Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba złożyło dziś do stołecznego ratusza petycję o ratowanie Jeziorka Czerniakowskiego. Od 17 lipca do dziś podpisało ją w Internecie ponad 5,5 tysiąca osób, a kolejne tysiąc osób podpisało się na papierze.
Przypomnijmy: Na początku lipca przez media społecznościowe i tradycyjne przetoczyła się prawdziwa burza. Mieszkańcy Warszawy protestowali przeciwko uchwalonej przez Radę Warszawy zabudowie tzw. pól czerniakowskich, czyli obszaru liczącego 50 hektarów, który stanowi otulinę pobliskiego rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie. Kilka dni później, nie odnosząc się wprost do tego społecznego protestu, ale wykorzystując chwilowe zainteresowanie tematem, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba rozpoczęło zbieranie podpisów pod internetową petycją do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o ratowanie rezerwatu. W akcję agitacyjną włączyli się m.in. znani mieszkańcy Sadyby, stołeczni aktywiści, a nawet lokalne agencje reklamowe.
W piśmie do prezydenta Trzaskowskiego, które towarzyszyło złożonej dziś petycji, społecznicy z Sadyby porównali sytuację Jeziorka do kryzysu ekologicznego. W piśmie czytamy: – Jeziorko Czerniakowskie wysycha w zatrważającym tempie. Jak zbadali naukowcy SGGW, tylko w ciągu jednego roku od połowy 2016 do połowy 2017 poziom wody obniżył się w sumie aż o 50 cm! (w zbiorniku, którego średnia głębokość wynosi 1,5 m!). Zgadzamy się, że proces wysychania starorzeczy jest naturalny, ale tak gwałtowne tempo nie jest naturalne – to wynik zmian klimatycznych i presji człowieka.
Towarzystwo Miasto ogród Sadyba domaga się od prezydenta Trzaskowskiego „przygotowania jednej spójnej i kompleksowej koncepcji zagospodarowania całego terenu rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie”. Wśród konkretnych działań, do których zachęcają lokalni społecznicy, jest m.in. doprowadzenie przez miasto wody do zbiornika. – Badania na ten temat prowadzone są przez dzielnicę Mokotów i kilka uczelni od kilkunastu lat. Znamy raporty i wnioski z tych badań oraz deklaracje urzędników, brakuje jednak realnych decyzji i rozpoczęcia pożądanych działań – piszą społecznicy w liście do prezydenta Warszawy.
Aby szerzej poinformować mieszkańców Warszawy o stanie petycji i dalszych krokach, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba ogłosiło na swoim profilu na Facebooku, że organizuje spotkanie w terenie. Odbędzie ono w sobotę, 3 sierpnia przy budynku WOPR (obecnie OSiR) przy Jeziorku Czerniakowskim.
Złożyli petycję do ratusza o ratowanie Jeziorka Czerniakowskiego
Aktualności Sadyba