Trwa prohibicja na kąpielisku Jeziorka Czerniakowskiego. Stare metody, nowe efekty

Trwa prohibicja na kąpielisku Jeziorka Czerniakowskiego. Stare metody, nowe efekty

Od dwóch tygodni nad Jeziorkiem Czerniakowskim obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Choć ten precedensowy przepis wprowadzono w reakcji na nieskuteczność dotychczas stosowanych metod walki z pijaństwem, do jego egzekucji używa się …tych samych starych metod – okresowych patroli służb porządkowych. O dziwo – działają!

Dokładnie 7 czerwca, 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego,  wszedł w życie zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie plaży nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Ten precedensowy w skali Warszawy przepis zgłosili i przeforsowali mieszkańcy Sadyby, zmęczeni plagą pijaństwa, jaka od lat towarzyszyła wakacyjnemu odpoczynkowi na tym terenie. 

Okresowe patrole służb porządkowych nie przynosiły żadnych efektów. Straż miejska była ignorowana przez podpite towarzystwo, albo odbywała patrole z daleka, przejeżdżając samochodem przez pobliską ulicę Jeziorną. Wizyty policji były rzadkie, krótkotrwałe i miały miejsce głównie w reakcji na poważne incydenty, choćby bójkę podchmielonych nożowników. Strażnicy i policjanci zgodnie twierdzili, że przepisy o wychowaniu w trzeźwości nie pozwalają im na interwencję na terenie kąpieliska. 

Wprowadzenie prohibicji w oparciu o furtkę przewidzianą w ustawie o wychowaniu w trzeźwości miało przeciąć wieloletnią historię niemocy. Miało też wyposażyć służby porządkowe w skuteczne narzędzia prawne. Czy nowe przepisy pomogły wyrugować alkohol z kąpieliska?  Spytaliśmy się wszystkich instytucji, które odpowiadają za ten teren.

Ratownicy: liczymy na prewencję

Najbliżej problemu są na co dzień ratownicy Stołecznego WOPR – stowarzyszenia ratownictwa wodnego, które wygrało przetarg na zabezpieczenie kąpieliska w tym roku.

Jak nam powiedzieli, nie widzą wielkich problemów w tym momencie. – Sądzimy że musi się zacząć sezon tak w pełni – mówi Michał Bodzański ze Stołecznego WOPR. Wiem, że Straż Miejska robi cykliczne patrole, informuje o zakazie i wyciąga konsekwencje z braku jego przestrzegania. Z policją może być ciężko, ale chyba trzeba dać jeszcze czas i wtedy bardziej będzie można zobaczyć, na ile zakaz jest skuteczny – dodał.

Przedstawiciel ratowników znad Jeziorka jest jednak dość sceptyczny wobec patroli.  – Szczerze mówiąc, z własnego doświadczenia, żaden pojedynczy patrol policji lub straży miejskiej nie wejdzie w tłum ludzi ze względów bezpieczeństwa. Dlatego poczekajmy i zobaczymy, jak póki co działa sama prewencja.

Urząd dzielnicy: uzgodniliśmy specjalne środki

Już na etapie głosowania w Radzie Warszawy, władze dzielnicy Mokotów zapowiadały, że zrobią wszystko, by zakaz był faktycznie przestrzegany. Zapowiadały wręcz sprowadzenie nad Jeziorko mobilnego punktu posterunkowego. – Niestety, nie udało się – mówi  wiceburmistrz Mokotowa, Jan Ozimek. – Zarówno straż miejska jak i policja uznały, że uruchomienie takiego punktu jest nieadekwatne do zagrożenia – nie mają na to ani ludzi, ani sprzętu – wyjaśnił zastępca burmistrza.

Na czym ma więc polegać prewencja? – Uzgodniliśmy z policją i strażą miejską, że uruchomią częstsze patrole w tym rejonie, szczególnie w weekendy i w dni z wysoką temperaturą – zapowiada Ozimek.  Na pytanie o uzgodnioną minimalną liczbę patroli, przedstawiciel urzędu dzielnicy nie był jednak w stanie podać konkretu.  – Nie ma takiej liczby. Wszystko zależy od uznania i możliwości służb porządkowych – dodał.

Rozwiązanie zaproponowane przez władze dzielnicy oznacza de facto powrót do metod stosowanych w latach ubiegłych.  Straż miejska też zapowiadała wzmożone patrole i też ustanawiała kartę kontroli miejsca zagrożonego dla kąpieliska – dokument, który miał czarno na białym podsumowywać działania w terenie.  W poprzednich latach działanie te były nieskuteczne.  Jak jest w tym roku?

Straż miejska: Jesteśmy częściej

Monika Niżniak z referatu prasowego straży miejskiej: – W ostatni weekend funkcjonariusze z patroli interwencyjnych przeprowadzili 14 kontroli tego miejsca. W obecności umundurowanych patroli straży miejskiej nie dochodziło do przypadków spożywania alkoholu na terenie przyległym do Jeziorka Czerniakowskiego. Odnotowano natomiast dwa przypadki zakłócania porządku publicznego. Interweniujący w tych przypadkach funkcjonariusze zakończyli czynności stosując środki oddziaływania wychowawczego.

Liczba patroli wzrosła zatem skokowo. Dwa lata temu w wybrany przez nas lipcowy weekend, straż miejska odwiedziła kąpielisko siedem razy, czyli dwukrotnie rzadziej niż w miniony weekend od 17 do 19 czerwca.

 Przedstawicielka straży miejskiej podkreśla, że celem funkcjonariuszy nie jest karanie.  – Kontrole mają charakter prewencyjny, a obecność umundurowanych funkcjonariuszy ma powstrzymać od niestosowania się do zakazu osoby wypoczywające nad Jeziorkiem – wyjaśnia Monika Niżniak.

Szefowa służb prasowych w warszawskiej straży miejskiej uchyliła się od podania dokładnej liczby interwencji, jakie strażnicy podjęli w trakcie wspominanych 14 kontroli w terenie. Nie wiadomo więc, ile było pouczeń a ile przypadków wystawienia mandatu. 

Policja: jest spokojnie

Wzmożoną aktywność widać także wśród policjantów z sadybiańsko-wilanowskiego komisariatu przy Okrężnej.  Jak poinformowała nas komisarz Joanna Banaszewska z wydziału prasowego mokotowskiej komendy, w okresie od 18.00 w piątek 17 czerwca do 6.00 rano w poniedziałek 20 czerwca, skierowano na teren kąpieliska przy Jeziorku Czerniakowskim 7 patroli. – Dodatkowo od 1 lipca teren ten patrolują policjanci na koniach – przypomina przedstawicielka policji.

Jak twierdzi Banaszewska, mieszkańcy okolic Jeziorka nie zgłosili w tym czasie na policję żadnych incydentów zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego. – A tym bardziej nierespektowania przez osoby przebywające na plaży postanowień uchwały Rady m.st. Warszawy dot. zakazu wnoszenia i spożywania alkoholu – zaznacza komisarz. Nie oznacza to jednak, że takich incydentów nie było. Przykładem tego jest interwencja z dnia 19 czerwca o godzinie 19.42.  Funkcjonariusze straży miejskiej poprosili wówczas policję o pomoc w potwierdzeniu danych personalnych osób, które przebywając na plaży mogły naruszyć postanowienia przepisów o prohibicji.

Zdaniem rzeczniczki mokotowskiej policji, policjanci nie mieli dotąd powodów do tego, by wobec osób przebywających na plaży „zastosować środki przewidziane prawem”, czyli na przykład nałożyć mandat.  – Zauważa się znacząca poprawę w aspekcie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie przyległym do Jeziorka Czerniakowskiego – uspokaja na koniec Joanna Banaszewska. 

Z wyjaśnień policji, jakie uzyskał portal Sadyba24.pl, nie wynika jednak jasno, czy miały miejsca upomnienia lub legitymowanie osób przebywających na plaży z butelką alkoholu.  Bez takich danych trudno jest ocenić, czy zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu na plaży rezerwatu przyrody jest faktycznie przestrzegane.

Mieszkańcy i użytkownicy kąpieliska?

Wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo kąpieliska nad Jeziorkiem Czerniakowskim mówią jednym głosem.  Wszyscy uważają, że częste patrole piesze strażników miejskich i – wreszcie – również policji – oczyściły atmosferę wokół jedynego w Warszawie bezpłatnego kąpieliska. Co o tym  sądzą mieszkańcy okolicznych domów i goście kąpieliska? 


Trwa prohibicja na kąpielisku Jeziorka Czerniakowskiego. Stare metody, nowe efekty
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *