Święta bez kominka? Alarmujące dane z badań

Święta bez kominka? Alarmujące dane z badań

Domowy kominek truje znacznie bardziej niż jakikolwiek smog z komina, pieca węglowego lub rury wydechowej samochodu. Tak wynika z najnowszych badań, jakie przeprowadziła inicjatywa Warszawa Bez Smogu.

Zbliżają się święta. Z pewnością sadybiańskie rodziny zbiorą się wokół kominka, by wspólnie porozmawiać i  pośpiewać kolędy. Pamiętajmy jednak, że rozpalając kominek przy okazji fundujemy swoim najbliższym rakotwórczy smog o stężeniach 6-20-krotnie przekraczających normy.

Kominki trują szybko i jest ich dużo

Jak wynika z badań aktywistów z Warszawa Bez Smogu, w ciągu pół godziny od momentu rozpalenia kominka stężenie w powietrzu pyłu zawieszonego PM10 dochodzi do 250 jednostek na metr sześcienny przy normie godzinowej na poziomie 40 jednostek. Takie wyniki zanotował pyłomierz zainstalowany w salonie domu jednorodzinnego przy zamkniętym palenisku. Przy otwartym palenisku wyniki skaczą dramatycznie do góry.  Po godzinie sięgają 800 jednostek na metr sześcienny, czyli poziom znany z bijących wszelkie światowe rekordy smogu Chin.  Przekroczenie norm jest więc w tym przypadku aż 20-krotne.  Eksperyment z mierzeniem stężenia PM10 w powietrzu po rozpaleniu kominka został uwieczniony na materiale wideo (patrz wideo poniżej).

– Zupełnie nie byłem tego świadomy – mówi Jerzy Piasecki z Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, które przyłączyło się ostatnio do akcji mieszkańców Sadyby o lepsze powietrze na osiedlu.  – Najgorsze jest to, że sami siebie trujemy.  Bez przymusu, ale być może też bez świadomości – dodaje.

Przed tygodniem przedstawiciele Towarzystwa spotkali się z burmistrzem dzielnicy Mokotów, Bogdanem Olesińskim, by zaapelować o wygaszenie trujących pieców węglowych w budynkach komunalnych na Sadybie i zastąpienie ich piecami gazowymi lub miejską siecią ciepłowniczą. To efekt opisanych przez nas wcześniej protestów Sadybian, narzekających na siwy dym wydobywający się z opalanej węglem, kamienicy komunalnej przy Morszyńskiej 27.  W niej właśnie doszło w ubiegłym tygodniu do wybuchu sadzy w kominie.

Domy komunalne dymią, ale stanowią margines palenisk na Sadybie

Dziś już wiemy, że to nie domy komunalne są główną przyczyną smogu na Sadybie.  Po kilku tygodniach oczekiwania nasza redakcja otrzymała od ZGN Mokotów wykaz budynków administrowanych przez dzielnicę, w których nadal stosuje się piece na paliwa stałe – czyli węgiel i drewno.  Okazuje się, że budynków tych jest niewiele. Na Sadybie tylko sześć.  I w większości z nich są małe szanse na szybką poprawę.  Aż trzy budynki objęte są roszczeniami – Goraszewska 21 (1 piec), Jodłowa 28 (2 piece) i Orężna 7a (1 kominek).  Dzielnica niechętnie inwestuje w nieruchomości, które zaraz mogą zmienić właściciela. Nie chce się bowiem narazić na zarzut marnotrawienia publicznych pieniędzy.  W podobnej sytuacji znajduje się nieruchomość przy Jodłowej 25, która ma 4 piece, ale również decyzję o oddaniu spadkobiercom. 

Wspominany wcześniej budynek przy Morszyńskiej 27 z kotłownią węglową jest z kolei przeznaczony do zbycia w drodze przetargu po wykwaterowaniu lokatorów.  Dzielnica twierdzi, że lokatorzy opuszczą kamienicę szybciej niż dojdzie do wymiany pieca, więc nie warto tego robić.  Mieszkańcy okolicznych domów są przeciwnego zdania, uważając, że życie ludzie jest ważniejsze. W komentarzach na Facebooku grożą wręcz wystąpieniem w tej sprawie na drogę sądową przeciwko urzędowi dzielnicy.

Ostatni, szósty dom komunalny na Sadybie z ogrzewaniem węglowym to kamienica przy Powsińskiej 36. Jak zapewnia nas ZGN Mokotów, zamontowane tam trzy piece znajdują się jednak tylko w pustostanach. – Planujemy przy remoncie zmienić ogrzewanie na elektryczne – zapowiada Teresa Rosłoń z wydziału prasowego dzielnicy Mokotów.


Święta bez kominka? Alarmujące dane z badań
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *