Ruszyły nowe dotacje na likwidację kopciuchów. Przyjdź na spotkanie, aby poznać szczegóły

Ruszyły nowe dotacje na likwidację kopciuchów. Przyjdź na spotkanie, aby poznać szczegóły

Po dotacje na wymianę pieca zgłosiło się w tym roku już ponad 600 warszawiaków. Dlaczego dotacje rozchodzą się jak świeże bułeczki i jak na tym skorzystać dowiedzą się mieszkańcy starej Sadyby na spotkaniu w najbliższą środę. 

– Sfinansujemy nawet do 100% kosztów – zapowiada dyrektor Justyna Glusman ze stołecznego ratusza, odpowiedzialna za przeciwdziałanie smogowi. Dofinansowanie oferowane przez miasto wynosi od 12 do 200 tysięcy złotych, zależnie od źródła energii (gaz, sieć ciepłownicza, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, odnawialne źródła energii).

Dotacja ma za zadanie całościowo rozwiązać problem związany z pozbyciem się nieekologicznego źródła ciepła. Widać to na przykładzie wymiany na instalację gazową. – Dotacja pokrywa wszystkie koszty przyłączenia do sieci gazowej – dowodzą wiceburmistrz Wawra Jacek Wiśnicki i aktywista podpisujący się pseudonimem Smog Wawerski. I wymieniają wszystkie składowe pokrywane przez dotację: projekt przyłącza gazowego oraz wewnętrznej instalacji gazowej, wykonanie przyłącza, opłatę za przyłączenie do sieci gazowej, wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej, wykonanie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (100 zł/m2, do 10 tys zł), zakup i montaż kotła gazowego, zakup i montaż wkładu kominowego. W efekcie, dzięki dotacji do 22 tysięcy złotych właściciele domów będą mogli uzyskać darmowe przyłączenie do sieci gazowej.  W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej kwota wsparcia może być jeszcze większa i sięgnąć aż 40 tysięcy złotych.

Dyrektor Glusman deklaruje, że najbardziej atrakcyjna suma przewidziana jest na 2019 i 2020 r. Potem kwota dotacji będzie stopniowo coraz mniejsza.

Bardzo atrakcyjna kwota dotacji, znacznie wyższa od poprzednich, oraz fakt że używanie pozaklasowych kotłów, pieców i kominków będzie zabronione w Warszawie od 1 stycznia 2023 roku, spowodowały lawinę zgłoszeń. – Na dziś mamy już w tym roku 643 wnioski. Dla porównania – w ubiegłym roku było ich 490, a dwa lata temu 402 – powiedział nam dziś Jacek Kisiel, zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w urzędzie miasta. – Tempo zgłoszeń przyspieszyło po 23 października 2019, kiedy uruchomiliśmy nowy program dotacyjny. Liczymy, że do końca roku zbierzemy 800 wniosków od mieszkańców Warszawy – dodał.

O tym, co można wymienić, za jaką kwotę i jak krok po kroku wygląda proces uzyskania dotacji i przyłącza nowego źródła energii, dowiedzą się mieszkańcy starej Sadyby na specjalnym spotkaniu w szkole podstawowej 115 przy Okrężnej 80. W środę o 18.00 czekali tam będą na nich wspominany wicedyrektor Jacek Kisiel oraz naczelnik wydziału dotacji Joanna Starska, reprezentujący stołeczne Biuro Ochrony Powietrza.

Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba z pomocą mokotowskiej radnej Joanny Dembowskiej.Ruszyły nowe dotacje na likwidację kopciuchów. Przyjdź na spotkanie, aby poznać szczegóły
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *