Wybrali najaktywniejszych na starej Sadybie. Kobiety górą

Wybrali najaktywniejszych na starej Sadybie. Kobiety górą

Czwarta edycja konkursu Najaktywniejsi Sadybianie rozstrzygnięta. 12-osobowe jury wyróżniło aż 26 osób. Jak co roku przodują kobiety.

Od czterech lat 12-osobowe jury, złożone z mieszkańców starej Sadyby, wybiera najaktywniejszych Sadybian poprzedniego roku. Portal Sadyba24.pl zainicjował tą akcję, by wyróżnić osoby, które swoją ciężką, często wielomiesięczną, pracą przyczyniają się do tworzenia zgranej lokalnej społeczności w Mieście Ogrodzie Sadyba. Ich praca często jest niezauważana i niedoceniana – konkurs ma na celu zmienić ten stan.

W tym roku 12-tka jurorów miała do wyboru 33 osoby lub pary osób, zebranych przez nasz portal spośród organizatorów różnych wydarzeń, które odbyły się na starej Sadybie w 2018 roku. Każdy juror mógł zagłosować na 10 nazwisk. Pierwsza osoba na liście jurora dostawała 20 punktów, druga osoba – 18 punktów, a dziesiąta osoba – 2 punkty. Jurorzy nie mogli głosować na samych siebie. Głosowanie odbywało się w formie anonimowej ankiety internetowej.

Zmiana na szczycie. Kobiety górą

Tegoroczne głosowanie przyniosło duże zmiany w pierwszej dziesiątce. Po pierwsze, na sam szczyt wskoczył po raz pierwszy Jerzy Piasecki, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba. Jego przewaga nad pozostałymi jest przytłaczająca – zdobył aż o 22 punkty więcej niż osoba z drugiego miejsca. Piasecki znalazł się na liście niemal wszystkich jurorów, z tego trzech przyznało mu maksymalną notę, 20 punktów. Prezes lokalnego stowarzyszenia zrzucił ze szczytu wydawcę naszego portalu, Andrzeja Łokaja, który po trzech latach hegemonii spadł na miejsce 4.

To jednak nie panowie, a panie królują w pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia. Zajmują aż 8 pozycji na 10 możliwych. Sześć z nich to twarze dobrze znane z poprzednich lat. Tuż za najwyższym stopniem podium uplasowała się Aleksandra Karkowska, znana m.in. z koordynowania festiwalu Otwarte Ogrody. Tyle samo punktów co Karkowska zdobyła Małgorzata Durska z partnerem Maciejem Wojasem, właściciele sadybiańskiej restauracji Zegarmistrzowska. Para zanotowała największy awans w obrębie pierwszej dziesiątki, wskakując z miejsca 6. w poprzednim roku.

Pierwsza dziesiątka obfituje w znane lokalne osobowości, takie jak Urszula Eriksen, współwłaścicielka Nabo, Małgorzata Szczepaniak, znana z organizacji cyklu spotkań Niepodległa, oraz Małgorzata Terlecka i Agnieszka Marcinkowska Bąk, dwie inicjatorki zespołu Sadyba Śpiewa. Są też dwie nowości. Po roku do złotej dziesiątki powróciła Katarzyna Derkacz-Gajewska, inicjatorka m.in. Artystycznej Okrężnej, a pierwszy raz zameldowała się w niej inna Katarzyna – Molska, pomysłodawczyni m.in. pawilonu sąsiedzkiego na Skwerze Ormiańskim.

Na dalszych miejscach dominacja kobiet jest również widoczna. Najbliżej złotej dziesiątki była projektantka mody, Lunia Bonder, którą nominowało aż 7 z 12 jurorów. Niewiele do dziesiątki zabrakło również wiceburmistrzyni Mokotowa, Annie Lasockiej oraz Izabelli Dębińskiej, która od 7 lat prowadzi sadybiańską fundację Jestem.

Najaktywniejsi Sadybianie 2018 – Złota dziesiątka

1. miejsce – Jerzy Piasecki (156 punktów)

Wieloletni prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba tym razem zdeklasował rywali. Aż 10 z 12 jurorów umieściło go na swojej liście (sam też był jurorem, a zgodnie z zasadami nie mógł na siebie głosować), a trzech przyznało maksymalne noty po 20 punktów za pierwsze miejsce. W efekcie wyprzedził osoby z drugiego miejsca aż o 22 punkty. Najwyższe miejsce dla Piaseckiego to wynik angażowania się w niemal wszystkie inicjatywy dziejące się na starej Sadybie. Bezpośrednio jemu można przypisać kilka akcji związanych z Jeziorkiem Czerniakowskim. Przede wszystkim zainicjował i koordynował akcję zwiększenia bezpieczeństwa na plaży, obejmująca wydłużenie zakazu alkoholu, montaż monitoringu, zaprowadzenie czystości i porządku wokół plaży i brzegów całego Jeziorka. Działania te wykonywał we współpracy z kilkoma instytucjami: OSiR Mokotów, biurem bezpieczeństwa miasta, burmistrzem Mokotowa, strażą miejską i policją. W czerwcu ubiegłego roku aktywnie promował konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania kąpieliska Jeziorka Czerniakowskiego. Kiedy powstał już raport z konsultacji, Piasecki w imieniu Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba intensywnie doradzał w przygotowaniu ostatecznej wersji projektu zagospodarowania, zleconego przez OSiR Mokotów.

2. miejsce (ex equo) – Aleksandra Karkowska (134 punkty)

Gdziekolwiek dzieje się coś na starej Sadybie, co wiąże się z kulturą lub integracją mieszkańców, tam na pewno można spotkać Aleksandrę Karkowską. Wiceprezeska Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba zaistniała na dobre kilka lat temu, gdy razem z Barbarą Caillot-Dubus wydały książkę o początkach Sadyby pt. Banany z cukru pudru. Choć od tego czasu stała się pełnoetatową autorką książek, nie zapomina o Sadybie, w której mieszka. Od kilku lat koordynuje program, logistykę i finanse trzydniowego festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie, w tym sama animuje wiele z 30 wydarzeń, które się dzieją na tej imprezie. W ubiegłym roku oznaczało to m.in. organizację potańcówki w stylu retro oraz wykładu o Annie i Stanisławie Grochowiakach. Karkowska była też mocno zaangażowana w przygotowanie i organizację cyklu spotkań Niepodległa Duchem. Historia Sadyby Oficerskiej, który odbył się w Forcie Dąbrowskiego między październikiem i listopadem 2018. Pasję i determinację Aleksandry Karkowskiej docenili nasi jurorzy – wyróżniło ją aż 9 z 12 osób, w tym aż trzy umieściły ją na pierwszym miejscu swojej listy. Drugie miejsce w zestawieniu oznacza kolejny rok na podium – w poprzednim roku wiceprezeska Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba zajęła trzecie miejsce.

2. miejsce (ex equo) – Małgorzata Durska i Maciej Wojas (134 punkty)

Właściciele restauracji Zegarmistrzowska konsekwentnie pną się do góry naszego rankingu najaktywniejszych Sadybian. Trzy lata temu, w pierwszej edycji zestawienia, zdobyli zaledwie 4 punkty, zajmując 32 miejsce, dwa lata temu – uzbierali już 12 punktów, przesuwając się na miejsce 12, a rok temu – ze 102 punktami wskoczyli na miejsce 6. Tym razem para z Sadyby zajęła drugą pozycję, dzieląc ją z Aleksandrą Karkowską.

Czym sobie zasłużyli sadybiańscy restauratorzy? Przede wszystkim są obecni na niemal każdej imprezie kulturalno-integracyjnej, organizowanej na starej Sadybie. Zapewniali bezpłatne napoje i przekąski dla mieszkańców m.in. w trakcie cyklu spotkań Niepodległa w październiku i listopadzie 2018, oraz podczas kiermaszu Okrężna Artystyczna w grudniu 2018. Sami też wielokrotnie wychodzili z inicjatywą: w styczniu ubiegłego roku zorganizowali zbiórkę pieniędzy do puszki Orkiestry Świątecznej Pomocy a dodatkowo założyli kilka aukcji internetowych z własnymi unikatowymi zegarkami na ten sam cel. Ich wysiłki przyniosły efekt w postaci ponad 10 tysięcy złotych wpłaconych na Orkiestrę. W trakcie festiwalu Otwarte Ogrody w czerwcu 2018 zorganizowali wykład o zegarach oraz współorganizowali turniej brydżowy (dodatkowo, amatorskie rozgrywki brydżowe prowadzą w swoim lokalu co tydzień przez cały rok). Maciej Wojas zaangażował się też w ubiegłym roku w budżet partycypacyjny. Zgłosił do niego własny pomysł polegający na budowie astronomicznego zegara miejskiego na Sadybie (niestety, projekt przepadł w głosowaniu). Osiągnięcia pary sadybiańskich restauratorów doceniło aż 10 z 12 jurorów, przy czym dwóch przyznało im najwyższą notę 20 punktów za pierwsze miejsce.

4. miejsce – Andrzej Łokaj (122 punktów)

Po trzech latach na szczycie zestawienia, wydawca portalu Sadyba24.pl spadł w tym roku na miejsce 4. Głosowało na niego ośmiu z dwunastu jurorów. Dorobek Andrzeja Łokaja za rok 2018 obejmuje zainicjowanie i animowanie zwycięskiej akcji społecznej dotyczącej ustanowienia miernika smogu przy Cyganeczki na Sadybie (czujnik Airly już działa). Poza tym do jego osiągnięć w minionym roku zalicza się codzienne prowadzenieportalu Sadyba24.pl poświęconego starej Sadybie.

5. miejsce – Urszula Eriksen (78 punktów)

Od początku zestawienia wciąż utrzymuje się w złotej dziesiątce, tym razem awansując z miejsca 10. na 5. Współwłaścicielka restauracji NABO znana jest z tego, że z chęcią udostępnia swój lokal na wydarzenia kulturalne i integracyjne. W 2018 roku Urszula Eriksen gościła przy Zakręt dwa koncerty sąsiedzkiego zespołu Sadyba Śpiewa. W tym samym miejscu sama wymyśliła i zorganizowała kilkanaście bezpłatnych wieczorów autorskich z ciekawymi ludźmi. Poza tym Eriksen od lat wspiera festiwal Otwarte Ogrody. Zagłosowało na nią 9 jurorów, z czego jeden wstawił ją na pierwsze miejsce swojej listy.

6. miejsce – Katarzyna Derkacz – Gajewska (76 punktów)

Artystka-grafik, animatorka pracowni plastycznej przy Okrężnej co roku zaskakuje pomysłami na działania artystyczne. W grudniu 2018 roku zainicjowała i zorganizowała kolejną odsłonę sąsiedzkiego wydarzenia Okrężna Artystyczna, obejmującą m.in. dwa wernisaże znanych w świecie artystów – Andrzeja Dudzińskiego i Janusza Kapusty, konkurs lepienia łańcucha choinkowego oraz targi sztuki. Nieco wcześniej, w czerwcu, zorganizowała również warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2018. Poza jednorazowymi akcjami, co tydzień prowadzi zajęcia dla dzieci w sadybiańskiej „Pracowni Sztuki Dziecka”, a prace jej podopiecznych co roku wygrywają międzynarodowe konkursy plastyczne. W obecnej edycji konkursu „Najaktywniejsi Sadybianie 2018” zdobyła uznanie siedmiu jurorów, a jeden z nich przyznał jej najwyższą notę. To pozwoliło jej awansować aż z 17 pozycji rok temu (z 24 punktami) na miejsce 6. w tym roku.

7. miejsce – Katarzyna Szczepaniak (70 punktów)

Ponownie w pierwszej dziesiątce, tym razem spadek z 5. miejsca na 7. Katarzyna Szczepaniak z Akademii Znajomych konsekwentnie drąży temat przedwojennych korzeni Miasta Ogrodu Sadyba. Budując na sukcesie pierwszego cyklu spotkań edukacyjnych „Warszawa II RP wzorem niepodległości”, który odbył się w 2017 roku, w kolejnym roku zainicjowała i współkoordynowała kolejny cykl wspomnieniowy pt. „Niepodległa Duchem. Historia Sadyby Oficerskiej”. Przy okazji tego cyklu w listopadzie 2018 zorganizowała konkurs plastyczny i fotograficzny z nagrodami pt. „Moja Sadyba” oraz wystawę prac konkursowych. Szczepaniak została wyróżniona przez 7 jurorów.

8. miejsce – Katarzyna Molska (58 punktów)

Potężny awans Katarzyny Molskiej z miejsca 19. w ubiegłym roku na miejsce 8. w tym roku, to niewątpliwie zasługa jej dwóch zwycięskich projektów do budżetu partycypacyjnego. Jeden to tani, bo kosztujący zaledwie 5900 złotych, projekt zorganizowania dwóch pchlich targów na Sadybie. Drugi projekt jest dla kontrastu ogromny – wart ponad 400 tysięcy złotych, międzypokoleniowy sąsiedzki pawilon parkowy ma powstać na Skwerze Ormiańskim, tym samym, który przed wielu laty projektowała Molska. Sadybiańska architektka przestrzeni zdobyła punkty u pięciu jurorów.

9. miejsce – Agnieszka Marcinkowska Bąk (56 punktów)

Agnieszka Marcinkowska Bąk zapisała się w historii roku 2018 konsekwentnym rozkręcaniem zespołu Sadyba Śpiewa – grupy ponad 20 sąsiadek z Sadyby, które spotykają się co tydzień na próbach, by co kilka miesięcy wystąpić z nowym repertuarem okolicznościowym przed lokalną społecznością. Sadyba zawdzięcza Marcinkowskiej również coroczny pchli targ, który jest realizowany na Skwerze Starszych Panów w ramach festiwalu Otwarte Ogrody. Za Marcinkowską opowiedziało się 6 jurorów, z czego dwóch przyznało jej najwyższe oceny. Sadybianka zanotowała lekki spadek z miejsca 7.

10. miejsce – Małgorzata Terlecka (54 punkty)

Pierwszą dziesiątkę tegorocznego notowania Najaktywniejszych Sadybian zamyka Małgorzata Terlecka. To bezsprzecznie spiritus movens – czy też koło napędowe – amatorskiego zespołu Sadyba Śpiewa. Animuje, dobiera repertuar, a przede wszystkim prowadzi pod względem artystycznym ponad 20 entuzjastycznych Sadybianek w różnym wieku, z reguły nie posiadających formalnego przygotowania muzycznego. W 2018 roku poprowadziła zespół w kilku publicznych występach, w tym w koncercie otwierającym festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie. Kolejny raz w pierwszej dziesiątce, tym razem dzięki wsparciu 5 jurorów.

Kolejne miejsca w rankingu

11. Lunia Bonder – 48 pkt.

12. Anna Lasocka – 40 pkt.

13. Izabella Dembińska – 36 pkt.

14. Maria i Piotr Dąbrowscy – 28 pkt.

15. Dorota Cichocka – 26 pkt.

16. Izabela Płatkowska – 24 pkt.

17. Ignacy Stanisław Dembiński – 20 pkt.

17. Katarzyna Bogucka – 20 pkt.

17. Katarzyna Parafianowicz – 20 pkt.

17. Renata Piasecka – 20 pkt.

21. Agnieszka i Paweł Murakowie – 18 pkt.

22. Małgorzata Przybylik-Kucharska – 8 pkt.

23. Urszula i Leszek Dybowscy – 4 pkt.

23. Katarzyna Stoparczyk – 4 pkt.

24. Andrzej Parafianowicz – 2 pkt.

24. Maciej Terlecki – 2 pkt.

Jurorami w rankingu 2018 byli (w kolejności alfabetycznej): Lunia Bonder, Herbert Brejtfus, Maria Dąbrowska, Urszula Eriksen, Aleksandra Karkowska, Grzegorz Mazurowski, Katarzyna Molska, Jerzy Piasecki, Izabela Płatkowska, Małgorzata Przybylik – Kucharska, Maria Przybysz, Anna Tryc-Bromley, Agnieszka Taborska. Spośród 13 zaproszonych jurorów w anonimowej ankiecie wzięło udział 12 osób.Wybrali najaktywniejszych na starej Sadybie. Kobiety górą
Aktualności Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *