Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim – kawiarnia nad Jeziorkiem Czerniakowskim jest w zasięgu ręki

Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim - kawiarnia nad Jeziorkiem Czerniakowskim jest w zasięgu ręki

Jeszcze tylko tydzień, do 15 września trwa głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Warszawie. Starą Sadybę reprezentują tym razem tylko trzy projekty – zakup nowości książkowych do biblioteki publicznej przy św. Bonifacego, rewitalizacja Parku Szczubełka, oraz modernizacja budynku tzw. WOPR-ówki nad Jeziorkiem Czerniakowskim. O tym trzecim projekcie rozmawiamy dziś z jego autorem, Markiem Maliszewskim.

Minęły czasy, gdy budżet obywatelski (wcześniej zwany partycypacyjnym) przynosił starej Sadybie inwestycje miejskie idące w setki tysięcy złotych. Dwa lata temu miejscy urzędnicy zmienili bowiem zasady gry. Zrezygnowali z kilku osiedlowych okręgów i wprowadzili w ich miejsce jeden duży okręg głosowania, obejmujący całą dzielnicę Mokotów. W efekcie, szanse na wygraną w mało zaludnionych osiedlach jak stara Sadyba znacząco spadły.

Ze zmiany zasad i obniżenia szans nic sobie nie robi urodzony optymista, Marek Maliszewski. – Od wielu już lat staram się wszystkim zwrócić uwagę na tzw. „woprówkę”, znajdującą się nad Jeziorkiem Czerniakowskim przy ulicy Jeziornej – składam między innymi projekty do budżetu obywatelskiego dotyczące remontu i modernizacji istniejącego budynku – pisze do nas pan Marek, na co dzień animator klubu żeglarskiego przy szkole podstawowej 103. – W tym roku złożyłem po raz kolejny mój projekt pod nazwą „Dalsza modernizacja tzw. „Woprówki” nad Jeziorkiem Czerniakowskim” – dodaje.

Szeroki front robót

Projekt pod nazwą „Dalsza modernizacja tzw. „Woprówki” nad Jeziorkiem Czerniakowskim” zakłada „podniesienie walorów estetycznych i użytkowych budynku i terenu po byłej bazie WOPR-u”. Pod tym dość enigmatycznym określeniem kryje się potężny zakres robót. Z łącznej kwoty 813 tysięcy najwięcej, aż 210 tysięcy, mają kosztować prace na zewnątrz budynku – wybicie nowych okien na poziomie parteru, wstawienie nowych drzwi, ocieplenie budynku styropianem lub wełną mineralną, tynkiem mineralnym i ozdobną drewnianą okładziną.

Prawdziwą metamorfozę ma przejść wnętrze budynku. W miejsce kilku małych salek ma powstać kawiarnia. W tym celu mają zostać wykonane nowe podziały pomieszczeń zgodne z wymogami kawiarni. Według projektu powstanie co najmniej otwarta sala do konsumpcji („i do zajęć dydaktycznych do czasu wybudowania pawilonu przewidzianego do tej funkcji”), bufet, zaplecze gastronomiczne, pomieszczenie gospodarcze, zmywalnia, toalety dla klientów i personelu. Całość prac na parterze ma kosztować 160 tysięcy złotych.

Gruntowną wymianę przejdą wszystkie instalacje. Poza standardowymi instalacjami (kominową, wentylacyjną, gazową, wodną, elektryczną i odgromową), powstać ma instalacja alarmowa i do monitoringu przemysłowego. Razem – 180 tysięcy złotych.

Poza powyższymi wydatkami, Marek Maliszewski przewiduje stworzenie podjazdu do budynku dla niepełnosprawnych, ozdobnego płotu, stylowej drewnianej bramy, tablic informacyjnych. Remont mają też przejść: magazyn, dach (z ociepleniem) oraz wiata śmietnikowa.

Projekt został pozytywnie zweryfikowany i dopuszczony do głosowania. Od 1 września do 15 września można na niego głosować wśród projektów dzielnicowych na Mokotowie pod adresem  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome.

Maliszewski: Zdaję sobie sprawę, że jest to jeden z najdroższych projektów złożony do realizacji w 2021 roku, a jednak…

Projekt modernizacji budynku przy Jeziorku Czerniakowskim jest wart uwagi. To być może jedyny sposób na to, by tchnąć w niego nowe życie, zważywszy na pustki w miejskiej kasie. O tym, czy projekt ma szanse na realizację, rozmawiamy z jego autorem, Markiem Maliszewskim.

Sadyba24.pl: W momencie składania w styczniu tego roku, Pana projekt miał inny zakres. W aktualnej wersji punkt ciężkości zmienił się z zaplecza sanitarnego na kawiarnię. Skąd wziął się pomysł kawiarni?

Marek Maliszewski: W trakcie weryfikacji projektu uzyskałem informacje o tym że OSiR Mokotów stworzył koncepcje programowo przestrzenną zagospodarowania terenu przy Jeziorku Czerniakowskim. Opracowanie proponuje pełną modernizację budynku celem dostawania do nowej funkcji tj. kawiarni oraz magazynu dla sprzętu sportowego.

W pierwotnej wersji projektu pisał Pan o 3 toaletach dla plażowiczów. W obecnej wersji mowa jest o toaletach dla klientów, bez doprecyzowania liczby. Na jaką liczbę toalet mogą liczyć plażowicze w Pana projekcie?

Zaplecze sanitarne dla plażowiczów wraz z infrastrukturą (toalety, szatnie, prysznice) przewidziane są w nowym budynku, który ma powstać.

Pana projekt jest bardzo drogi. Jeden z najdroższych wśród projektów dopuszczonych do głosowania z Mokotowa. Jak zamierza Pan przyciągnąć do głosowania na niego co najmniej 1500 osób, co było minimalnym progiem dla dużych zwycięskich projektów w ubiegłym roku? W ubiegłym roku na Pana pierwotny projekt (jeszcze bez kawiarni) głosowały 732 osoby.

Wartość projektu została oszacowana na podstawie wspomnianej koncepcji jako szacunkowy kosztorys. Modernizacja budynku była by zatem jednym z pierwszych elementów szerszej koncepcji zagospodarowania terenu przy Jeziorku Czerniakowskim. Rok temu mój projekt otrzymał 732 głosy – byłem bardzo zadowolony – muszę przyznać, że akcję promującą projekt rok temu prowadziłem wyłącznie wśród znajomych i znajomych – znajomych. Aby promować aktualny projekt zgłosiłem się do portalu Sadyba24.pl. Myślę również, że Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba mogło by włączyć się czynnie, aby pomóc promować ten projekt.

W obecnej wersji projektu mowa jest o prowadzeniu zajęć dydaktycznych w sali do konsumpcji do czasu wybudowania pawilonu edukacyjnego, przewidzianego w planie ochrony Jeziorka Czerniakowskiego. Jak Pan sobie wyobraża łączenie komercyjnej kawiarni wybranej w drodze przetargu i zainteresowanej jak największym zyskiem z zajęciami dydaktycznymi, które wymagają ciszy i skupienia?

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że do momentu powstania nowego budynku, pomieszczenia kawiarni mogą być wykorzystywane na zajęcia edukacyjne, dydaktyczne oraz spotkania sąsiedzkie, a kwestie te mogą być rozwiązane odpowiednimi warunkami umowy.  Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim – kawiarnia nad Jeziorkiem Czerniakowskim jest w zasięgu ręki
Aktualności Sadyba

Firmy z Warszawy

  • Niepubliczne przedszkole w Warszawie (Włochy, Ursus) jest prywatną placówką oświatowo-wychowawczą wpisaną do rejestru w Biurze Edukacji miasta st. Warszawy, realizującą nową Podstawę Programową określoną przez MEN. Przedszkole znajduje się w pobliżu dzielnic Włochy i Ursus. Prywatne przedszkole w Warszawie PICCOLO to miejsce stworzone dla małego dziecka, w którym czuje się ono bezpiecznie, z radością poznaje świat i zawiera pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cały rok kalendarzowy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach 7:00-18:00. Przedszkole Piccolo znajduje się w Warszawie dzielnice Włochy, Ursus https://www.piccolo.waw.pl/ Przedszkole zapewnia: Profesjonalną kadrę pedagogiczną pełną troski i oddania, która w szczególności dba o to aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie i radośnie. Kadra pedagogiczna ciągle doskonali swoje umiejętności. Jest innowacyjna i twórcza. Rodzice są sprzymierzeńcami i sojusznikami w organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego. Codziennie 4 posiłki : smaczne, urozmaicone i świeże. Bogatą ofertę zajęć Realizację nowatorskich metod wychowawczo-dydaktycznych Opiekę specjalistów (logopeda, psycholog) Codzienne wyjście na świeże powietrze – hartowanie młodych organizmów Organizowanie imprez okolicznościowych (Dzień pieczonego ziemniaka, pasowanie na przedszkolaka, urodziny, itp.) Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i terapeutycznych w wieku od 2,5 lat do 6 lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.. Przedszkole dla dzieci z autyzmem https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

  • Nasza firma DDD oferuje pełny zakres usług związanych z zabezpieczeniem obiektów przed szkodnikami, dezynfekcją i deratyzacją. Chronimy obiekty przed gryzoniami, owadami latającymi i biegającymi oraz szkodnikami magazynowymi. Wykonujemy zabezpieczenia przed gniazdowaniem i bytowaniem ptaków oraz zabiegi dezynfekcji. Wpływ drobnoustrojów, insektów oraz gryzoni żyjących w naszym otoczeniu może być szkodliwy dla zdrowia i być przyczyną wielu chorób i schorzeń. Szkodniki oddziałują negatywnie na organizm człowieka powodując wiele zaburzeń. Często drobnoustroje mogą być przyczyną zatruć, dolegliwości oraz niebezpiecznych alergii, a w wielu sytuacjach mogą stać się zarzewiem epidemii. W związku z tym obecność insektów i gryzoni może spowodować ciężkie schorzenia. Szczury i myszy przenoszą liczne bakterie i inne szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest profesjonalne zwalczanie szkodników mogących zagrozić zdrowiu ludzi. Nasi specjaliści zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją. DDD Usługi kierujemy głównie do dużych klientów biznesowych. Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja dotyczy w różnym stopniu dużych przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność. Z usług DDD korzystają magazyny produktów spożywczych, zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe restauracje, bary, stołówki. W naszej ofercie znajdują się m.in: Ozonowanie pomieszczeń https://dalmyt.com.pl/ozonowanie-pomieszczen/ Fumigacja gazowanie https://dalmyt.com.pl/fumigacja-gazowanie/ Dezynsekcja https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/ Dezodoryzacja https://dalmyt.com.pl/dezodoryzacja/ Deratyzacja https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/ Zamów usługi DDD tutaj https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/

  • Historia naszej firmy sięga roku 1992. Pojawiliśmy się wówczas na rynku jako pierwsza profesjonalna firma cateringowa w Polsce. Pomimo dynamicznie zmieniających się standardów oraz prężnie działającej konkurencji, pozostaliśmy jednym z kluczowych liderów branży cateringowej. Od początku działania firmy, naszym celem jest przygotowywanie doskonałych potraw oraz tworzenie niezapomnianych przyjęć. Pomagają nam w tym wykwalifikowani kucharze, profesjonalni kelnerzy oraz kompetentni pracownicy biura. Czuwając nad najwyższą jakością potraw, współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Gwarantowana świeżość, pewne pochodzenie produktów oraz kunszt przygotowania pozwalają osiągnąć nam wyśmienity smak oraz nowatorski wygląd serwowanych potraw. To wszystko sprawia, że tworzymy prawdopodobnie najlepszy catering w Warszawie. Catering Warszawa https://party.com.pl/Agencja Cateringowa Party Sp.z o.o. ul.Rakowiecka 3602-532 Warszawa Catering prywatny https://party.com.pl/catering-prywatny/ Catering biznesowy https://party.com.pl/catering-biznesowy/ Catering codzienny https://party.com.pl/catering-codzienny-do-domu-warszawa/ Catering grill https://party.com.pl/catering-grill-warszawa/ Catering na chrzciny https://party.com.pl/catering-na-chrzciny-komunie-warszawa/ Catering eventowy https://party.com.pl/catering-na-imprezy-eventy-konferencje-warszawa/ Catering weselny https://party.com.pl/catering-na-wesele-warszawa/

  • Firma SUDA TRANSPORTT SPECJALISTYCZNY rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od tamtego czasu przez ponad 30 lat nieprzerwanie działa na rynku transportowym. Liczne grono stałych zleceniodawców oraz zadowolenie klientów są potwierdzeniem, że obrana strategia działania jest właściwa. Firma działa na terenie Warszawy i całego kraju. Transportuje ładunki o ciężarze od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton. Firma świadczy usługi m.in: relokacja maszyn transport niskopodwoziowy transport HDS wózki widłowe – wynajem Mimo wypracowanych standardów do każdej usługi firma podchodzi indywidualnie. Firma jest otwarta na nowe wyzwania i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym przedsięwzięciom. Posiada ubezpieczenie OC działalności do 5 000 000 zł. Suda Transportt ul. Księcia Witolda 18 A04-492 WARSZAWAPOLSKA https://www.suda.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *