Symbol starej Sadyby będzie jak nowy

Symbol starej Sadyby będzie jak nowy

Najbardziej charakterystyczny i największy obiekt starej Sadyby czeka remont.


Zgodnie z wnioskiem spółdzielni Sadyba, który wpłynął do urzędu dzielnicy Mokotów 30 grudnia minionego roku, blok oficerski przy Morszyńskiej i Powsińskiej ma otrzymać nową elewację. Remont mają też przejść balkony. Dodatkowo elewację mają zmienić dwa małe budynki pomocnicze, stojące na posesji.

To kolejny etap gruntownej rewitalizacji znanego punktu Sadyby. Kilka lat wcześniej spółdzielnia zarządzająca blokiem wyremontowała poddasza, położyła tradycyjne dachówki, wymieniła drzwi wejściowe do wszystkich klatek schodowych. Uprzątnięto też i ponownie obsadzono trawą polanę ogniskową przy budynku, która od lat służy mieszkańcom za miejsce towarzyskich spotkań.

Blok oficerski to blok – symbol. Przytaczamy za Wikimedią:

Największy budynek wojskowej kolonii – tzw. blok oficerski wzniesiony na planie litery L u zbiegu ulic Morszyńskiej, Okrężnej i Powsińskiej. Ukończony w 1928 r., ma dwa piętra plus poddasze, aż sześć klatek schodowych, z których każda ma inny adres: ul. Morszyńska 1, 3, 5 i 7 oraz ul. Powsińska 24 i 24a. Nie zaprojektował go Tadeusz Tołwiński, z którym spółdzielnia Sadyba w międzyczasie rozwiązała umowę (przypuszczalnie chodziło o to, że Tołwiński był już wtedy zajęty budową gmachu Muzeum Narodowego i nie był w stanie dopilnować inwestycji na Sadybie). Projekt bloku zamówiono u nowego architekta – Aleksandra Więckowskiego – tworzącego dla wojska domy wczasowe i sanatoria. W budynku miały na początku zamieszkać rodziny podoficerów, ale wprowadzili się do niego również wyżsi oficerowie, a nawet generałowie: Kazimierz Fabrycy, Tadeusz Malinowski, Bronisław Regulski. Na parterze powstało wojskowe kasyno. Część mieszkańców stanowili też cywile: urzędnicy, naukowcy i artyści, jak chociażby malarz pejzażysta Stanisław Czajkowski (1878-1954), uczestnik opisanego przez Wyspiańskiego wesela Lucjana Rydla w Bronowicach. Wzniesienie bloku zamykało pierwszy etap budowy osiedla oficerskiego na Sadybie. Domy tzw. drugiej fazy – wznoszone indywidualnie wille – powstawały wokół fortu po przeciwnej stronie ulicy Powsińskiej.

Warto też wspomnieć o mieszkańcach budynku. Na tablicach edukacyjnych, umieszczonych na parkanie przed Blokiem Oficerskim, można przeczytać:

Blok oficerski przyciąga nietuzinkowych mieszkańców. Najbardziej znany z nich to poeta Stanisław Grochowiak, który tu pisze m.in.. wiersz „Nowela” z tomu „Nie było lata” (1969) o sąsiadce z bloku, żonie generała Branickiego. Sztukę reprezentuje również Stanisław Czajkowski – pejzażysta, uczeń Jacka Malczewskiego, wielokrotnie wystawiany za granicą, uczestnik słynnego bronowickiego wesela Lucjana Rydla z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które uwiecznia w jednym z obrazów w 1902 r.. Tu mieszka doktor Czesław Szczubełek –współorganizator zgrupowania „Oaza” i dowódca obrony Fortu w 1944, poległy podczas bombardowania Fortu 1 września 1944 r., patron parku w wschodniej części fortu vis-a-vis ”bloku”. Są też ciekawe kobiety: Irena Zyndram-Kościałkowska, bratowa przedwojennego premiera Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego, współorganizatorka wojennego szpitala na Sadybie oraz  Hanna Laudańska-Czajkowska – jedna z pierwszych w Polsce przedwojennych automobilistek, kierowca Fiata.  Blok jest też miejscem zamieszkania Macieja Piekarskiego, dziennikarza Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, autora wielu książek o Czerniakowie.Symbol starej Sadyby będzie jak nowy
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *