Fiński deweloper YIT nabył właśnie działkę na warszawskiej Sadybie przy Nałęczowskiej. Jeszcze w tym roku planuje tam rozpocząć budowę trzech bloków o wspólnej nazwie Nordic Sadyba.
Jeden z największych europejskich deweloperów, fiński koncern IYT postawi mini-osiedle wysokich bloków na styku starej Sadyby i wysokiego Wilanowa, przy Nałęczowskiej 33/35.
– Jesteśmy dumni z faktu, że udało nam się pozyskać kolejny atrakcyjny grunt na Mokotowie. Działka położona jest w historycznej części dzielnicy o nazwie Miasto-Ogród Sadyba, która od lat słynie ze swojej unikatowej zabudowy i niepowtarzalnego klimatu oficerskiej Warszawy. W tej lokalizacji przyszli mieszkańcy zyskają dostęp do ukształtowanej infrastruktury miejskiej, dogodnej komunikacji oraz licznych terenów zielonych – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce. – Dzięki temu projektowi oraz wcześniejszemu zakupowi gruntu na Bemowie, w 2019 roku YIT pozyskało nieruchomości pod realizację łącznie blisko 1000 mieszkań – dodaje Tomasz Konarski.
Kilkaset mieszkań i duży podziemny parking
Mini-osiedle o nazwie Nordic Sadyba będzie mieć niemal 300 mieszkań o metrażach od 27 do 119 m kw. Inwestycja będzie się składać z trzech budynków o zróżnicowanej wysokości (od 6 pięter przy Nałęczowskiej, Goplańskiej i Podgórskiej do 11 pięter przy Niemirowskiej), ustawionych w formie podkowy, otwartej na ulicę Goplańską. W środku podkowy znajdzie się patio z placem zabaw dla dzieci. – Mieszkańcy będą mogli liczyć na wysoką jakość wykonania, naturalne materiały, a także na proekologiczne rozwiązania – zapewnia fiński inwestor.
Pod budynkami przewidziano trzykondygnacyjny podziemny parking na 342 samochody. Zgodnie z misją firmy, by świadczyć usługi ułatwiające codzienne życie mieszkańcom, w pobliżu inwestycji mogą pojawić się dodatkowo miejsca parkingowe dla car-sharingowych samochodów firmy Panek, która jest strategicznym partnerem YIT w Polsce. – Planujemy, aby pojazdy PANEK były obecne przy każdej naszej inwestycji, aby mieszkańcy mieli do nich szybki i łatwy dostęp – mówił niedawno Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.
Inwestycja z odzysku
Zgodnie z zapowiedziami dewelopera, prace budowlane mają ruszyć w 4. kwartale tego roku. Tak szybki start jest możliwy dzięki przejęciu działki wraz z gotowym projektem i prawomocnym pozwoleniem na budowę od dotychczasowego inwestora – Bankowego Domu Hipotecznego. Ten ostatni znany również pod nazwą BDH Development planował w tym miejscu zabudowę apartamentową już w 2013 roku (pisaliśmy o tym na portalu Sadyba24.pl http://www.sadyba24.pl/wiadomosci/item/420-miejski-numer-do-interwencji). Napotkał jednak na ostry sprzeciw graniczącej z działką spółdzielni mieszkaniowej Osiedle Wilanów.
Spółdzielcy z wysokiego Wilanowa obawiali się, że wąska ulica Goplańska, na którą skierowany będzie wyjazd z nowej inwestycji, stanie się całkowicie niedrożna i zakorkuje wyjazd mieszkańców pobliskiego osiedla. W wyniku rozpatrzenia odwołania spółdzielni, pod koniec 2014 roku wojewoda mazowiecki uchylił decyzję o warunkach zabudowy z sierpnia 2014 i zrobił rzecz bez precedensu – wyłączył ze sprawy prezydenta Warszawy, powierzając ją staroście mińskiemu. Inwestor poszedł na pewne ustępstwa. Na wniosek burmistrza Wilanowa architekt spółki BDH Development, Daniel Frąc doprojektował wjazd do podziemnego parkingu z ul. Niemirowskiej. Trzy lata później, w 2017, deweloper doprowadził do schowania pod ziemię linii wysokiego napięcia wiszącej wzdłuż Nałęczowskiej.
Nordic Sadyba ma być gotowa na początku 2022 roku.
Finowie zbudują 300 mieszkań na Sadybie
Aktualności Sadyba