gościć będziemy jego twórców – Pawła Althamera i Jacka Taszakowskiego.

Drugim punktem programu piątkowego wieczoru będzie film „Basen” Krzysztofa Pawłowskiego z Adamem Woronowiczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych. Akcja 33-minutowego filmu toczy się w dużej mierze na starej Sadybie, w autentycznym domu przy Skwerze Starszych Panów. Krótkometrażowe dzieło o opresyjności współczesnego miasta i zderzeniu dwóch światów – zasiedziałych mieszkańców osiedla jednorodzinnego z nowymi sąsiadami-nuworyszami,  nakręcone zostało w słynnym Studiu Munka. Film otrzymał nagrodę specjalną za „niepokorność twórczą” na Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbył się w ramach festiwalu filmowego w Gdyni w 2015 roku.

Końcowym akcentem piątkowego wieczoru na Skwerze Ormiańskim będzie film fabularny z 1980 roku „Golem” Piotra Szulkina ze wspaniałą rolą główną nieżyjącego już dawnego mieszkańca starej Sadyby, Marka Walczewskiego.  Kultowy film science fiction, jeden z pierwszych tego gatunku w Polsce, snuje opowieść o tym, jak naukowcy masowo tworzą nowych, „sztucznych” ludzi.W obsadzie dzieła zobaczymy – poza główną postacią Marka Walczewskiego – m.in. Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka, Jana Nowickiego i Andrzeja Seweryna. Film obsypany został wieloma nagrodami na międzynarodowych i polskich konkursach filmowych – w Trieście, Madrycie, San Sebastian, Gdyni i Koszalinie.

 Pierwszy pokaz cyklu odbędzie się w piątek, 10 czerwca, o godzinie 22.00 w ramach festiwalu dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody na Sadybie. Miejsce tego i kolejnych seansów, to rzadko wykorzystywany do wydarzeń kulturalnych, Skwer Ormiański przy Okrężnej. Ekran zostanie rozstawiony z boku Szkoły Podstawowej nr 115, za placem zabaw i górką, przy boisku do koszykówki i wybiegu dla psów.  Krótkiego wprowadzenia do seansu dokona krytyk filmowy, Magda Senecka.  

Kolejne seanse w kolejne dwie niedziele 

Kolejne pokazy cyklu „Sadyba filmowa” odbędą się w tym samym miejscu w kolejne dwie niedziele – 19 czerwca i 26 czerwca, w obu przypadkach wprowadzenie o godzinie 21.15, a seans o 21.30. W programie kolejnych wieczorów przewidziano m.in. dzieła Piotra Dumały („Lotna”), Jerzego Antczaka („Noce i dnie” z niezapomnianą muzyką sadybianina, Waldemara Kazaneckiego) i Ryszarda Bugajskiego („Układ zamknięty”).  O szczegółach będziemy informować na naszym portalu przed każdym seansem.

Organizatorzy pokazu informują, że pierwsi goście wieczoru pod gwiazdami mogą liczyć na krzesła lub leżaki, pozostałym polecają przyniesienie koca i zajęcie miejsca na trawie.

 Cykl „Sadyba filmowa” jest realizacją zwycięskiego projektu budżetu partycypacyjnego 2015 na Mokotowie. Pokazy finansuje Urząd Dzielnicy Mokotów. Operatorem pokazów jest spółka Szortal, działająca pod nazwą Pokazyfilmowe.pl. 


Skwer Ormiański ożyje na trzy wieczory. Premiera kina plenerowego już w piątek
Skwer Ormiański ożyje na trzy wieczory. Premiera kina plenerowego już w piątek

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *